Partnerki poprzedni partner jest agresywny, używał przemocy. Jak mam się z nim spotkać, co robić, gdy zacznie być agresywny?

Spotykam się od jakiegoś czasu z kobietą z dzieckiem, która jest po toksycznym związku. Po iluś razach próby w końcu jej się udało od niego odejść. Nasza relacja z moich obserwacji wychodzi jej na dobre. Martwi mnie jednak jej były, który ją bił. Już nie raz się odgrażał, że naślę na mnie kogoś lub mnie pobije. Dodam, że jeszcze się z nim nie widziałem. Ja jestem oazą spokoju, nie lubię agresji. Martwi mnie jak do tego podejść, jak zareagować kiedy się spotkamy i będzie chciał użyć pięści. Ja uważam, że nic mu nie odebrałem i odebrać nie chce(chodzi o kontakt z córką) partnerka też w żaden sposób nie chce tego ograniczać. Nie chce też przestać się spotykać z nią dlatego, że były partner się odgraża. Jak do takiej sytuacji podejść?

Adrian

w zeszłym tygodniu
TwójPsycholog

Cześć Adrianie,

to, co widzę w opisanym, możliwym scenariuszu spotkania się z byłym partnerem, to potencjalna przemoc fizyczna, wobec której najlepiej zadzwonić na policję, na 112. Przeczuwam, że dyskusja byłaby niepotrzebna, niekomfortowa dla obu z Was. Najważniejsze jest to, co Ty uważasz i myśli w tej sytuacji - nie odpowiadamy za myśli czy zachowania innych. Warto wyobrazić sobie szklaną ścianę między Tobą a byłym partnerem - widzimy się, ale to, co mówimy i słyszymy zostaje u nas.

Jeśli były partner odgraża się i Tobie i Partnerce, to również tutaj warto podziałać z policją. Jeśli Partnerka odczuwa trudności, warto zaopiekować się tym na konsultacjach z psychologiem/psychoterapeutą - przemoc fizyczna w związku może rzutować na dalsze funkcjonowanie w życiu. Partnerka może też zadzwonić na Niebieską Linię 800-12-00-02.

Pozdrawiam

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Panie Adrianie,

w takich niebezpiecznych sytuacjach sugeruję, aby wezwać Policję. Nawiązywanie dyskusji niestety może zaostrzyć konflikt.

Proszę zastanowić się nad tym, czy partnerka nie potrzebuje specjalistycznego wsparcia psychicznego w związku z doświadczaną przemocą fizyczną, którą stosował wobec niej poprzedni partner.

pozdrawiam,

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu