Bardzo chcę założyć rodzinę, jednak mąż nie chce dzieci. Wiedzieliśmy to o sobie już wcześniej.

Mamy z mężem po 30 lat. Jesteśmy razem niemal 12, z tego 2 po ślubie. Tworzymy udany związek, mamy do siebie wzajemnie zaufanie, planujemy budowę domu. Jednak w tym wszystkim jest jedna różnica, której nie możemy rozwiązać. Ja mam bardzo silny instynkt macierzyński, chciałabym w przyszłości mieć dziecko. Byłabym gotowa nawet w tym momencie, szczególnie, że mam problemy zdrowotne, które mogą zajęcie w ciążę utrudnić. Mąż natomiast nie chce dzieci, nie lubi podejmować interakcji z dziećmi z rodziny. Sam mówi, że nigdy go ten temat nie ruszał, że jako młody chłopak był uważany za „dzikiego” i faktycznie część jego zachowań jest raczej nietypowa. Powiedział, że nie może mi obiecać, że kiedykolwiek zechce mieć potomka, czasem mówi, że może da się przekonać, innym razem, że raczej mu się nie odmieni. Jestem w kropce, bo w każdym innym aspekcie jest to partner idealny, mamy swoje spięcia, ale dotyczące drobiazgów. Proponował mi kiedyś, żebym może poszukała kogoś, kto będzie chciał mieć ze mną dziecko, ale po pierwsze nie wyobrażam sobie życia bez niego, po drugie boję się szukać i budować nową relację, nie wiedząc tak naprawdę czy faktycznie trafię na kogoś, kto będzie podzielał moje wartości. Pochodzimy z dwóch różnych rodzin, moja jest bardzo rodzinna i dzieciata, więc też świadomie bądź nie nakłada na mnie to presję, jego rodzina jest mniej zżyta, chociaż teściowa długo walczyła o dwójkę dzieci. Jego siostra dobiega 40 i też nie ma potomstwa. Temat powraca jak bumerang, próbuję to jakoś ułożyć na terapii, ale i tak z wielką regularnością rozmawiamy o tym, ja płaczę i próbuję znaleźć jakiś punkt zaczepienia, że może się uda i że będzie dobrze, ale odczuwam wręcz fizyczny ból z powodu braku pewności i coraz większego przekonania, że nigdy nie będę mogła zostać mamą i przeżyć tej przygody razem z moim ukochanym człowiekiem…

Julia

w zeszłym tygodniu
Teresa Woińska - Kozłowska

Szanowna Pani

Znalazła się Pani w bardzo trudnej emocjonalnie sytuacji. Związała się Pani z Partnerem jako bardzo młoda dziewczyna. Teraz macie Państwo za sobą już wiele przeżytych wspólnie lat i dalekosiężne plany. Mąż od początku jasno wypowiadał się w kwestii ojcostwa. Trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna tak negatywnego nastawienia do rodzicielstwa. Być może kryje się za tym jakiś lęk lub "źle zakończona" historia rodzinna. Pisze Pani, że w innych aspektach wspólnego życia mąż jest bez zarzutu. To, że rozmawiacie Państwo na temat Pani potrzeb w kwestii posiadania dziecka - świadczy o tym, że mąż bierze pod uwagę te potrzeby. Nie jest mu na pewno łatwo w takiej sytuacji. Doradzam, jeżeli będzie to możliwe, szczerą rozmowę z matką i siostrą męża. Może to wyjaśni niechęć męża do bycia rodzicem. Wspomina Pani o terapii. Nie wiem, czy chodzi Pani tam sama, czy wspólnie z mężem. Myślę jednak, że warto zastanowić się nad wspólną wizytą u specjalisty (cyklem wizyt), który w umiejętny sposób pomoże Państwu zmierzyć się z tym problemem i spojrzeć na niego w różnych aspektach. Tworzycie Państwo wieloletni związek i zależy Państwu na jego kontynuacji.

Co jednak - jeśli wspólna terapia nie przyniesie pożądanego przez Panią efektu?

Wówczas należy rozważyć, co jest dla Pani ważniejsze - macierzyństwo czy związek z dotychczasowym Partnerem. Rozwiązanie będzie zależało od Pani decyzji, którą należy podjąć biorąc pod uwagę także uczucia męża. Myślę jednak, że uda się Państwu rozwiązać nurtujący Panią problem w sposób satysfakcjonujący Panią i Partnera. Serdecznie Państwu tego życzę.

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Julio,

proszę dać sobie i mężowi czas, którego ma Pani bardzo dużo, ponieważ nie goni Panią zegar biologiczny, nie wkracza Pani za chwilę w okres menopauzy, na zajście w ciążę w ostateczności ma Pani jeszcze dobrych parę lat.

Decyzja o potomstwie to poważna sprawa. Są małżeństwa, które decydują się na duże potomstwo, są takie, które mają jedno dziecko, a bywają i też takie, które dzieci nie mają. I każdy z tych wariantów jest dobry ;) Jest to kwestia bardzo indywidualna. Natomiast tutaj pojawił się dość spory konflikt w postaci dwóch odmiennych zdań w tak istotnej kwestii. Czy mąż wspominał przed ślubem, że nie chce mieć potomstwa?

Im częściej będzie Pani wracać do tego tematu z mężem, tym on częściej będzie zamykał się w sobie i w pewien sposób "dusił" w tej sytuacji.  Jeśli na terapię uczęszcza Pani sama, to proszę pomyśleć o propozycji takich spotkań dla Was obojga.

Ściskam!

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu