Okłamałam w sprawie mojego rozwoju przyjaciela i partnera. Zakręciłam się w tym.

Dzień dobry, Jestem w okropnej sytuacji.. Okłamywałam Faceta ,na którym mi zależy i dodatkowo przyjaciela w jednym aspekcie. Mój Facet rozstał się ze mną pół roku temu. Wrócił I próbowaliśmy budować na nowo relacje. Ja się za bardzo zakręciłam w tym wszystkim ,okłamałam go w sprawie mojego rozwoju. Powiedziałam, że mam certyfikaty, które otrzymałam po szkoleniach na psychologa I że już rozwijam się w tym temacie (mam swoich pacjentów) i, że został mi ostatni kurs, aby być zawodowym psychologiem. Tylko to ostatnie jest prawdą. Wszystko się wydało, przyznałam się do kłamstwa. Powiedziałam prawdę,wiem że zachowałam się okropnie mówiąc te kłamstwa. Chciałam, żeby zobaczył, że po naszym rozstaniu coś zaczęłam robić. A zrobiłam mature i zapisałam się tylko na ten ostatni kurs. Mój przyjaciel wiedział prawie o wszystkim, tylko nie o tym. Jego okłamałam w sprawie finansowej ,gdzie wszystko już z Nim wyjaśniłam. Ale postanowil zerwać naszą 10 letnia przyjaźń. Kiedy On kłamał swoją kobietę i mi również kazał Ją okłamywać, czy też mówił mi rzeczy po fakcie ,nigdy się od niego nie odwróciłam. A On postanowił mnie zostawić.. Facet, na którym mi zależy, dał mi szanse na rozmowę, abym wyjawiła cała prawdę, wszystko powiedziałam. Powiedział, że na razie możemy być na stopie koleżeńskiej I zobaczymy co dalej, bo On nie chce być okłamywany. Ostatnio byliśmy razem na wyjeździe, wyznawaliśmy sobie już uczucia :( wiem,że zawaliłam dwie sprawy ,ale nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji. Przyjaciela już straciłam na pewno i muszę to zaakceptować, choć uważam, że chyba On też nie fair się zachował. A Faceta kocham i nie chciałabym Go stracić. Cieszę się, że mnie kompletnie przez to kłamstwo nie skreślił ale nie mogę znieść że od porannej rozmowy nie mamy kontaktu i teraz chyba będzie taka cisza. A ja nie chce się narzucać i być nachalna ,bo jest mi okropnie głupio i wstyd za to co zrobiłam.. Potrzebuję jakiejś rady 😞

Kamila

w zeszłym tygodniu
Teresa Woińska - Kozłowska

Szanowna Pani,

Podstawą każdego związku, także  przyjaźni i miłości, jest zaufanie. Zaufanie to taka wartość bez której nie utrzyma się przez dłuższy czas żadna relacja. Zaufanie bardzo trudno się buduje, ale bardzo łatwo się je traci. Kłamstwa, jakich się Pani dopuściła - poważnie naderwały zaufanie jakim darzyły Panią bliskie Pani osoby. "Wstyd za zło" - jak widać - niewiele tu zmienił. Pani przyjaciel definitywnie zerwał z Panią kontakt, a partner podchodzi do Pani poczynań z dystansem. Cóż, takie są konsekwencje kłamstw. Z listu wynika, że jest Pani młodą osobą. Proszę się zastanowić, jakie są przyczyny tego, że posługuje się Pani kłamstwem w relacjach z bliskimi Pani osobami. Być może stoi za tym obniżone poczucie własnej wartości lub wzorce rodzinne, a może całkiem co innego? Uświadomienie sobie przyczyn takiego zachowania to pierwszy krok do budowania szczerych relacji z innymi ludźmi. Jeżeli sama nie będzie umiała Pani określić przyczyn - pomocny może okazać się psycholog, który to z Panią wyjaśni. Dopiero kiedy będzie Pani potrafiła budować stosunki z innymi  - bez posługiwania się kłamstwem - jest szansa na całkowitą zmianę jakości Pani relacji z innymi i powolne odbudowywanie zaufania. Pani obecny partner daje Pani na to szansę i na pewno doceni Pani starania. Proszę pamiętać, że jest to długi proces, który wymaga cierpliwości z obu stron.

I jeszcze jedno: żeby być psychologiem, trzeba skończyć studia. żadne kursy do tego nie uprawniają. Być może podejmie Pani wysiłek przygotowania się do podjęcia takich studiów. Serdecznie zachęcam Panią do podjęcia wysiłku w tym kierunku. Pozytywne jest to, że już podjęła Pani pewne kroki i zdała Pani sobie sprawę z konsekwencji własnego postępowania. To dobra prognoza na przyszłość. Wierzę, że może Pani w rozwoju osobistym i w stosunkach z innymi ludźmi osiągnąć satysfakcję. Serdecznie Pani tego życzę.

w zeszłym tygodniu