Kamera zamontowana w moim pokoju przez rodzinę, dowiedziałem się niedawno.

Witam, mam takie pytanie, mianowicie co sądzą państwo o nagrywaniu na kamerę małego dziecka w czasie, w którym załatwia ono swoje sprawy fizjologiczne na nocniku, montowaniu kamer wraz z mikrofonami w pokoju dziecka i zbieraniu 24h na dobę przez kilkanaście lat nagrań w celu sam nie wiem jakim. Ten film z nocnikiem widziałem jako dziecko, ale o tym zbieraniu informacji dowiedziałem się ostatnio i przyznam, że mam ochotę porzucić swoją rodzinę, wyjechać i nigdy nie wracać do Polski. Kiedy mówię im, że to nienormalne, oni mówią mi, że to nic takiego i w ogóle nie powinienem się przejmować rzeczami na które nie mam wpływu i, że to nie prawda a ja mam niezbite dowody , że tak się właśnie dzieje, bo niektórym osobom z mojej rodziny(których nie ma w ogóle w moim domu) jak i spoza rodziny np. moim znajomym znane są fakty, czynności z mojego prywatnego życia, kiedy ja np. jestem sam w pokoju. Mam co do tego śmiertelne przekonanie. Co robić w takiej sytuacji? Co by państwo zrobili w takiej sytuacji?

MM

w zeszłym tygodniu
Teresa Woińska - Kozłowska

Szanowny Panie

Poruszył Pan dwa zagadnienia. Jednym z nich jest nagrywanie filmów z życia małego dziecka. Jest to coraz powszechniejsze zjawisko. Kiedyś robiono dzieciom dużo zdjęć na każdym etapie ich rozwoju. Teraz technologia i dostępność różnych urządzeń nagrywających - umożliwia filmowanie różnych zjawisk, także zachowań dzieci. Trzeba podkreślić, że samo filmowanie członków własnej rodziny nie jest przestępstwem. Jednak publikowanie tych filmów np. w intrenecie, może narazić w przyszłości dziecko na niebezpieczeństwo. Zapewne Pan wie, że treści w intrenecie nie giną i w każdej chwili mogą być udostępniane szerszemu gronu.

Drugą kwestią jest to, że przypuszcza Pan, iż był (lub jest) nagrywany w różnych sytuacjach i dzieje się to bez Pana wiedzy i zgody. Takie działanie jest przestępstwem. Powinien Pan się upewnić, że taka sytuacja rzeczywiście miała lub ma miejsce. Wymaga to wnikliwej i długotrwałej obserwacji i dopiero potem podejmowania konkretnych działań. Musi Pan pamiętać, że sprawa dotyczy członków Pana najbliższej rodziny i konsekwencje mylnego oskarżenia kogokolwiek mogą mieć również dla Pana przykre konsekwencje. Jeżeli jednak Pana przypuszczenia co do tego, że jest Pan nagrywany - potwierdzą się można rozważyć skierowanie sprawy na policję.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

w zeszłym tygodniu