13 lat, nadużywam alkoholu. W głowie mam wrażenie, że są dwie osoby, z czego jedna jest odrębna ode mnie.

Dzień dobry- mam pytanie, mam problem, nadużywam alkoholu, tak dla jasności mam 13 lat. Oprócz tego mam wrażenie, że przez to zacząłem się kłócić z samym sobą w głowie, ale w specyficzny sposób, ponieważ przybiera to rozmowę między dwiema różnymi osobami. Ta druga osoba, z którą rozmawiam, zdaje się być dla mnie bardzo niemiła, często mnie obraża i mnie odsuwa od pomysłu, aby o tym komuś powiedzieć. Te rozmowy nie pojawiają tylko po alkoholu, na trzeźwo też to mam. Mam stwierdzoną depresję oraz zespół aspergera. Niezależnie od mojego samopoczucia tak samo często się to pojawia i często on komentuje moje działania, myśli, myśli samobójcze, picie alkoholu, w zasadzie wszystko. Moje pytanie brzmi co zrobić i co to może być ?

Anonimowo

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry, wydaje się, że w opisywanej sytuacji niezbędna jest konsultacja psychiatryczna i zaprzestanie przyjmowania alkoholu. Z uwagi na wiek, warto porozmawiać z rodzicami/opiekunami, którzy pomogą podjąć odpowiednie i niezbędne kroki.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Alicja Sadowska

Dzień dobry,

Aby prawidłowo i dokładnie zdiagnozować Twój problem należy udać się na konsultację psychologiczną oraz psychiatryczną. Specjaliści przeprowadzą pogłębiony wywiad, który pomoże ustalić skąd wynika źródło problemu i jak mu zaradzić. Warto porozmawiać z Rodzicami na temat przeżywanych trudności i zgłosić się o pomoc.

Pozdrawiam,

mgr Alicja Sadowska - psycholog

w zeszłym miesiącu
Karolina Suszek-Szpil

Dzień dobry,

W sytuacji, którą opisujesz do sprawdzenia jest kilka kwestii: jaki wpływ na opisywaną sytuacje ma przyjmowany alkohol, od jak dawna występuje sytuacja prowadzonych dyskusji w głowie, inne czynniki mające wpływ na zdrowie (w tym zdrowie psychiczne).

Przyjmowanie alkoholu może utrudniać rozeznanie się w sytuacji. Sprawdź czy jesteś w stanie wytrzymać kilka dni bez alkoholu i jak się wtedy czujesz (fizycznie, psychicznie, czy objawy o których piszesz zmieniają swoje nasilenie).

W krótkiej wiadomości ryzykowne jest stawianie rozpoznania co to może być, ponieważ zbyt mało wiadomo. Zazwyczaj odbywa się to po kilku rozmowach. Czasem potrzebna jest konsultacja lekarza psychiatry, który oprócz najbardziej uciążliwych objawów sprawdzi również ogólny stan zdrowia np. Kierując na podstawowe badania.

Wyobrażam sobie, że mając trudności o których piszesz (objawy depresyjne, używanie alkoholu) może być trudno rozmawiać z innymi osobami. Podzielenie się informacją o sobie nie jest łatwą sprawą. Jednocześnie mocno zastanawiasz się nad tym, czy to jest naturalny objaw - zależy Ci na Twoim zdrowiu.

Być może warto umówić się na 1 wizytę do psychologa lub specjalisty psychoterapii uzależnień aby zweryfikować Twoje wątpliwości.

Specjalista dokładnie zapyta o objawy, czas występowania, powiązania używania alkoholu z nastrojem, sprawdzi czy są inne czynniki, które mogą wpływać na to jak się czujesz.

Warto dać znać rodzicowi/ opiekunowi o tym, że chcesz porozmawiać ze specjalistą. Poproś o umówienie spotkania możliwie szybko.

Możecie zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży , porozmawiać z psychologiem pracującym w szkole.

Dużo zdrowia!
Pozdrawiam serdecznie

Karolina Suszek-Szpil

w zeszłym miesiącu