Zakochałam się w koleżance, ale ona jest innej orientacji.

Co mam zrobić, jak jestem lesbijką i zakochałam się w dziewczynie z klasy, która jest hetero i chyba ma chłopaka?

Anonimowo

6 dni temu
Hanna Szewczyk

Witaj,

myślę, że w podobnej sytuacji można mieć w głowie naprawdę wiele myśli oraz czuć można wiele emocji. Może towarzyszyć Ci np.  niepewność, niepokój, czy zdenerwowanie. W mojej ocenie warto, gdybyś poruszyła ten temat swoich rozważań i wątpliwości z psychologiem szkolnym (bądź pedagogiem). Często rozmowa z kimś o naszych obawach czy trudnościach pomaga spojrzeć na sytuację z dystansu. Pomaga to w jej analizie, w pracy nad myślami i uczuciami oraz w podjęciu racjonalnych i realistycznych kroków. Ciepło Cię pozdrawiam i życzę wszystkiego, czego potrzebujesz.

Hania - psycholog :)

4 dni temu
Hanna Szewczyk

Witaj,

myślę, że w podobnej sytuacji można mieć w głowie naprawdę wiele myśli oraz czuć można wiele emocji. Może towarzyszyć Ci np.  niepewność, niepokój, czy zdenerwowanie. W mojej ocenie warto, gdybyś poruszyła ten temat swoich rozważań i wątpliwości z psychologiem szkolnym (bądź pedagogiem). Często rozmowa z kimś o naszych obawach czy trudnościach pomaga spojrzeć na sytuację z dystansu. Pomaga to w jej analizie, w pracy nad myślami i uczuciami oraz w podjęciu racjonalnych i realistycznych kroków. Ciepło Cię pozdrawiam i życzę wszystkiego, czego potrzebujesz.

Hania - psycholog :)

4 dni temu
Anna Martyniuk-Białecka

To musi być dla Ciebie trudne, gdy uczucia kierują Cię do osoby, która z dużym prawdopodobieństwem ich nie odwzajemni ze względu na odmienną orientację i bycie aktualnie w związku. W tym czasie wydaje się ważne, aby bliżej przyjrzeć się swoim emocjom i spróbować je wyregulować oraz zadbać o siebie jak najlepiej. Może warto zastanowić się, czego w tej sytuacji najbardziej potrzebujesz? Spróbuj wsłuchać się w siebie, dowiedzieć się, jakie dokładnie emocje się w Tobie kłębią. Nazwanie emocji i uczuć, może Ci pomóc lepiej sobie z nimi poradzić. Być może w akceptacji tej sytuacji pomocne może okazać się, że nie jesteś osamotniona w swoim doświadczeniu - wielu ludzi na jakimś etapie życia zakochuje się bez wzajemności. Naturalne, że możesz odczuwać obecnie smutek, rozczarowanie, a nawet złość. Z czasem te uczucia będą słabnąć. Mam nadzieję, że jakkolwiek aktualna sytuacja wydaje się trudna i nie do zniesienia z czasem okaże się doświadczeniem, dzięki któremu dowiesz się więcej o sobie i o swoich potrzebach w kontekście budowania bliskich relacji.

Pozdrawiam ciepło,

Anna Martyniuk-Białecka

4 dni temu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Doświadczenie, które Pani opisuje, musi być naprawdę trudne i pełne emocji, zwłaszcza gdy uczucia skierowane są do osoby, która wydaje się niedostępna. Zakochanie się w kimś, kto nie podziela naszych uczuć, może być bardzo bolesne, zwłaszcza w kontekście relacji szkolnych, gdzie kontakt z tą osobą może być codzienny.

W takich sytuacjach warto pamiętać, że emocje, które się pojawiają, są całkowicie naturalne – nie można kontrolować tego, w kim się zakochujemy. Dla własnego komfortu warto skupić się na zaakceptowaniu swoich uczuć, a jednocześnie podejmować działania, które są zgodne z Pani wartościami. Rozmowa z bliską osobą może przynieść ulgę i dać poczucie, że nie jest Pani sama z tymi emocjami.

Jeśli jednak brakuje takiego wsparcia w codziennym otoczeniu, warto rozważyć rozmowę z psychologiem lub terapeutą. Specjalista może pomóc zrozumieć te uczucia, wesprzeć w procesie ich akceptacji i podpowiedzieć, jak radzić sobie z tą sytuacją w zdrowy sposób.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

4 dni temu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

Wyobrażam sobie, że to dla Ciebie przykre doświadczenie i że obecnie przeżywasz trudny moment. Zawody miłosne mimo że dotykają niemal wszystkich, są bardzo bolesne i często czujemy się w nich szczególnie osamotnieni...

Odpowiadając na Twoje pytanie: jeśli widzisz te dwie bariery - w postaci orientacji hetero i bycia w związku, to obawiam, że pozostaje pogodzenie się z tymi obserwacjami i ich rezultatami. Pogodzenie się uwzględnia też opłakanie, wyzłoszczenie się na rzeczywistość i dopuszczenie innych trudnych emocji związanych z tą sytuacją. Ale także pozwolenie sobie na domknięcie tego rozdziału.

Natomiast cennym do przyjrzenia się może być aspekt zauroczenia się w kimś niedostępnym na wielu poziomach, kimś kto najprawdopodobniej nie odwzajemni Twoich uczuć. Jest takie powiedzenie "Miłość nie wybiera", ja dodałabym do niego "... świadomie". Jednak z jakichś powodów jesteśmy zainteresowani właśnie tymi, a nie innymi osobami. Warto przyjrzeć się, temu, co zaciekawiło Cię w Twojej znajomej z klasy, jakie jej cechy zwróciły Twoją uwagę, co postrzegasz jako atrakcyjne. Być może to, co widzisz jako ważne cechy Twojej partnerki uda Ci się z czasem dostrzec także w osobach, które również dostrzegą masę wspaniałych cech w Tobie, czego bardzo Ci życzę!

Trzymaj się ciepło :)
Joanna Łucka
psycholożka

5 dni temu
Kornel Miszk

Twoja sytuacja jest z pewnością trudna, zwłaszcza że zakochanie się w kimś, kto nie odwzajemnia tych uczuć, i dodatkowo jest w związku, może być bardzo bolesne. Zakochanie w osobie heteroseksualnej, gdy samemu jest się osobą nieheteronormatywną, wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami emocjonalnymi, bo oprócz uczucia może pojawić się frustracja, że ta relacja nie ma szans na realizację w taki sposób, jakbyś tego pragnęła.

Przede wszystkim, warto zaakceptować rzeczywistość. Jeśli ta dziewczyna jest heteroseksualna i w związku, prawdopodobnie nie ma możliwości, abyście stworzyły relację romantyczną. Choć to bolesne, przyjęcie tego faktu może być pierwszym krokiem w radzeniu sobie z emocjami. Czasem samo zrozumienie, że nie wszystko zależy od nas, przynosi ulgę i pozwala spojrzeć na sytuację bardziej realistycznie.

Zastanów się także nad tym, jak zarządzać swoimi emocjami w tej sytuacji. Może być pomocne, aby trochę się zdystansować od tej osoby emocjonalnie, zwłaszcza jeśli codziennie ją widujesz. Staraj się budować relacje w klasie, ale tak, aby miały one bardziej koleżeński, neutralny charakter, co pomoże Ci unikać rozwijania głębszych uczuć, które mogą tylko nasilić ból.

Ważne też, abyś nie tłumiła swoich emocji. Zakochanie się w kimś, nawet w trudnych okolicznościach, jest naturalne i nie powinno budzić wstydu. Jeśli czujesz się przytłoczona emocjami, znajdź kogoś, z kim możesz o tym porozmawiać – bliską przyjaciółkę, osobę z rodziny lub kogoś zaufanego. Samo wyrażenie swoich uczuć może pomóc Ci zyskać trochę przestrzeni i spojrzeć na całą sytuację z większym dystansem. Ważne jest też, abyś skupiła się na sobie – na swoim rozwoju, zainteresowaniach, pasjach. Skierowanie energii na inne aspekty życia może pomóc w odwróceniu uwagi od tej osoby. W ten sposób łatwiej jest zbudować przestrzeń, która nie będzie już zdominowana przez myślenie o tej relacji.

Pamiętaj też, że życie przynosi wiele różnych relacji, a teraz najważniejsze jest, abyś zadbała o swoje emocjonalne zdrowie. Skupienie się na swoich pasjach, zainteresowaniach i relacjach z ludźmi, którzy Cię wspierają, może pomóc Ci złagodzić ten ból, który odczuwasz. Ważne, abyś była dla siebie wyrozumiała i dała sobie czas na przepracowanie tych trudnych emocji.

Pozdrawiam,
Kornel Miszk
Psycholog Terapeuta

przedwczoraj
Katarzyna Aleksandrzak

Zakochanie się w kimś, kto nie odwzajemnia naszych uczuć, może być bardzo trudne i wywoływać wiele różnych emocji. To, że zakochałaś się w dziewczynie z klasy, która jest hetero i ma chłopaka, może być bolesne, bo wiesz, że szanse na odwzajemnienie Twoich uczuć są niewielkie. W takich momentach ważne jest, aby dać sobie przestrzeń na przeżywanie tych emocji, ale jednocześnie starać się nie krzywdzić siebie przez to uczucie.

Po pierwsze, pamiętaj, że Twoje uczucia są normalne i masz prawo je odczuwać. Zakochiwanie się jest częścią życia, a orientacja seksualna nie sprawia, że Twoje emocje są mniej ważne. Możesz czuć się zagubiona, smutna czy rozczarowana, ale to nie oznacza, że z tymi uczuciami trzeba sobie radzić samemu. Porozmawiaj z kimś, komu ufasz – może to być bliska przyjaciółka, starsze rodzeństwo, dorosły, który Cię wspiera, albo osoba zaufana, z którą możesz szczerze podzielić się swoimi uczuciami. Samo mówienie o tym, co przeżywasz, może przynieść ulgę.

Bycie zakochaną w kimś, kto nie odwzajemnia uczuć, nie jest łatwe. To może budzić wiele mieszanych emocji, takich jak smutek, frustracja, a nawet poczucie winy. Staraj się jednak pamiętać, że nie masz wpływu na to, w kim się zakochujesz.

Warto również pomyśleć o zadbaniu o swoje granice emocjonalne. Jeśli kontakt z tą dziewczyną sprawia, że czujesz się źle lub że trudno jest Ci poradzić sobie z emocjami, postaraj się na chwilę dać sobie przestrzeń. Skupienie się na swoich pasjach, zainteresowaniach, spędzanie czasu z przyjaciółmi czy rodziną może pomóc w przejściu przez ten trudny czas. Możesz spróbować nawiązać nowe znajomości z osobami, które rozumieją Twoją sytuację i orientację, np. w grupach wsparcia dla osób LGBTQ+ lub w organizacjach, które zajmują się prawami tej społeczności. Czasem poszukiwanie osób, które przeżywają podobne rzeczy, może dać poczucie, że nie jesteś w tym sama i że masz wsparcie.

Zdaję sobie sprawę, że takie doświadczenie może być wyzwaniem, ale proszę pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne i zasługujesz na wsparcie i zrozumienie. Jeśli z czasem poczujesz, że trudno jest Ci sobie z tym poradzić samodzielnie, rozważ rozmowę z psychologiem lub pedagogiem szkolnym, który pomoże Ci znaleźć sposób na przejście przez ten trudny okres. Jesteś wartościową osobą i zasługujesz na to, by czuć się dobrze ze sobą oraz w relacjach z innymi.

Pozdrawiam Cię ciepło.
Katarzyna Aleksandrzak
Psycholog, Psychoterapeuta

23 godziny temu