Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?

Petysana

2 miesiące temu
Kamila Szulc

Aktywność fizyczna jak najbardziej poprawia samopoczucie, im lepiej się czujesz tym więcej masz zasobów by sobie radzić z codziennymi wyzwaniami. Aktywność fizyczna znacząco obniża też poziom stresu, napięcia w ciele więc z pewnością będzie korzystna również dla wrażliwych na zmęczenie, stres funkcji poznawczych.

2 miesiące temu
Justyna Adamczewska-Nowacka

Liczne badania naukowe wskazują, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych, pomagają w procesie powrotu do zdrowia psychicznego oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze u osób w każdym wieku. Aktywność fizyczna jest czynnikiem przyczyniającym się do poprawy samopoczucia i zwiększenia sprawności mózgu. I nie ma tutaj znaczenia czy będą to bardzo wymagające ćwiczenia siłowe, aerobowe czy też systematyczny codzienny lekki wysiłek typu spacer. Spacer  oraz inne formy aktywności sprzyjają wydzielaniu endorfin a także obniżaniu poziomu kortyzolu co już samo w sobie wspiera prawidłową pracę funkcji poznawczych. Szczerze zachęcam do wykonywania choćby niewielkiego wysiłku fizycznego każdego dnia:)

2 miesiące temu
Rafał Setla

Aktywność fizyczna w każdej formie może pomóc w redukcji zaburzeń funkcji poznawczych u osób z depresją. Liczne badania wskazują na korzystny wpływ ćwiczeń na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Kilka powodów, dla których ruch może być pomocny; Regularna aktywność fizyczna może wspierać neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do adaptacji i tworzenia nowych połączeń neuronalnych. Zwiększona neuroplastyczność może poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć i zdolność uczenia się. Redukcja stresu i lęku: Ćwiczenia fizyczne pomagają w obniżeniu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, co może prowadzić do poprawy nastroju i redukcji objawów depresji. Lepsze zarządzanie stresem może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze. Zwiększenie przepływu krwi do mózgu;Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu, co dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych, wspierając tym samym zdrowie i funkcjonowanie mózgu. Produkcja neuroprzekaźników;Ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna, które są kluczowe dla regulacji nastroju i funkcji poznawczych. Poprawa jakości snu;Regularne ćwiczenia mogą poprawić jakość snu, co jest istotne dla regeneracji mózgu i optymalnego funkcjonowania poznawczego; Zmniejszenie stanu zapalnego;Chroniczne stany zapalne są związane z depresją i zaburzeniami funkcji poznawczych. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, co może pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu.

2 miesiące temu
Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Wysiłek fizyczny jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko wystąpienia depresji. Jest również zalecany osobom z objawami depresji aby poprawić ich funkcjonowanie. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi co wpływa na dotlenienie mózgu, a co za tym idzie wpływa na funkcje poznawcze. Ruch i wysyłek fizyczny wpływają również pozytywnie na tworzenie nowych połączeń neuronalnych co ma znaczenie w funkcjonowaniu poznawczym. Aktywność fizyczna pomaga redukować stres (obniża wytwarzanie kortyzolu, zwiększa produkcję serotoniny i dopaminy) oraz poprawia nastrój, a to ma związek z lepszym funkcjonowaniem poznawczym.

Pozdrawiam

Anna Ulatowska psycholog

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

jak najbardziej aktywność fizyczna może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie zwiększa się poziom endorfin, czyli tak zwanych “hormonów szczęścia”, co poprawia nasz nastrój. Oprócz tego aktywność fizyczna redukuje stres oraz wpływa na polepszenie jakości snu.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

Wysiłek fizyczny może poprawiać nasz nastrój, jednak kiedy osoba cierpi na depresję, prawdopodobnie nie ma siły na to, aby go podjąć. „Idź pobiegaj” to bardzo zła rada dla kogoś, kto zmaga się z tą chorobą. Dobrym sposobem na walkę z depresją jest korzystanie z pomocy specjalistów – psychologa i psychiatry.

Natomiast jeśli jest udzielana od powyższych specjalistów taka pomoc, to zwiększenie ruchu w żaden sposób nie zaszkodzi, a może wesprzeć zdrowienie. Jednak proszę pamiętać, aby nie zmuszać do tego osoby chorej.

Pozdrawiam :)

2 miesiące temu