Coming-out przy rodzicach - czy wybrałem zły moment?

Dzień dobry, po udanym dniu z rodzicami emocje wzięły górę i po godzinie 23 (gdzie wiedziałem, że rodzice mają zaplanowany wyjazd na kilka dni we dwójkę) powiedziałem im, że nie czuję się kobietą. Wywiązała się rozmowa, ogólnie mnie akceptują (chociaż negują, że faktycznie może tak być i że powinniśmy o tym pogadać innym razem) i mama powiedziała, mniej więcej, że w sumie to zrzuciłem na nich bombę, a teraz mają iść spać i się wyspać zanim wyjadą rano. Czy to faktycznie był zły moment? Czy mogłem zrobić to lepiej? Dodam, że mam 22 lata i już od ok. 2 lat przekonywałem się, żeby powiedzieć to kim jestem rodzicom, bo nie chciałem ich okłamywać.

NN.

2 miesiące temu
Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Z tego, co czytam, rozumiem, że przygotowywałeś się przez dwa lata ,aby porozmawiać z rodzicami o tym co się z Tobą dzieje, co czujesz i jak się czujesz. Wyobrażam sobie, że przez taki czas napięcie emocjonalne z jakim byłeś mogło rodzić wiele myśl w tym takie, że “dziś nie jest dobry moment”. Zdaje się, że takich “dobrych momentów” nie było do tej pory. Zdecydowałeś się na rozmowę z rodzicami w chwili, gdy spędziłeś z nimi dobry dzień, kiedy poczułeś się bezpiecznie i kiedy Twoje emocje poprowadziły Cię w stronę odwagi i wyrażenia tego co tak długo trzymałeś w sobie. Być może to, że wybrałeś moment “na skraju” wyjazdu rodziców pomógł Ci podjąć decyzję o rozmowie z nimi. Następnego dnia nie musiałeś się konfrontować z nimi kolejną rozmową, ponieważ wyjechali na kilka dni. Być może dało Ci to poczucie, że możesz złapać oddech po tak ważnej informacji jaką im przekazałeś. Z Twojego krótkiego opisu wyłania mi się taki obraz, że zrobiłeś to co uznałeś na tamten moment za najlepsze dla siebie i przekazałeś rodzicom to z czym byłeś sam przez ostatnie dwa lata. Myślę, że reakcja Twojej mamy może wynikać z tego, że przeżywa teraz różne emocje i ma różne myśli - to dla niej nowa sytuacja i potrzeba czasu oraz rozmów aby się to poukładało w rodzicach jak i w Tobie.

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

podzielenie się tak ważną informacją zapewne było bardzo istotnym, ale i jednocześnie trudnym krokiem niezależnie od wybranego momentu czy chwili. To zrozumiałe, że pojawiło się dużo emocji, zarówno z Twojej strony jak i ze strony rodziców. Czy można było zrobić to lepiej? - nie ma na to pytanie dobrej i jednoznacznej odpowiedzi. Myślę, że musisz dać rodzicom czas na “przetrawienie” oraz przemyślenie pojawiających się emocji w związku z informacjami jakie otrzymali.

Trzymam kciuki!

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

proszę dać czas swoim rodzicom. Jest to mocna dla nich informacja, a na przyswojenie jej będą potrzebować dłuższej chwili (i to zapewne w różnym stopniu).

Momentu, w którym Pan im o tym opowiedział, nie cofnie już Pan. Z resztą nie ma na to odpowiedniego czasu.

Proszę uzbroić się w cierpliwość ;)

2 miesiące temu