Co zrobić jak przyłapię mojego mężczyznę na piciu alkoholu?

Dzień dobry.spotykam się od roku z mężczyzną który codziennie pije kilka piw,jak nadużyje ich robi się agresywny ale nie bije mnie ,Chic myślę że to kwestia czasu.zalezy mi na nim ,kocham go,rozmawiałam z nim na ten temat że po alkoholu gdy wypije on za dużo to się go boje i postawiłam mu warunek ja albo alkohol...wybrał mnie....kilka dni niby nie pije ,choć niewiem czy nie sięga wieczorem jak mnie nie ma przy nim...ale pytanie moje brzmi....co ja mam zrobić w momencie kiedy złapie go na tym że pił?trzasnąć drzwiami i wyjść?

Anonimowo

w zeszłym miesiącu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

opisana przez Panią sytuacja z pewną dozą pewności wskazuje, że Pani partner mierzy się z chorobą alkoholową. Jeśli to faktycznie ma miejsce, wówczas prawdopodobieństwo, że rozmowa czy nawet postawienie ultimatum (tak jak to Pani zrobiła) coś zmienią jest bliskie 0. W takim wypadku skuteczna będzie jedynie profesjonalna pomoc specjalistyczna - terapeuty uzależnień, do którego partner powinien się udać. Takie ośrodki możecie Państwo znaleźć np. na tej stronie: https://kcpu.gov.pl/mapa/
W innym wypadku polecam konsultację z dostępnym psychologiem, który może pokierować Państwa dalej:
https://czp.org.pl/mapa/

W naszej kulturze spożywanie piwa, nawet codziennie, wydaje się często niegroźne. Jednak nic bardziej mylnego! Piwo to alkohol, substancja, która silnie i trwale uzależnia, dodatkowo destrukcyjnie wpływając na zdrowie w każdym aspekcie - fizycznym i psychicznym. Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać odpowiednią pomoc i psychoedukację już na wczesnym etapie uzależnienia (choć w wiadomości nie ma informacji, od kiedy partner spożywa alkohol).

Pyta Pani, co zrobić, gdy przyłapie go Pani na piciu. Przede wszystkim chronić siebie, aby nie stać się osobą współuzależnioną i opiekunką, która pilnuje, zabrania i karze, zamiast partnerką. Jeśli już dziś spodziewa się, że partner ma predyspozycje do stosowania przemocy fizycznej, to ma już Pani kilka nieprzyjemnych faktów o funkcjonowaniu Pani partnera i kilka obaw. Do Pani należy decyzja, w jaki sposób zarządzi Pani sytuacją i czy zadba Pani o chronienie siebie.

Życzę Pani dużo siły, wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry, w sytuacji trudności z nadużywaniem substancji konieczna może okazać się terapia ukierunkowana na ten problem. Konsultacja zarówno z lekarzem, jak i terapeutą uzależnień może okazać się bardzo pomocna dla Pani partnera.

Ponadto, w sytuacji, którą Pani opisuje również Pani może skorzystać z indywidualnej pomocy lub jako para możecie pomyśleć o terapii dedykowanej parom.

Pozdrawiam.

w zeszłym miesiącu
Małgorzata Gaś

Dzień dobry

Bardzo dobrze Pani sama określiła problem swojego partnera. Pani partner ma problem alkoholowy. On potrzebuje pomocy profesjonalnej, z czasem może być tylko gorzej.  Proszę zadbać o siebie, może porozmawiać z psychologiem.

Wspieram i życzę mądrych decyzji.  Psycholog Małgorzata Gaś

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Z powyższej wiadomości wynika, że Pani partner jest uzależniony od alkoholu. Wskazane byłoby skorzystanie z psychoterapii uzależnień. Proszę również zadbać o siebie. Zastanowić się, jakie są Pani oczekiwania od związku, czy są zaspokajane Pani potrzeby.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu