Jak mam zahamować moje uczucie do mojej przyjaciółki i opanować zazdrość?

Chodzę do liceum i tam poznałam wiele osob których mogę nazwać że są moimi przyjaciółmi, w tym jedną dziewczynę która jest mi wyjątkowo bliska. Nie od początku trzymałyśmy się ze sobą, ale z czasem się to zmieniło. Ona jest wyjątkowa i tak naprawdę nikt nie dawał mi tyle radości co ona. Gdy nasza znajomość się pogłębiła, to i moje odczucia do niej się zmieniły. Albo mi się wydawało albo faktycznie było tak że traktowała mnie specjalnie. Miałyśmy mnóstwo wspólnych tematów i uwielbiałam spędzać z nią czas. Traktowała mnie trochę jak swoją dziewczynę, otwarcie ze mną flirtowała, albo robiła takie rzeczy którzy przyjaciele raczej nie robią, a zakochani już tak. Czułam do niej ogromną sympatię, jak nigdy dotąd, a podobało mi się w moim życiu parę chłopaków. Moim problemem była i jest dalej jej inna przyjaciółka, która jest o wiele bliżej z nią niż ja. Jestem o to cały czas zazdrosna i ciężko mi to opanować. Bardzo nie lubię jej przyjaciółki, co jeszcze bardziej pogłębia moją zazdrość. Całkiem niedawno powiedziałam moim znajomym że jestem osobą biseksualną. Uczucie jakim darzyłam moją przyjaciółkę tylko to potwierdziło. Ostatnio już myślałam że mi przeszło bo straciłam jakiekolwiek zainteresowanie jej osobą. Nawet była sytuacja gdzie miałam swój pierwszy pocałunek właśnie z nią i dalej byłam niezainteresowana. Ale słuchając piosenki która kojarzy mi się z nią i z naszymi wspólnymi chwilami gdzie zachowywaliśmy się jakbyśmy były w związku sprawiły że poczułam to co kiedyś na nowo. Nie chcę znowu przez to przechodzić bo boje się że nasza przyjaźń już całkowicie upadnie i boje się że zostanę zraniona z powodu jej przyjaźni z osobą której nie lubię. Poza tym chciałam się skupić na relacji z nowo poznanym chłopakiem. Jak mam zahamować moje uczucie do mojej przyjaciółki i opanować zazdrość?

Anonimowo

2 tygodnie temu
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry

To nie są proste decyzje i tematy, z którymi się mierzysz, szczególnie, że nie chcesz ani siebie ani nikogo innego skrzywdzić. Jednocześnie twój umysł analizuje różne scenariusze i rozwiązania powodując chwiejność w twoich nastrojach i emocjach.

Jesteś na etapie uczenia się się samej siebie, rozpoznawania siebie i swoich potrzeb w relacjach oraz rozumienia tego jak traktują ciebie inni. To nie jest łatwa lekcja. Można się w niej nie raz pogubić.

Zachowanie twojej przyjaciółki mogło świadczyć o chęci tworzenia z tobą relacji partnerskiej. Zabrakło jednak deklaracji i jawnego określania, czego oczekujecie od siebie nawzajem. To mogło spowodować zamęt w twoich uczuciach, szczególnie gdy widziałaś ją z jej przyjaciółką.

Pierwszy krok w uświadomieniu sobie swoich preferencji seksualnych już dokonałaś. To ważny ruch. Kolejnym jest zmierzenie się z ważnymi dla ciebie relacjami i określenie oczekiwań jakie jedna i druga strona ma ds siebie nawzajem. Nie wiem czy twoja przyjaciółka byłaby na to gotowa i czy też czujesz się na siłach, by podjąć taką rozmowę.

Określenie zasad, na jakich budujemy relacje jest ważne, ponieważ daje nam poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Nawet jeśli słyszymy, że ktoś nam odmawia, to choć w pierwszej chwili może być to dla nas bolesne, to pozwala nam znaleźć inne rozwiązania i nie łudzić się marzeniami, które mogą się nie zrealizować.

Dobrze byłoby, byś rozważyła podjęcie pracy terapeutycznej, by  nauczyć się nie tylko dobrze rozpoznawać swoje odczucia i radzić siebie z nimi, ale także nauczyć się je komunikować do osób dla ciebie ważnych.

Serdecznie pozdrawiam

Beata Matys Wasilewska

2 tygodnie temu