Wróć do strony głównej bloga

Badania krwi wspierające zdrowie psychiczne. Które warto wykonać?

Zarówno sfera psychiczna, jak i fizyczna oddziałują na siebie wzajemnie. Odczuwamy silny stres z powodu życiowych niepowodzeń czy utraty najbliższej osoby, co potęguje w naszym ciele równie silne reakcje. Na skutek przykrych doznań nasza równowaga emocjonalna ulega rozchwianiu, a w ślad za nią… równowaga biochemiczna w naszym ciele. Tę drugą możemy jednak łatwo zmierzyć.

Od niedoboru witamin do… zaburzeń depresyjnych

Witaminy i minerały są nam niezbędne do życia. Bez nich nie zachodzą podstawowe procesy biologiczne oraz metaboliczne. Niedobory mogą początkowo manifestować się osłabieniem organizmu, pogorszeniem kondycji włosów i paznokci, problemami z cerą, sennością oraz przewlekłym zmęczeniem i problemami z koncentracją… a to dopiero początek!

Stosując nieodpowiednią dietę lub bagatelizując objawy chorób, które mogą zaburzać przyswajanie składników odżywczych, narażamy się również na pogorszenie naszego zdrowia psychicznego, a nawet wystąpienie objawów depresyjnych. Warto w takim wypadku wykonać badania krwi, które - oprócz wizyty u specjalisty - pomogą dodatkowo rozeznać się w problemie… od środka! Diagnoza ewentualnych niedoborów to w wielu przypadkach również wskazówka do wdrożenia odpowiedniego rodzaju leczenia.

W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na podaż składników takich jak: 

 • witamina D,

 • witaminy z grupy B,

 • kwasy tłuszczowe omega-3,

 • cynk,

 • magnez,

 • selen,

 • tryptofan.

Dlaczego zimą jest nam smutno?

Choć to pytanie może wydawać się z pozoru trywialne, ma ono swoje naukowe uzasadnienie! Związek pomiędzy występowaniem zaburzeń nastroju a niewystarczającą ekspozycją na światło słoneczne jest dobrze znany już od wielu lat. Witamina D3 nie bez powodu nazywana jest witaminą słońca. Nasz organizm jest w stanie wytworzyć ją samodzielnie, jednak, aby do tego doszło, potrzebne są odpowiednie warunki. Problem w tym, że niesprzyjający klimat często utrudnia jej właściwą podaż, dlatego niedobory występują najczęściej jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Co ciekawe, aż 90% Polaków żyje z (sezonowym) niedoborem witaminy D! Możemy wtedy odczuwać typowe objawy obniżenia nastroju, niechęć do wykonywania ulubionych czynności, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie odporności.

Znaczny niedobór witaminy D3 wiązany jest najczęściej z zaburzeniami depresyjnymi, jednak powoduje to również zwiększone ryzyko wystąpienia innych poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. 

Obniżony nastrój a niedobór witaminy B

Niski poziom witaminy B12 również bardzo mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Jej niedobór często wiązany jest z zaburzeniami funkcji ośrodka nerwowego, rozdrażnieniem, zmęczeniem, a także zwiększonym uczuciem niepokoju, objawów depresyjnych i wystąpieniem tzw. “mgły mózgowej”. Nasz organizm - a zwłaszcza układ nerwowy - jest bardzo wrażliwy na niedobór witaminy B12. Szczególnie mocno narażeni są entuzjaści diet roślinnych, ponieważ witamina B12 naturalnie występuje jedynie w produktach zwierzęcych. Uważać powinny również osoby w podeszłym wieku oraz stosujące leki obniżające kwasowość żołądka. Jak wynika z badań, w krajach rozwiniętych aż 1 osoba na 20 doświadcza skutków niedoboru tej witaminy.

Kolejną nie mniej istotną witaminą z grupy B jest witamina B9, czyli… kwas foliowy. Co ciekawe, u osób z rozpoznaną depresją kliniczną często wykrywany jest niedobór tego składnika. Zbyt mała podaż witaminy B9 może w efekcie obniżać skuteczność przepisanej przez specjalistę farmakoterapii, a także wpłynąć na zmniejszoną syntezę niezbędnych neurotransmiterów - takich jak dopamina, noradrenalina i serotonina, które, jak wiemy, mają podstawowe znaczenie dla naszego nastroju. W przypadku dzieci, młodzieży i osób dorosłych, niedobory witaminy B9 są jedną z częstszych przyczyn problemów z objawami depresji i przewlekłym zmęczeniem - choć przyczyną mogą być także niedobory innych witamin z grupy B, jak np. B1, B3 i B6.

Co w mózgu piszczy?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to składnik, który dosłownie wpływa na zdrowie naszego mózgu - ponieważ w dużej mierze składa się on właśnie z tłuszczu, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią one aż 20% jego suchej masy oraz ponad 30% wszystkich kwasów tłuszczowych w całym układzie nerwowym. Nic więc dziwnego, że badania jasno wykazują ich pozytywny wpływ na poprawę nastroju i ogólnego zdrowia psychicznego. W praktyce omega-3 odgrywają ważną rolę w regulacji przepływu neurotransmiterów oraz sygnałów nerwowych. Zmniejszają również produkcję wolnych rodników, co przynosi korzyści w walce ze stresem oksydacyjnym.

Nasz organizm to złożona maszyna

Organizm, podobnie jak każda maszyna, wymaga sprawnych komponentów. By właściwie o nie zadbać, warto zmierzyć również poziom innych składników, których niedobór potrafi wpłynąć na pogorszenie naszego zdrowia psychicznego.

Mowa tu, chociażby, o cynku - którego niedobór objawia się obniżoną aktywnością, a także osłabieniem pamięci i koncentracji - oraz magnezie. Spożycie magnezu w Polsce jest znacznie niższe niż rekomendowane. Co prawda niewielki niedobór magnezu nie daje wyraźnych symptomów, jednak większy może już wiązać się z nadpobudliwością, nerwowością i uczuciem niepokoju.

W walce o zdrowie psychiczne przyda się każda pomoc

Niedobory wpływające na pogorszenie zdrowia psychicznego można łatwo sprawdzić za pomocą szybkiego badania krwi. Warto w takim wypadku skorzystać z usług upacjenta.pl

Znajdziemy tam wiele przydatnych wskazówek, dowiemy się, jak właściwie przygotować się do badania, a przede wszystkim… zamówimy profesjonalne pobranie krwi z dojazdem do domu. Wszystko odbywa się w trosce o najwyższy komfort i bezpieczeństwo, a my możemy spokojnie rozsiąść się na własnej kanapie. Zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, może to być bardzo pomocne rozwiązanie.

Jednocześnie pamiętajmy, że leczenie objawów pogorszenia zdrowia psychicznego (w tym depresji) powinno zawsze odbywać się pod kontrolą specjalisty! Problem bywa bardzo złożony, dlatego w większości przypadków konieczna będzie psychoterapia. Warto jednak mieć na uwadzę, że wdrożenie odpowiedniej suplementacji może dodatkowo zmniejszyć objawy i wspomóc tę walkę na poziomie fizycznym.

Udostępnij

Spis treści

 1. Od niedoboru witamin do… zaburzeń depresyjnych
 2. Dlaczego zimą jest nam smutno?
 3. Obniżony nastrój a niedobór witaminy B
 4. Co w mózgu piszczy?
 5. Nasz organizm to złożona maszyna
 6. W walce o zdrowie psychiczne przyda się każda pomoc
Opublikowano28.06.2022
Udostępnij

Komentarze (0)