Uzależnienia, trudności życiowe i kryzys. Chciałbym uciec, nie być w tym wszystkim.

Mam 24 lata, jestem uzależniony od pornografii, chyba od 7 lat i od marihuany, od około roku/półtorej, studiowałem, ale nie dałem rady ukończyć kierunku, nie mogę znaleźć pracy, żyje z renty, z rodzicami, i z dziewczyną, o 5 lat młodszą. Powoli jedyne wyjście jakie widzę to władowanie się w jakiś bus i wyjechanie gdziekolwiek, jakkolwiek kończąc (chyba i tak progres w porównaniu do chęci samobójstwa). A i też straciłem psa a od mamy usłyszałem o tym, że chce rozwodu z tatą po jakichś 40 latach. Co do podjęcia terapii, pewnie powinienem, ale ciężko z tym finansowo, ale bardziej byłem już u 2 różnych specjalistów jakieś 4/5 lat temu, na koniec usłyszałem, że nie wiedzą co ze mną robić w mniej lub bardziej dosłowny sposób. Szczegółów byłoby pewnie więcej o wiele wcześniej w czasie, no ale to są obecne problemy.

anonim44

3 miesiące temu
Karolina Wysocka

Dzień dobry,

z Pana słów dosyć wyraźnie widać, że potrzebuje Pan profesjonalnej pomocy. Proponuję poszukać psychoterapii indywidualnej lub grupowej na NFZ, oraz skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Wiem, że psychoterapia na NFZ jest owiana raczej złą sława, natomiast sama znam kilka osób, które z niej z powodzeniem skorzystały - warto poświęcić czas i sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Jeśli chodzi o uzależnienie, o których Pan pisze, są to mechanizmy, które pozwalają Panu łagodzić wewnętrzny ból/ niepokój/ trudne emocje/ poczucie pustki. Póki ta prawdziwa przyczyna Pana wewnętrznego bólu nie zostanie zaadresowana, to ciężko będzie wyeliminować zachowania uzależniające, ponieważ działają one w sposób odurzający, ucieczkowy. Jest Pan na początku swojej dorosłości, zachęcam aby zawalczyć o siebie i sięgnąć po profesjonalną pomoc.

pozdrawiam,

psychoterapeutka

Karolina Wysocka

3 miesiące temu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Ucieczka nie rozwiąże sprawy. Nie ma ucieczki od samego siebie, lepiej się ze sobą spotkać. Po utracie psa prawdopodobnie jest Pan w żałobie, więc może temu towarzyszyć m.in. smutek. Na dodatek usłyszał pan o możliwości   rozwodu rodziców, to odczucie kolejnej straty. Zachęcałabym do spotkania z psychoterapeutą na NFZ bądź w jakiejś fundacji, potrzebuje Pan wsparcia. A w związku z myślami samobójczymi najpierw proszę udać się do psychiatry, być może wdroży leczenie farmakologiczne.

Uzależnienie od pornografii również może przysparzać cierpienia. Kompulsywne rozładowanie emocji w formie masturbacji niekoniecznie pozytywnie wpływa na związek. Warto zacząć od terapii uzależnienień, a tę może Pan znaleźć bezpłatnie. Zasobem Pana jest to, że potrafi Pan szukać pomocy i zdaje sobie sprawę z problemów.

Powodzenia

Katarzyna Waszak

3 miesiące temu