Mieszkam z mama i babcia oraz synem. Czesto sie denerwuje jesli mojej babci nie idzie po jej mysli

Mieszkam z mama i babcia oraz synem. Czesto sie denerwuje jesli mojej babci nie idzie po jej mysli. Jesli nie zrobie tego co ona chce. Czasem robi szantaz emocjonalny, mimo ze mam swoje plany i mam prawo tez byc zmeczona, bo wg na niej to tu i teraz. Bo jak nie to ona drze sie. Na razie jestem samotna mama wiec nie mam mozliwosci by z synem sama zamieszkac. Czesto mam ochote byc sama z synem, a nie byc np na spotkaniach rodzinnych. Czy cos moge na to zaradzic?
Dominika Pawlak

Dzień Dobry, oczywiście może Pani wpłynąć na obecną sytuację. Z Pani wiadomości wynika, że chciałaby Pani nawiązać lepszą relację z mamą, usamodzielnić się oraz w większym stopniu stanowić o samej sobie. Jeśli chodzi o usamodzielnienie się i zamieszkanie samej z synem potrzeba tu wieloaspektowych działań, takich jak: znalezienie pracy, w której zarabiałaby Pani wystarczającą liczbę pieniędzy. Może Pani również zwrócić się do odpowiednich instytucji o dodatkowe środki finansowe z tytułu bycia samotną matką, może Pani również egzekwować alimenty od ojca dziecka przez różnego rodzaje instytucje. Bardzo ważnym aspektem w tym wszystkim jest również wsparcie społeczne, to czy ma Pani kogoś, kto mógłby Panią wesprzeć emocjonalnie w procesie zmiany. Jeśli jednak zdecyduje Pani, że chciałaby Pani pozostać w domu wraz z mamą, warto popracować nad komunikacją. Polecam przyjrzeć się tzw. komunikacji bez przemocy. W internecie znajdzie Pani schematy, na których warto opierać się w komunikacji