Czy zaśnięcie przy chłopaku, przytulanie się leżąc, w wieku 14 lat jest normalne?

Dzień dobry. Mam 14 lat, niedługo 15. Poznałam przyjaciela i oby dwoje czujemy do siebie coś więcej. Ostatnio jak się spotkaliśmy to prawie zasnęliśmy obok siebie. Zastanawiam się co powinnam uważać o przytulaniu się, zasypianiu o bok. Czy jest to w porządku czas czy na to jest za wcześnie? Mama mi zawsze mówi że nie mogę, że jestem za młoda żeby zasnąć przy chłopaku. Nie wiem co o tym sądzić może i ma rację ale bardzo szczęśliwa czuję się przy nim. Prosiłabym o radę

Zosia

w zeszłym miesiącu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

to całkiem naturalne, że w tym wieku pojawiają się u Ciebie opisane uczucia. Przytulanie się oraz zasypianie przy drugiej osobie jest częścią bliskości międzyludzkiej oraz intymności, które dla ludzi są ważnymi obszarami życia. Najważniejsze, żebyś to Ty czuła się w opisanej przez Ciebie sytuacji bezpiecznie i komfortowo. Przemyśl również swoje granice, czyli co będzie dla Ciebie znakiem, że wspomniane bezpieczeństwo i komfort zanikają.
W obecnej sytuacji mama na pewno się  o Ciebie martwi. Myślę, że warto z nią porozmawiać o swoich odczuciach oraz obawach w związku z daną sytuacją.
Pamiętaj, że przytulane się i zasypianie przy kimś nie jest niczym złym. Natomiast ważne, żeby robić to w okolicznościach, które dają Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu