Jeśli leki przeciwdepresyjne nie przynoszą oczekiwanej poprawy, ważne jest, aby omówić to z lekarzem prowadzącym. Istnieje kilka możliwych przyczyn, dla których leki mogą nie działać tak, jak się spodziewano. Co do psychoterapii, jest ona bardzo często rekomendowana w leczeniu depresji, zarówno jako samodzielna metoda, jak i w połączeniu z farmakoterapią. Może być bardzo wartościowym uzupełnieniem lub nawet alternatywą dla farmakoterapii, w zależności od indywidualnej sytuacji. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem lub terapeutą o możliwościach włączenia psychoterapii do planu leczenia.
Dzień dobry, najlepiej skonsultować brak efektów działania tabletek ze swoim prowadzącym lekarzem psychiatrą. Niektórzy pacjenci potrzebują więcej czasu na dobór odpowiednich leków.
Oczywiście oprócz farmakoterapii przy zaburzeniach depresyjnych warto wdrożyć psychoterapię. Można zastanowić się nad pracą z terapeutą w nurcie poznawczo-behawioralnym, systemowym czy psychodynamicznym.
Życzę dużo zdrowia
Anita Konarska
Psycholog
Dzień dobry,
ważne jest jaki okres przyjmuje Pan/Pani leki. Czasami pacjenci zaczynają odczuwać jakiekolwiek zmiany nawet po 6 tygodniach. Warto w tej sytuacji pozostać w stałym kontakcie z lekarzem psychiatrą, który może, jeśli uzna za zasadne zaproponować inny lek bądź zmienić dawkowanie.
W przypadku depresji warto połączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią, która będzie dobrym uzupełnieniem.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kaźmierowska
Dzień dobry,
Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie jak długo trwa farmakoterapia. Na początku często pacjenci nie odczuwają poprawy, jeśli to późniejszy etap to zdecydowanie warto poruszyć ten temat z psychiatrą. Co do psychoterapii - zachęcam. Jest wiele badań pokazujących pozytywny wpływ psychoterapii (w szczególności poznawczo-behawioralnej) na poprawę samopoczucia pacjentów chorujących na depresję. Najbardziej zachęcałabym do połączenia psychoterapii z farmakoterapią.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Karolina Łagodzka-Dubikowska