Czy jetem na drodze do zaburzenia narcystycznego?

Od miesiąca zacząłem tworzyć automatycznie fałszywe wspomnienia do tego, co mówią moi znajomi i bliscy. Uważam, że mogę być potencjalnie na drodze, by stać się narcyzem (kruche ego, wyidealizowany obraz świata, brak zrozumienia emocji innych i swoich, rodzina z narcyzem, automatyczna projekcja winy - lepiej niż kiedyś). Czy to oznacza, że jestem na drodze by stać się narcyzem? Czytałem, że narcyzi (i widziałem) często tworzą własne wspomnienia. Wcześniej pisałem, że jestem jak Piotruś Pan (Zaburzenie) i generalnie zgadzam się, że to mi doskwiera. Ważne, żeby dodać, że często biorę pod uwagę tylko kawałek historii jakiegoś wydarzenia, co często rzutuje na opowiadane przeze mnie rzeczy.

Clapeyron

2 tygodnie temu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

na podstawie tak krótkiego ugoólnionego fragmentu Pana spostrzeżeń nie ma możliwości stwierdzenia (bądź wykluczenia) narcystycznego zaburzenia osobowości, ani nawet stwierdzenia rysu narcystycznego. Obecnie przedstawiane wątki o narcyzach czy narcystycznych cechach, szczególnie w mediach społecznościowych, skutecznie zafałszowują obraz tego zaburzenia bądź jego poszczególnych cech/objawów. Aby uzyskać rzetelne informację oraz diagnostykę, ale tak naprawdę przede wszystkim pomoc z zrozumieniu siebie i pracy nad sobą, warto udać się na konsultację psychoterapeutyczną (pozwolę sobie podkreślić - u mgr psychologii i jednocześnie certyfikowanego psychoterapeuty po 4-letniej szkole psychoterapii).

Na wizytę psychoterapeutyczną można umówić się na NFZ (w tej sytuacji może przydać się skierowanie np. od lekarza rodzinnego z POZ) lub prywatnie, także online m.in. poprzez ten portal.
Wizyty na NFZ można poszukać tu: https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia lub tuhttps://czp.org.pl/mapa/

Życzę Panu wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

2 tygodnie temu
Edyta Kwiatkowska

Z tego co Pan pisze, pojawiły się jakieś znaki zapytania i wątpliwości, które skłoniły do reflekcji nad tym co się dzieje.  Nieetyczne i też niemożliwe jest określenie dokładnie tego czy jest/czy nie jest to, co pan podejrzewa na bazie  zamieszczonego opisu. Bardzo zachęcam do wizyty u psychiatry aby dokonać szerokiego wywiadu i diagnozy aby Pana podejrzenia zostały bądź nie zostały potwierdzone.

Służę pomocą,
Edyta Kwiatkowska

2 tygodnie temu
Bartosz Łopatka

Szanowny Panie,

myślę, że odpowiednim działaniem w opisanej przez Pana sytuacji oraz zachowaniach byłaby wizyta u rekomendowanego specjalisty zajmującego się tematyką zaburzeń osobowości, który będzie w stanie przeprowadzić fachową i rzetelną analizę oraz diagnozę Pana osobowości. Kolejno wytyczając ścieżki pomocy i leczenia problematyki.

z poważaniem.

Bartosz Łopatka.

2 tygodnie temu