Depresja poporodowa czy nasilenie wcześniejszej depresji, pomimo leków?

Witam, leczę się na depresje z stanami lękowymi od 2 i pół roku . Między czasie urodziłam dziecko . Jestem na leku rexetin . W czasie ciąży zeszłam z leków z pomocą psychiatry. Pod koniec ciąży leki i depresja powróciły i musiałam wrócić do leków . Po porodzie przez 1.5 miesiąca było ok, a później strach, lęk i depresja wróciły, brak apetytu, napięte mięśnie, natrętne myśli, ścisk w żołądku. W nocy zasypiam dobrze, w dzień nie mogę się zrelaksować i zasnąć. Najgorzej wstać rano z łóżka i zająć się dzieckiem . Psychiatra dodał oprócz całej tabletki na noc rexetinu brać rano dutilox 30 . Biorę już drugi tydzień, na początku masakra objawy się nasiliły. Teraz jakby troszeczkę lepiej. Dodam, że jak się rozruszam, zmuszę wstać z łóżka, to z biegiem dnia jest lepiej i wieczorem już prawie ok, a nad ranem z powrotem to samo. Czy to depresja poporodowa czy nasilenie lęków i depresji, mimo brania lekow ??

Mika123

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie. Może to być depresja poporodowa, może to być nasilenie, ale także prawdopodobne jest też występowanie jednego i drugiego.

Istotne w tej całej sytuacji jest to, aby psychiatra na bieżąco wiedział o wszystkich Pani trudnościach a także reakcjach organizmu na dodatkowy lek.

Czy oprócz leczenia farmakologicznego myślała Pani o włączeniu równolegle konsultacji psychologicznych / psychoterapeutycznych?

Narodziny dziecka oprócz tych pozytywnych aspektów, generują wiele trudności dla świeżo upieczonych mam. I nie ma tu dużego znaczenia kondycja psychiczna przed narodzinami. Wchodzimy w nową rolę społeczną. A to w praktyce przekłada się na nieprzespane noce, kolki, nieustający płacz dziecka, ciągłe zmienianie pieluchy, totalny brak czasu dla siebie i wiele, wiele innych przeszkód. Dlatego tak ważne jest to, aby w takich momentach szczególnie zadbać o siebie.

Życzę dużo spokoju :)

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem różnych schorzeń. Może być to depresja poporodowa ale również stany lękowe, czy depresja. Wspomina Pani, że jest pod opieką psychiatry, być może warto poruszyć ten temat na wizycie i rozwiać swoje wątpliwości? Polecam również skorzystanie nie tylko z leczenia farmakologicznego, ale również z wizyty u psychologa lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu