Jak rozpoznać, że terapia psychologiczna przynosi efekty?
Jess

Małgorzata Gaś
Dzień dobry.
Po obserwacji swojego życia i wyborów. Po tym, że Pani czuje się lepiej. Że jest Pani świadoma jaki zachowania, nawyki przeszkadzały w rozwoju. Że zauważa Pani zmiany wokół siebie, że coś odchodzi, a w zamian pojawia się coś innego. Że z każdym dniem czuje się Pani drobinę lepiej. Wyznacznikiem terapii jest pani sama. Terapia to długi proces, to ciekawa podróż.
Pozdrawiam serdecznie psycholog Małgorzata Gaś

Urszula Małek
Dobrym wskaźnikiem, że terapia zmierza w dobrym kierunku, jest wzrost Twojej świadomości. Lepiej rozumiesz swoje uczucia, potrzeby, schematy działania. Możesz zauważyć zmiany w relacjach z innymi: bardziej wyrażasz siebie, stawiasz granice, budujesz bliższe, autentyczne kontakty. Pojawia się też większa samoakceptacja, mniej krytyki wobec siebie i poczucie sprawczości -czujesz, że masz większy wpływ na swoje życie.
Innym wyznacznikiem jest poczucie bezpieczeństwa w relacji terapeutycznej. Jeśli potrafisz szczerze mówić o trudnych emocjach lub wątpliwościach, to znak, że proces działa. Zmiany w codziennym życiu, nawet małe: spokojniejsze reakcje lub próbowanie nowych działań -również świadczą o postępie.
Jeśli przez dłuższy czas nie widzisz takich zmian, warto to otwarcie poruszyć z terapeutą. Relacja w terapii jest kluczowa i rozmowa o Twoich odczuciach może sama w sobie być krokiem naprzód.
Pozdrawiam i życzę wszyskiego dobrego!
Urszula Małek

Piotr Wesołowski
Pytania, które zadajesz, są niezwykle ważne – nie tylko w kontekście terapii, ale i innych sfer życia. W terapii to Ty powinnaś określić, jakie wyznaczniki będą dla Ciebie kluczowe. Terapeuta pomoże Ci je zrozumieć i nazwać. Wyznaczniki skuteczności terapii zależą od problemu, z którym trafiasz do terapeuty, i stanowią odpowiedź na pytanie: „po czym poznasz, że kontakt z terapeutą nie jest już potrzebny?”. Najbardziej zauważalne wskaźniki to te, które dotyczą Twojego zachowania – będą widoczne najwcześniej i najłatwiej dostrzegalne w codziennym życiu. Zmiany w sposobie myślenia, postrzegania siebie i innych są trudniejsze do dostrzegania, ale także stanowią ważny element procesu terapeutycznego.
Pozdrawiam
Piotr Wesołowski
Psycholog

Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
istotne w całym procesie jest to, aby klient/pacjent nawiązał z psychologiem więź, mówiąc wprost: aby psycholog przypadł do gustu klientowi/pacjentowi. To jest na początku bardzo ważne z tego względu, aby osoba korzystająca z takiej konsultacji poczuła się swobodnie, a co za tym idzie, otworzyła się na temat swoich lęków, smutków, trudności. Czasami między prowadzącym a klientem/pacjentem "nie zaiskrzy", ale to się zdarza i wtedy trzeba poszukać psychologa z inną osobowością i metodami pracy.
Pozdrawiam,
Katarzyna Kania-Bzdyl

Anna Martyniuk-Białecka
Witaj Jess,
Moim zdaniem np.: dobrą terapię można poznać po tym, że:
- przełamujesz dawne schematy działania i przekonania,
- czujesz się bardziej połączona ze swoim ciałem, czujesz, że stajesz się sobą,
- łatwiej Ci prosić o wsparcie, odpoczywać i cieszyć się,
- uprawomocniasz swoje potrzeby, granice, uczucia dając sobie przestrzeń,
- lepiej regulujesz własne emocje,
- budujesz lepsze nawyki i relacje.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Martyniuk-Białecka
Anna Skrońska
Witaj,
terapia działa, gdy osiągasz te cele, które zostały wyznaczone wspólnie z terapeutą na pierwszych sesjach. Gdy twoje otoczenie zaczyna widzieć zmianę (która niekoniecznie im odpowiada - jeśli np. pracujesz nad wyznaczaniem granic), gdy czujesz siłę do walki o siebie.
Ważne jest też to, że terapia to nie jest prosta droga do celu. Czasem jest prosta, czasem kręta, a czasem są wertepy.
Jeśli idziesz po wertepach i obawiasz się, że coś jest nie tak, to doskonały moment, żeby wnieść to na terapię.
Z pozdrowieniami
Anna Skrońska

Anastazja Zawiślak
Skuteczność terapii nie zawsze od razu jest oczywista, warto dać czas procesowi, zmiana nie zadziewa się po pierwszym czy kilku pierwszych spotkaniach, czasem trzeba na to zdecydowanie więcej czasu, ale istnieją pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że idziesz w dobrym kierunku.
✅ Zaczynasz lepiej rozumieć siebie – dostrzegasz swoje emocje, reakcje i mechanizmy, które wcześniej były automatyczne.
✅ Masz większą świadomość swoich schematów – zaczynasz zauważać, skąd biorą się Twoje trudności i jak możesz na nie reagować inaczej.
✅ Czujesz się bardziej otwarty na zmiany– może to być nawet mała poprawa w podejmowaniu decyzji, komunikacji czy radzeniu sobie ze stresem.
✅ Zaczynasz stosować nowe sposoby radzenia sobie – zamiast powtarzać te same błędy, próbujesz innych strategii, które lepiej Ci służą.
✅ Nie zawsze czujesz się "lepiej" – ale czujesz, że pracujesz nad sobą– czasem terapia może być trudna i wywoływać emocje, ale jeśli masz poczucie, że to prowadzi do większej klarowności, to dobry znak.
✅ Czujesz się bezpiecznie w relacji z terapeutą – masz przestrzeń, by mówić o wszystkim szczerze, bez lęku przed oceną, czujesz się w niej dobrze, w pełni zaakceptowana, a to przynosi już pewnego rodzaju "ulgę".
Nie zawsze efekty są widoczne od razu – terapia to proces, a zmiany zachodzą stopniowo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto porozmawiać o nich z terapeutą – to część zdrowego procesu.
Pozdrawiam,
Anastazja Zawiślak
Psycholog

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa