W małym mieście rozeszła się nieprawdziwa informacja, iż jestem gejem. Jestem wytykany.

Witam, mam 35 lat i jestem mężczyzną. Przez głupią plotkę (którą wymyślili dwaj moi sąsiedzi), iż jestem gejem. Moje życie (w małym mieście) przerodziło się w koszmar. Często słyszę 'idzie ten gej/pedał'. Dużo osób to podchwyciło. Nie wiem jak już reagować na tego typu plotki /obgadywanie. Przez to mam niską samoocenę i poczucie wartości. Ogólnie jestem optymistą, lecz przez to wszystko kiepsko z moim nastrojem. Co Państwo proponujecie, jak reagować na tego typu rzeczy?

Angelika Majkowska

Dzień dobry,

Panie Pawle niestety plotki są czymś co może ranić nas bardzo dogłębnie. Jednak proszę pamiętać, że niestety ludzie wokół nas widzą wyłącznie wierzchołek góry lodowej, nie znają naszej historii, nie wiedzą z czym się mierzymy. Plotki, stereotypy są skrótami myślowymi, które pozwalają nam oszczędzać energię i nie zastanawiać się zbyt długo nad niektórymi kwestiami. Trudno odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie dotyczące tego jak reagować - przychodzi mi do głowy dość banalne zdanie, mianowicie "prawda sama się obroni". Myślę sobie również, że tego typu plotki żyją do momentu, aż nie pojawi się kolejny "gorący" temat na językach ludzi. Niemniej jednak, hejt jest czymś co bez wątpienia dotyka, dlatego warto rozmawiać o tym co Pana boli z kimś bliskim lub zgłosić się po wsparcie do psychologa.

Życzę dużo sił i powrotu Pana optymizmu :)

Z wyrazami szacunku,

Angelika Majkowska, psycholog, psychoterapeuta CBT

przedwczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Doświadczenia, które Pan opisuje, muszą być dla Pana wyjątkowo trudne. Takie niesprawiedliwe sytuacje mogą bardzo negatywnie wpływać na nastrój oraz poczucie własnej wartości. Czasem ignorowanie plotek może pomóc, ponieważ brak reakcji zniechęca osoby, które szukają prowokacji. Warto również otoczyć się bliskimi, którzy Pana wspierają i z którymi może Pan szczerze porozmawiać o swoich emocjach oraz trudnościach.

Jeśli jednak sytuacja znacząco wpływa na Pana samopoczucie, rozważenie rozmowy ze specjalistą może być pomocne. Dzięki temu wsparciu będzie Pan mógł przepracować swoje emocje, wzmocnić poczucie własnej wartości oraz znaleźć sposób na odzyskanie wewnętrznego spokoju oraz równowagi w życiu.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

przedwczoraj