Nie radzę sobie z natręctwami

Mam ocd, ostatnio nie radzę sobie z natręctwami, ciągle czyszcze telefon szmatką bo zafiksowałam się na tym punkcie a dziś mi spadł na biurko z kilku metrow bez okładki, był bardzo drogi (dla mnie) i martwię się przez co nie moge spac ze coś z nim się stanie... Czy nic mu się nie stało i nadal jest jak nowy? Wiem jak to brzmi ale potrzebuje pytać o to i się upewniać...

Patrycja

3 tygodnie temu
Kornel Miszk

Rozumiem, że to, co przeżywasz, jest dla Ciebie bardzo trudne i może być wyczerpujące. OCD (Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne) często powoduje silną potrzebę ciągłego upewniania się i powtarzania czynności, co może wpływać na codzienne życie.

Martwienie się o telefon i jego stan po upadku jest zrozumiałe, zwłaszcza jeśli jest to dla Ciebie wartościowa rzecz. Jednak, kiedy lęk staje się przytłaczający i nie pozwala Ci zasnąć lub skupić się na innych sprawach, może to być objawem nasilonych natręctw.

Chciałbym Cię uspokoić – jeżeli telefon działa normalnie, nie ma widocznych uszkodzeń ani problemów z funkcjonowaniem, to prawdopodobnie wszystko z nim w porządku. Wiem, że Twoje myśli mogą podpowiadać Ci, aby nadal się tym martwić i upewniać się, ale takie zachowanie, choć zrozumiałe, może nasilać Twoje natręctwa.

Jednym z kroków, które możesz podjąć, jest próba ograniczenia tych zachowań upewniających się. To może być bardzo trudne, ale stopniowe zmniejszanie częstotliwości sprawdzania może pomóc w dłuższej perspektywie zmniejszyć lęk. Warto także porozmawiać z terapeutą, który specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) lub terapii ekspozycji i reakcji (ERP), ponieważ są to skuteczne metody w leczeniu OCD.

W chwilach, gdy czujesz się przytłoczona, pomocne mogą być techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie lub medytacja, które mogą pomóc Ci uspokoić umysł i lepiej radzić sobie z natrętnymi myślami. Ważne jest, abyś była dla siebie cierpliwa i wyrozumiała – OCD to trudne wyzwanie, ale z odpowiednim wsparciem można nad nim pracować i odzyskać większą kontrolę nad swoim życiem.

3 tygodnie temu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Współczuję Pani cierpienia. Przypominam, że OCD można skutecznie leczyć, korzystając z psychoterapii, czasem warto wesprzeć farmakoterapią.

Trudność polega na tym, żeby wytrzymać niepewność. Skupia się Pani na obsesyjnej treści, czy telefon jest zepsuty.   Tymczasem chodzi tu o pokonanie lęku, proszę spróbować zaakceptować, że lęk się pojawił i przestać sprawdzać. Często jest tak, że w OCD człowiek skupia się na rzeczach, które mają dla niego wartość. Może Pani na początek spróbować rzadziej przecierać telefon szmatką, wytrzymać niepewność, następnie tylko dotknąć. Proszę oprzeć się na fakcie, czy telefon wygląda na zepsuty.  Chodzi o to, żeby przekonać swój umysł, że można być w lęku i nie wykonać kompulsji.

Zachęcam, aby spróbowała Pani pracować z natręctwami w bezpiecznej relacji psychoterapeutycznej. Potrzebuje Pani bezpiecznej bazy, bo OCD nie pozwala czuć się bezpiecznie. Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

2 tygodnie temu