Dlaczego moja dziewczyna chce uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez osobę, która ją kiedyś skrzywdziła?

Dzień dobry. Mam dylemat i chciałbym się zapytać o coś co dotyczy gwałtu. Moja dziewczyna, w młodości (12-13 lat), była co jakiś czas gwałcona przez swojego o rok starszego kuzyna. Wtedy nie rozumiała co się dzieje, a on ją trzymał tak, że nie mogła się wyrwać.Nie zgłosiła tego nigdzie, nikomu wtedy nie powiedziała. Po jakimś czasie (ok. rok) to się skończyło. Podobno mieli bardzo dobre relacje później. Do tej pory utrzymują sporadyczny kontakt. Tłumaczy to tym, że przecież to było dawno, a oni byli dziećmi. Nie rozumiem już samego utrzymywania tego kontaktu, nawet sporadycznego. Teraz ten kuzyn organizuje ważne wydarzenie i moja dziewczyna, mimo moich obaw i obiekcji, chciałaby, żebyśmy razem się na tym wydarzeniu pojawili. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć to z psychologicznego punktu widzenia? Dlaczego nadal utrzymują kontakt? Dlaczego chce uczestniczyć w jego życiu i w ważnych dla tego kuzyna wydarzeniach?

Neon

w zeszłym tygodniu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

istotnie sytuacja jest złożona i trudna. Przykro mi z powodu doświadczeń Pana dziewczyny, a także tego, z jaką sytuacją obecnie przyszło się Panu mierzyć, gdyż sprawa jest szczególnie delikatna.

Jeśli pyta Pan o teoretyczny mechanizm takich zachowań, to istnieją na to odpowiedzi w ujęciu psychologicznym. Natomiast proszę mieć na uwadze, że opis ogólnego schematu zachowań czy działań, nie zawsze jest adekwatny i spójny z postępowaniem konkretnej, indywidualnej osoby. Więc to, że taki mechanizm psychologicznie rejestrujemy i potrafimy nazwać, nie musi oznaczać, że dotyczy dokładnie Pana dziewczyny. Najsłuszniej byłoby upewnić się, że Pana dziewczyna uzyskała wsparcie po nadużywających doświadczeniach, jakim jest gwałt, a jeśli nie, to że nadal jest możliwość skorzystania z pomocy, jeśli tylko czuje taką gotowość i potrzebę. Musi to być decyzja jej samej.

Natomiast - zdarza się, że osoby dotknięte nadużyciami seksualnymi podejmują działania zupełnie nieadekwatne, nielogiczne w odbiorze reszty otoczenia np. kontynuując relację z nadużywającą osobą. Wynika to m.in. z trudnością poradzenia sobie z doznaną krzywdą. Zaprzeczenie doznaniu nadużycia, lub jego powadze, na które nie miało się wpływu jest często strategią poradzenia sobie z tym bardzo trudnym wydarzeniem. Wówczas przebywanie w otoczeniu sprawcy, utrzymywanie z nim kontaktu nijako wybiela go - "skoro jestem w stanie być w jego obecności, to tak naprawdę nic tak strasznego się nie wydarzyło, nie muszę się tym tak zamartwiać i źle się z tym czuć" . Niestety jest to strategia dość krótkoterminowa - przeważnie trudności związane z przeżytym nadużyciem wychodzą na tzw. światło dziennie w różnej postaci, a końcowo okazują się często łączyć z doświadczeniem napaści seksualnej. Utrzymywanie kontaktu ze sprawcą może też dawać osobie doświadczonej nadużyciem poczucie siły, której tak bardzo zabrakło jej w trakcie napaści - "Mimo doznanej krzywdy jestem w stanie żyć dalej, a nawet nadal mieć z nim kontakt, jestem silną osobą, radzę sobie".

Pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić - to uniwersalne mechanizmy, nie muszą one 1:1 dotyczyć tego, o dzieje się w przeżyciu i decyzjach Pana partnerki. Zasugerowanie skorzystania z profesjonalnej pomocy, ale przede wszystkim Pana wsparcia, obecności, wyrozumiałości to bardzo cenne podstawy do ostatecznego poradzenia sobie z tym, co Pana dziewczynę spotkało.

Proszę pamiętać, że na konsultację psychologiczną można umówić się także poprzez ten portal np. online lub także na NFZ: https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia lubhttps://czp.org.pl/mapa/

Życzę Państwu wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

w zeszłym tygodniu
Bartosz Łopatka

Dzień dobry.

Proszę Pana, mechanizmy oraz przeżycia stojące za utrzymywaniem kontaktu przez Pana partnerkę z kuzynem mogą być różne. Jest to niemożliwym by trafnie ocenić to z Pana opisu oraz odpowiedzieć na Pana pytanie jednoznacznie.

Rozumiem, że Pan ma swoje uczucia oraz obiekcje względem tej sprawy. Zalecałbym rozmowę o nich z dziewczyną lub jeśli taka będzie jej wola wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam.

w zeszłym tygodniu