Psychiatrka twierdzi, że mam zaburzenia dysocjacyjne w odpowiedzi na choroby układu pokarmowego, złe wyniki krwi.

Dzień dobry. Jestem diagnozowana pod kątem chorób żołądka, jelit. Lekarze nie wierzą do końca, że jestem chora. Podczas ostatniej hospitalizacji przysłali psychiatrę, która stwierdziła zaburzenia dysocjacyjne. Z tym, że ja nie mam ani traum, rozdwojenia osobowości ani żadnych innych dolegliwości natury psychicznej. Jedyne co mi dolega to strach i lęk, kiedy w końcu padnie diagnoza, gdzie męczę się już 2 miesiące i to naprawdę jest coś okropnego. Mam codziennie mdłości, utarte apetytu, w wynikach z krwi ciągle stan zapalny. Silna anemia. Mam 41 lat.Pozdrawiam

K.M.

w zeszłym tygodniu
Maria Ochota

Dzień dobry,
Zdarza się tak, że objawy somatyczne mogą być także objawami o podłożu psychicznym. Warto skonsultować się z psychoterapeutą i sprawdzić czy nie podjąć tego typu leczenia, co nie wyklucza równolegle leczenia stricte medycznego.
Często po podjęciu psychoterapii objawy somatyczne ustępują.
Pozdrawiam serdecznie,
Maria

w zeszłym tygodniu
TwójPsycholog

Dzień dobry,

objawy somatyczne często są wynikiem trudności psychicznych, szczególnie patrząc na oś jelita-mózg (tutaj ważnym jest, by o to została uzupełniona Pani diagnostyka), której problemy mogą dawać stan zapalny organizmu. Jeśli wykluczono u Pani nieprawidłowości fizyczne czy też choroby autoimmunologiczne, to warto zwrócić się do psychiatry i psychoterapeuty. Nie musi to być ta sama psychiatrka. Strach i lęk, którego Pani doświadcza również napędza stan zapalny w organizmie. Ma Pani oczywiście do nich prawo - to naturalna reakcja na taką sytuację. Jednak z pomocą psychoterapeuty lub psychologa (najlepiej pracujących w obszarze zdrowia) istnieje możliwość, by zmniejszyć lęk, mieć narzędzia do radzenia sobie w tej sytuacji, tym samym, być może, zmniejszyć stan zapalny.

Proszę dać sobie współczucie i cierpliwość. Cierpliwość szczególnie i w obecnej sytuacji, ale również gdy rozpocznie się leczenie. Jednak jest takie powiedzenie "czas i tak mija".. :)

Powodzenia!

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

sugeruję konsultację z gastroenterologiem, który podejmie z Panią dalszą diagnostykę. Często przy Pani objawach wykonuje się gastroskopię i kolonoskopię, ale nie chcę tu wchodzić w kompetencje lekarza, bo nim nie jestem.

Życzę pomyślności,

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu