Czy ChAD może zniknąć/ przyjąć łagodniejszą formę? Czy to, co przeżywam, to właśnie to?
Liv

Justyna John-Dudek
Dzień dobry,
jako psycholog musiałabym dowiedzieć się więcej na temat Pani objawów i historii leczenia żeby móc stwierdzić czy nastąpiła remisja, czy ChAD zniknął. Uczucie pustki i niekontrolowane sięganie po alkohol są objawami, których nie można bagatelizować. Bardzo dobrze, że zgłosiła się Pani do lekarza psychiatry. Na pewno zdiagnozuje problem i zadecyduje czy wdrażać spowrotem farmakoterapię. Poza psychiatrą myślę, że warto zgłosić się także do psychologa, by nauczyć się sposobów radzenia z nieadaptacyjnymi zachowaniami, poradzić sobie z objawami depresji i nauczyć zapobiegania nawrotom danego zaburzenia. Jeśli miałaby Pani jeszcze jakieś zapytania to proszę pisać.
Pozdrawiam serdecznie
Psycholog Justyna John-Dudek

Aleksandra Kaźmierowska
Dzień dobry,
jeśli zdiagnozowano u Pani chorobę afektywną dwubiegunową koniecznym jest systematyczne przyjmowanie leków i bycie pod stałą kontrolą lekarza psychiatry. Przerywanie leków na własną rękę czy łączenie leków z alkoholem lub innymi używkami stanowi poważne zagrożenie. W swoim przebiegu CHAD charakteryzuje się naprzemiennymi epizodami depresji i manii bądź hipomanii. Ten cykl nastrojów może mieć różną częstotliwość i intensywność w zależności od osoby stąd może wynikać Pani poczucie że aktualny stan ma inną postać niż poprzednie. Koniecznym jest udanie się do lekarza psychiatry aby rozpisał niezbędną w przypadku CHAD farmakoterapię. Jeżeli przestrzega się zaleceń lekarza psychiatry, leczenie daje dobre efekty, a epizody choroby zdarzają się znacznie rzadziej i mają mniej dokuczliwy przebieg. Warto połączyć w tej sytuacji leczenie farmakologiczne ze wsparciem psychoterapeutycznym.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kaźmierowska

Dorota Figarska
CHAD może zmieniać swoją intensywność i obraz kliniczny wraz z upływem czasu, leczeniem, zmianą stylu życia itd. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać łagodniejszych epizodów, ale to nie oznacza, że choroba całkowicie zniknęła.
Napisała Pani, że chociaż objawy są łagodniejsze, nadal doświadcza Pani epizodów depresyjnych, zmienności nastroju, impulsów do używek i innych objawów, które wskazują na ciągłe istnienie choroby. Dodatkowo w wielu cyklach występują okresy remisji, co nie jest jednoznaczne z ustąpieniem choroby. Wielu pacjentów ma też predyspozycję do mylenia hipomanii z wyzdrowieniem.
Do oceny stanu zdrowia potrzebny jest pełny wywiad oraz poznanie historii leczenia, warto więc aby dokonał tego lekarz prowadzący lub inny specjalista.
Pozdrawiam, psycholog Dorota Figarska

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa