Odbiór mojej osoby na podstawie cech zewnętrznych utrudnia mi życie społecznie i blokuje wiele przedsięwzięć.

Jestem osobą o silnym charakterze, twardo stąpam po ziemi i mam swoje zdanie. Szybko się uczę i mam umysł ścisły. Generalnie rozumienie otaczającego mnie świata nie sprawia mi trudności, łatwo się też adaptuję. Problem polega na tym, że wyglądam na osobę wystraszoną i nieśmiałą tzn. mam delikatny tembr głosu, delikatne rysy twarzy i jestem niska. Z tego powodu nie umiem się przebić, gdyż ludzie oceniają mnie inaczej przez pryzmat moich cech zewnętrznych, przypisują mi te cechy osoby nieśmiałej oraz nie dopuszczają do wiadomości tego, co widzą, coś na zasadzie dysonansu poznawczego. Prowadzi to do moich problemów np. w pracy, gdyż nie wierzy się mi, że dam radę w projektach, w których zawsze świetnie sobie radzę. Nie jestem także przez to widoczna, moja prawdziwa osobowość jest zamaskowana, bo ludzie oceniają mnie pochopnie. To dzieje się zarówno w pracy, jak i otoczeniu, np. dalszych znajomych lub nawet rodziny, z którą widuję się rzadziej. Tylko kilka mi najbliższych osób zna moją prawdziwą osobowość. Odbiór mojej osoby na podstawie cech zewnętrznych utrudnia mi życie społecznie i blokuje wiele przedsięwzięć. Proszę o wskazówki gdzie powinnam się udać, aby nad tym pracować. Pozdrawiam Joanna

Joanna F

w zeszłym miesiącu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

Pani Joanno, wyobrażam sobie, że to trudne doświadczenie pełne codziennego dyskomfortu. Ważnym elementem jest tu Pani chęć pracy nad swoim podejściem do zagadnienia. W opisanych przez Panią okolicznościach polecam udanie się na konsultację do psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Jest to nurt pracujący w dużej mierze na przeformułowaniu myśli, przyjrzeniu się naszym spostrzeżeniom, postawom, które bardzo często przychodzą do nas automatycznie. Psychoterapia pozwala wnikliwiej przyjrzeć się tym myślom, emocjom i odczuciom, które składają się na doświadczania dyskomfortu psychicznego.  Może Pani skorzystać z terapii prywatnej lub na NFZ. Prywatnie może Pani wyszukać odpowiedniego terapeutę poprzez formularz doboru na tym portalu. Natomiast na NFZ może zorientować się Pani tu:  https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia

Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

w zeszłym miesiącu