Czy terapeuta może kłamać?

Czy terapeuta może okłamać klienta (w kwestii dotyczącej klienta)?
Dorota Żurek

Bardzo ogólne pytanie, więc trudno się odnieść do konkretnej sytuacji, ale relacja terapeuty z klientem powinna opierać się na szczerości i szacunku, więc terapeuta nie powinien okłamywać klienta.

Pozdrawiam,

Dorota Żurek psycholog

3 dni temu
Anastazja Zawiślak

Dzień dobry,

Terapeuta powinien zawsze działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej, które opierają się na szczerości, zaufaniu i szacunku dla klienta. Kłamstwo w terapii mogłoby podważyć podstawę relacji terapeutycznej, którą jest wzajemne zaufanie. Czasami terapeuta może stopniowo wprowadzać pewne trudne informacje, aby chronić klienta przed przytłoczeniem, ale zawsze w sposób otwarty i z uwzględnieniem jego dobra.

Jeśli masz wątpliwości co do szczerości terapeuty, warto o tym porozmawiać bezpośrednio z nim, aby zrozumieć jego intencje.

Pozdrawiam,

Anastazja Zawiślak

3 dni temu
Jakub Redo

Dzień dobry,

Terapeuta nie powinien okłamywać klienta.  Kłamstwo, nawet z najlepszych intencji, podważa zaufanie w relacji terapeutycznej i może przynieść więcej szkody niż pożytku. W zadanym pytaniu ciężko jednak odnieść się do konkretnej sytuacji. Jeżeli dotyczy ona bezpośrednio Ciebie, warto porozmawiać o tym z terapeutą i wyrazić swoje wątpliwości.

Wszystkiego dobrego,
Jakub Redo

przedwczoraj
Kornel Miszk

Terapeuta powinien zawsze działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej, a jedną z najważniejszych wartości w relacji terapeutycznej jest zaufanie. Oznacza to, że terapeuta nie powinien okłamywać klienta, szczególnie w kwestiach, które dotyczą klienta bezpośrednio. Zasady etyczne, którymi kierują się psychologowie i terapeuci, zakładają uczciwość, szacunek oraz pełną transparentność w procesie terapeutycznym.

Oczywiście, w pewnych sytuacjach terapeuta może decydować o tym, jak i kiedy przedstawić klientowi trudne informacje, biorąc pod uwagę jego gotowość emocjonalną do ich przyjęcia, ale to nie oznacza wprowadzenia w błąd czy kłamstwa. Zaufanie między klientem a terapeutą jest kluczowe dla efektywności terapii, a naruszenie tego zaufania poprzez kłamstwo mogłoby poważnie zaszkodzić relacji terapeutycznej oraz procesowi leczenia.

Jako, że pytanie nie zawiera żadnego kontekstu, ciężko jest powiedzieć coś więcej. Dobrze jest porozmawiać o tym z terapeutą, jeśli uważasz, że naruszył Twoje zaufanie.

Pozdrawiam,
Kornel Miszk
Psycholog Terapeuta

przedwczoraj
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry

Niezależnie od okoliczności terapeuta nie powinien okłamywać swojego klienta. Relacja terapeutyczna opiera się na zaufaniu, uczciwości i szacunku wobec klienta. Kłamstwo mogłoby doprowadzić do utraty zaufania, co jest kluczowe w budowaniu terapeutycznej relacji i postępów w terapii.

Istnieją jednak sytuacje, w których terapeuta może powstrzymać się od ujawnienia pewnych informacji, jeżeli uważa, że są one szkodliwe lub zbyt obciążające dla klienta na danym etapie terapii.

Sugerowałbym rozmowę bezpośrednio z terapeutą na ten temat.

Pozdrawiam

Beata Matys Wasilewska

przedwczoraj
Sylwia Anglart

Dobry wieczór,

Pytanie jest dość ogólne, natomiast bez wątpienia psycholog nie powinien okłamywać pacjenta. Zgodnie z zasadami etyki zawodowej relacja terapeutyczna powinna dawać poczucie bezpieczeństwa , a co za tym idzie opierać się na zaufaniu i szczerości. Zważając na to, że w pytaniu nie ma szczegółowych informacji proponuję wprost porozmawiać z terapeutą. Otwarta komunikacja to zawsze dobry pomysł. Bardzo często po takiej konfrontacji duzo dobrego się dzieje.

Pozdrawiam,

Sylwia Anglart

wczoraj