Lęk przed bliskością - jak zauważać, że ktoś coś do mnie czuje, jak lepiej komunikować siebie i przestać bać się bliskości?

Od kilku miesięcy spotykałem się z pewną dziewczyną, wszystko wyglądało na to, że zmierza ku dobremu, ponieważ dobrze się rozumieliśmy i kontakt mieliśmy codziennie poprzez rozmowy na komunikatorze.

Wraz z upływem czasu zacząłem coś czuć do niej, ale pojawił się strach przed tym uczuciem. W przeszłości niestety nie wyszedł mi jeden związek i od tamtej pory unikałem i nie próbowałem się z kimś związać, ponieważ bałem się, że znów się zranię. W pewnym momencie znajomości czułem taki lęk, że chciałem od niej uciec i pewnego dnia nastąpił ten moment powiedziałem jej, że się męczę i nie widzę tego. W odpowiedzi dostałem, że ona liczyła na coś więcej. Zamiast ulgi, poczułem ogromny ból i po dwóch dniach odezwałem się do niej, zrozumiałem wtedy, że strach wygrał z tym co czuję do niej. Czuję, że się do niej bardzo przywiązałem. Postanowiłem, że chce to w sobie naprawić, rozmawiałem już z psychologiem, który uświadomił mnie, że muszę zmierzyć się z tym lękiem. Powiedziałem tej dziewczynie co tak naprawdę czuję do niej i że chce pracować nad sobą. Wydawało mi się, że uda się tą relację naprawić, niestety ostatnio napisała, że zbyt duże są pomiędzy nami różnice i ona nie widzi przyszłości pomiędzy nami. Chciałem się dowiedzieć o jakie różnice jej chodzi, niestety nie chce udzielić na to odpowiedzi. Poprosiłem ją na końcu by jeszcze nie skreślała mnie i dała mi szansę popracować nad sobą, ponieważ z mojej perspektywy nie widzę różnic, które mogłyby nas tak dzielić, ale już nie otrzymałem odpowiedzi.

Stąd mam pytanie jak pracować na sobą, jak zauważać to, że ktoś do mnie coś czuje, sam też nie jestem wylewny jeśli chodzi o uczucia, chciałbym to lepiej komunikować, przestać się bać tego wszystkiego.

Monika Marszałek

Dzień dobry,

Rozumiem, że to, co Pan teraz przeżywa jest dla Pana trudne, ale odpowiadając na Pana pytanie – zdecydowanie tak, warto nad sobą pracować! Teraz ma Pan możliwość, aby te bolesne doświadczenia przekuć w siłę i narzędzie do lepszego zrozumienia siebie. Strach, który się pojawił, prawdopodobnie wynika z wcześniejszych doświadczeń i może pełnić rolę ochronną. Ważne jest, aby zastanowić się, przed czym dokładnie ten strach Pana chroni. Emocje, które Pan odczuwa, są ważną informacją. Zachęcam do dalszej pracy nad sobą, być może z pomocą specjalisty, aby zrozumieć, skąd biorą się te lęki i jak je stopniowo oswajać. Ważne jest również, aby uczyć się wyrażać swoje uczucia w sposób bardziej otwarty – to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale z pewnością pomoże Panu w przyszłości budować głębsze i bardziej satysfakcjonujące relacje.

Trzymam kciuki za Pana, proszę dać sobie czas i przestrzeń na ten rozwój!

Z życzeniami pięknego dnia,

Monika Marszałek

Psycholog, coach kryzysowy

6 godzin temu
Iga Borkowska

Po pierwsze, uważam, że wykazał się Pan ogromną odwagą, dzieląc się z dziewczyną tym, co naprawdę Pan czuł. Wykonał Pan więc ogromny krok w kierunku uczenia się komunikacji uczuć. Nie mamy wpływu na to, czy ktoś powie nam lub okaże nam uczucia wprost, to na co mamy wpływ, to na uczenie się rozpoznawania własnych uczuć i mówienia o nich. To zazwyczaj pomaga w zorientowaniu się, co się dzieje w relacji z drugą osobą. Ale nie mamy wglądu do głowy drugiego człowieka i jeśli nie chce nam czegoś pokazać, to nie wyczytamy tego. Bardzo pomocne w uczeniu się komunikacji uczuć, myśli i świadomości tego, jak ja się czuję w relacjach z innymi, jak inni czują się ze mną, są wszelkiego typu treningi interpersonalne, czy treningi asertywności. Bardzo Panu to polecam, bo te umiejętności redukują lęk, który czujemy w kontaktach społecznych.

Pozdrawiam serdecznie,

Iga Borkowska

6 godzin temu
Emilia Jędryka

Szanowny Panie P.,

Dziękuję za podzielanie się Pana pytaniem. Na początku warto zaznaczyć, że to, co Pan odczuwa, jest naturalne – nasz umysł próbuje chronić nas przed bólem, który przeżyliśmy wcześniej. To, co Pan opisuje - lęk przed pojawiającymi się uczuciami oraz chęć ucieczki przed nimi, często pojawia się jako strategia obronna u osób, które doświadczyły emocjonalnych trudności w przeszłych relacjach. Lęk przed zranieniem może prowadzić do unikania zaangażowania, nawet gdy czujemy coś silnego do drugiej osoby.

Pomocą w pracy nad Pana trudnościami może okazać się:

1. Refleksja nad naturą lęku: Aby zrozumieć i przezwyciężyć lęk, warto zidentyfikować, co go wywołuje. Czy to obawa przed ponownym zranieniem? Czy może lęk przed odrzuceniem? Praca z psychologiem nad tym, aby nauczyć się identyfikować te obawy i świadomie na nie reagować, może być kluczowa.

2. Rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć: W relacjach niezwykle istotna jest otwartość i transparentność w komunikowaniu emocji. Warto rozpocząć od małych kroków, wyrażając Pańskie uczucia w codziennych sytuacjach, na przykład poprzez mówienie "czuję się zaniepokojony" lub "cieszę się, że się spotkaliśmy". Takie drobne działania pomagają budować otwartość emocjonalną, a regularne dzielenie się odczuciami zapobiega ich kumulacji.

3. Współpraca z psychologiem może być dla Pana bardzo wspierająca, pomagając w zrozumieniu i przezwyciężeniu obecnych trudności, a także w poprawie ogólnego samopoczucia emocjonalnego.

Pracując nad sobą, kluczowe będzie uważne obserwowanie swoich emocji i reakcji, a także systematyczna praca z psychologiem. Samorozwój to proces, który wymaga czasu, ale może pomóc w zwiększeniu Pana poczucia komfortu w relacjach i umiejętność lepszego komunikowania uczuć.

Życzę wszystkiego dobrego,

psycholog,

Emilia Jędryka

4 godziny temu