Bliżsi znajomi nie potrafią słuchać i wspierać. Jak im zwrócić uwagę?

Mam wielu bliższych znajomych, nazywam ich przyjaciółmi, jednak tak naprawdę czuję, że nimi nie są.

Gdy mówię o swoich problemach, nie dostaje takiego wsparcia jakiego czuję, że bym potrzebowała, czasami też potrafią to olać. Zamiast gadać o tym co mnie dręczy, lepiej gada się o chłopakach czy innych tych mniej ważnych rzeczach (dla mnie aktualnie). Bardzo źle się z tym czuję, bo nie czuję oparcia w nich.

Jak powiedzieć im, że takie zachowanie mi nie pomaga, żebym nie wyszła też na atencujeszkę i w ogóle..

Małgorzata Jabłońska

Dzień dobry!

To, co Pani przeżywa, jest naturalne, bo relacje przyjacielskie opierają się na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu, a brak tego może budzić frustrację i rozczarowanie. Warto zastanowić się, czego konkretnie Pani potrzebuje od swoich przyjaciół – czy chodzi o więcej empatii, uwagi, czy może o chęć wysłuchania bez oceniania? Dobrze jest mieć świadomość swoich oczekiwań, zanim spróbuje im Pani o tym powiedzieć.

Rozmowę z przyjaciółmi może Pani zacząć od tego, jak ważne są dla Pani wasze relacje, i zaznaczyć, że chciałaby się Pani dzielić z nimi nie tylko radosnymi momentami, ale też trudniejszymi chwilami.

Bardzo ważne jest, aby opisać swoje potrzeby jasno i w odniesieniu do własnych emocji, na przykład: „Ostatnio przeżywam trudny czas i potrzebuję więcej wsparcia i wysłuchania. Czy mogłabym na was liczyć, żeby czasami porozmawiać o tym, co mnie martwi?”.

Takie podejście pozwala wyrazić swoje potrzeby bez stawiania zarzutów, co może pomóc uniknąć nieporozumień.

Warto też pamiętać, że ludzie różnie reagują na trudne rozmowy i mogą nie zawsze wiedzieć, jak właściwie zareagować. Dając im znać, czego Pani potrzebuje, ma Pani większe szanse na uzyskanie wsparcia, które jest dla Pani ważne. To też będzie okazja do sprawdzenia, kto z nich rzeczywiście chce być przy Pani w pełnym znaczeniu tego słowa.

Pozdrawiam,

Małgorzata Jabłońska

Psycholog & Coach

za 1 godzinę