Nagminne oglądanie porno przez partnera w długoletnim związku

Nagminnie oglądanie zdjęć i filmów porno przez partnera w długoletnim związku czy to normalne ? Nie przyznaję się do tego , że to robi . Czy to uzależnienie i czy taka osoba jest skłonna do zdrady ?

M.k

w zeszłym miesiącu
Paula Laszkiewicz

Dzień dobry,

Rozumiem, że sytuacja, w której się Pan/ Pani znajduje, może być trudna i obciążająca. Brak wystarczających informacji uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, czy mamy do czynienia z uzależnieniem.

"Nagminne" może mieć różne znaczenia, ważne jest więc, aby określić, jakie konsekwencje ma to dla Waszej relacji. Konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą może być kluczowa, aby dokładniej zbadać tę kwestię.

Otwarta rozmowa z partnerem, wyrażenie własnych uczuć i ustalenie zdrowych granic są bardzo istotne. To, co dzieje się w Waszej relacji, nie musi automatycznie wskazywać na skłonności do zdrady. :)

Pozdrawiam,
Paula Laszkiewicz

w zeszłym miesiącu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

To naturalne, że sytuacja, którą Pani/Pan opisuje, budzi niepokój. Oglądanie pornografii przez partnera może mieć różne przyczyny, takie jak eksploracja fantazji seksualnych, ucieczka od stresu czy radzenie sobie z napięciem. Ukrywanie tego faktu może wynikać z poczucia wstydu lub obaw przed przyznaniem się. Jeśli jednak oglądanie pornografii wpływa negatywnie na Państwa związek, warto podjąć szczerą i otwartą rozmowę bez oskarżeń i ocen.

Taka rozmowa może być pierwszym krokiem do zrozumienia siebie nawzajem i znalezienia wspólnego rozwiązania. Jeśli okaże się to trudne, warto rozważyć terapię par, która może pomóc w stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do rozmowy oraz rozpoczęcia dialogu.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

w zeszłym miesiącu
Magdalena Paczkowska

Dzień dobry.

Może nie być jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. To normalne, że nawet jak jesteśmy w związku mamy prawo do oglądania pornografii i może to być jak najbardziej zdrowe. Oczywiście zależy jak sami się z tym czujemy jako osoba oglądająca. Jeśli nie jest to dla nas problemem, nie wpływa negatywnie na nasze życie i nie czujemy przymusu oglądania czy wyrzutów sumienia po obejrzeniu pornografii to raczej jest to zdrowe.
Oglądanie pornografii zazwyczaj nie jest powiązane z fizyczną zdradą. Dobrze byłoby natomiast odpowiedzieć sobie w parze na niektóre pytania. Zastanowić się czym dla nas jest zdrada (dla każdej osoby może to być coś innego), dlaczego nie wnosimy informacji o oglądaniu pornografii do związku, czy to dla wszystkich osób w związku okay, że pornografia się pojawia i jakie mamy na ten temat przekonania?

Czasami zwykła rozmowa na temat pornografii i zastanowienie się nad swoimi przekonaniami na ten temat mogą bardzo oczyścić atmosferę. Jeśli będzie trudno samemu zacząć taką rozmowę zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Na początku nawet tylko w celu ponazywania różnych rzeczy i uświadomienia sobie, że pornografia używana w odpowiednich warunkach jest w porządku i może być stymulująca dla związku. Przy takich przekonaniach nie ma powodu do ukrywania korzystania z niej.

Pozdrawiam serdecznie,

Magdalena Paczkowska

w zeszłym miesiącu
Natalia Galus

Dzień dobry, przedstawiona sytuacja jest bardzo delikatna i skomplikowana, a przekazane informacje bardzo szczątkowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z wybranym psychologiem. Na podstawie lakonicznego opisu nie można określić, czy Partner jest uzależniony i skłonny do zdrady.

w zeszłym miesiącu
Irena Fliegner

Dzień dobry.

Najpierw odpowiem na drugą część pytania.

Partner który  ogląda pornografie nie musi zdradzać ani mieć skłonności do zdrady.

Natomiast czy jego oglądanie pornografii jest jest w normie i czy jest to uzależnienie to stwierdzi specjalista.

Jest jeszcze inny problem, czy samo oglądnie pornografii jest problemem w związku np.  jeden z partnerów sobie tego nie życzy co może być powodem konfliktów

Polecam się udać do seksuologa na konsultacje.

3 tygodnie temu