Ojciec odsuwa rodzinę od mojej mamy po rozwodzie. Pomocy!

Witam. Rodzice są już parę tygodni po rozwodzie, mama przeprowadziła się z domu mojego ojca i ja również wyprowadziłem się z mamą oraz bratem. Rodzice rozwiedli się dlatego, że nie dogadywali się nawzajem, ojciec głównie ograniczał mame z pieniędzy, wyliczał ją co do grosza przez 18 lat, rodzice nie palili i nie pili, ojciec nie miał problemów alkoholowych. Problem jest tego typu, że ojciec ciągle dokucza mojej mamie po rozwodzie, rodzina mojej matki jest obrażona na moją matkę i uznają ją za winną rozwodu, a tak naprawdę to mój ojciec jest temu winny. Mój ojciec zdążył już w pewnym sensie odsunąć większość całej rodziny od mojej mamy. Siostra i brat mojej mamy nie kontaktują sie z nią praktycznie w ogóle, tak jakby ojciec przejął kontrole nad rodziną mojej mamy tuż po rozwodzie. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy mój ojciec za plecami mojej mamy odsuwa rodzinę, która jest spokrewniona od momentu narodzin mojej mamy z rodziną mojej mamy, opowiada głupoty będąc trzeźwym na temat mojej mamy, nazywając ja wredną s**ą,od najgorszej, przy tym również niszczyć zdrowie 75-letniej babci od strony mamy. Co zrobić najlepiej w takiej sytuacji?

Kacper

3 tygodnie temu
Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Bardzo mi przykro Kacprze, że jako dziecko swoich rodziców doświadczasz sytuacji, w której to konflikt między nimi dotyka Cię emocjonalnie.

Bardzo ważnym dla mnie jest to byś wiedział, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za tą sytuację. Konflikt między rodzicami nie świadczy o Tobie. Trudności z jakimi się zmagają nie należą do Ciebie aby je rozwiązywać.

Zachęcam Cię do zgłoszenia się po wsparcie, np. do psychologa szkolnego, może są inne dorosłe osoby w Twoim otoczeniu, do których możesz się zgłosić po pomoc - rodzice któregoś z bliskich kolegów/koleżanek?

Twoja mama jako dorosła osoba również ma możliwość zadecydowania o formie pomocy jakiej by potrzebowała - może zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty, po pomoc prawną jeśli konflikt ma tak ogromny wpływ na stosunki rodzinne.

Kacprze zachęcam Cię do zadbania w pierwszej kolejności o siebie, ponieważ cała sytuacja ma wpływ na Twoje funkcjonowanie i dobrostan psychiczny. Rozumiem, że bardzo chcesz wesprzeć mamę lecz jako dziecko nie jesteś za to odpowiedzialny i to do Twojej mamy należy podjęcie decyzji o dalszych krokach w obecnej sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam

Anna Ulatowska

3 tygodnie temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Kacper,

jest to z pewnością bardzo obciążające psychiczne dla Ciebie, brata i przede wszystkim dla Twojej mamy. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji to okazywanie wsparcia swojej mamie, pokazywanie jej, że jesteś. To bardzo dużo. Ponadto sugeruję, aby ograniczyć do minimum kontakty z ojcem oraz z osobami, które zakłócają Wam ten spokój.

Pamiętaj też, że jako dziecko nie możesz brać na siebie odpowiedzialności za to, co się dzieje teraz.  Może warto zaproponować mamie wsparcie z zewnątrz? Są różne grupy wsparcia, interwencje kryzysowe w miastach, konsultacje z psychologami. Pozostawiam w razie czego namiar:

116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny

Życzę dużo spokoju,

Katarzyna Kania-Bzdyl

3 tygodnie temu