Wróć do strony głównej bloga

Zaburzenia psychosomatyczne - czym są i jak je leczyć?

Niegdyś, nasze ciało i umysł traktowano rozłącznie. Dziś jednak wiemy, że tworzą one całość i nie można rozpatrywać ich w oderwaniu od siebie. Mimo tego wielu z nas to robi. Większość czasu siedzimy w głowie, mielimy myśli, zatracamy się w nich, tworzymy nieprawdopodobne scenariusze. Czy tyle samo czasu poświęcamy swojemu ciału? Zadaj sobie te pytania: Jak często pytam się swojego ciała, jak się czuje? Czego potrzebuje? Jak często wsłuchuję się w to, co do mnie mówi?

Ja wiem, że w moim przypadku robię to stanowczo za rzadko i pewnie jak u wielu z Was, ten kontakt z ciałem jest mocno ograniczony. Nasze myśli bezpośrednio wpływają na nasze ciało, a to im dajemy więcej uwagi. Choć już od dawna pojawiały się głosy mówiące o wpływie psychiki na stan somatyczny organizmu człowieka, to w praktyce wyglądało to zgoła inaczej. Sam Hipokrates pisał: „…natura ciała może być zrozumiała tylko w całościowym ujęciu, dlatego błędem naszych czasów jest leczenie ludzkiego ciała, kiedy lekarze oddzielają duszę od ciała”. Tego samego zdania był Arystoteles, który rozumiał człowieka jako jedność psychofizyczną. Dało to podwaliny do powstania dziedziny, jaką jest psychosomatyka

Czym jest psychosomatyka?

Pojęcie psychosomatyki włączone zostało do medycyny w 1818 r. przez Christiana Heinrotha. Nazwa pochodzi od dwóch słów z języka greckiego – psyche (dusza) i soma (ciało). (...)

Czytaj cały artykuł na blogu Zdrowa Głowa

Udostępnij

Spis treści

  1. Czym jest psychosomatyka?
Opublikowano27.03.2021
Udostępnij