Left ArrowWstecz

Jak pomóc bratu - chce zacząć ćwiczyć, ponieważ odebrał słowo "gruby", jako złe

Mój brat ma 12 lat i ktoś powiedział mu, że jest gruby, przez co chce zacząć ćwiczyć. Jak mogę mu pomóc? Co powinnam powiedzieć, jako siostra? (Woli rozmawiać ze mną niż z rodzicami, co nie znaczy że nie poświęcają nam uwagi czy coś podobnego. Uważam, że dobrze nas wychowali i są dobrymi rodzicami)
User Forum

Katherine

2 lata temu
Karolina Białajczuk

Karolina Białajczuk

To wspaniałe, że chcesz pomóc swojemu bratu w zrozumieniu i rozwiązaniu jego obaw dotyczących wagi i ćwiczeń. W roli starszej siostry możesz odegrać ważną rolę w jego życiu, wspierając go na drodze do zdrowego stylu życia. Zacznij od rozmowy z bratem. Zapytaj go, dlaczego chce zacząć ćwiczyć i jakie ma cele. Słuchaj uważnie jego odpowiedzi, aby zrozumieć, co go napędza.Podkreśl, że go kochasz i akceptujesz takiego, jaki jest. Powiedz mu, że jesteś gotowa wesprzeć go w osiągnięciu jego celów, ale że nie musi się martwić o Twoją miłość i akceptację, bo masz ją zawsze.Zamiast skupiać się tylko na ćwiczeniach, zwróć uwagę na ogólny zdrowy styl życia. Zachęć go do zdrowego odżywiania, picia wody i regularnej aktywności fizycznej.Jeśli jest to możliwe, zaproponuj mu wspólne ćwiczenia. Możecie razem iść na spacer, biegać, jeździć na rowerze lub uczestniczyć w zajęciach fitness. To może być zabawa i okazja do spędzenia czasu razem. 

 

Pozdrawiam

Karolina Białajczuk, psycholog 

2 lata temu

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?

Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!

Szymon Niżegorodcew

Szymon Niżegorodcew

Katherine, Jeśli masz z bratem kontakt to jest to już samo w sobie wspaniała pomoc. Możesz go wysłuchać, postarać się zrozumieć. Jeśli ktoś powiedział mu, że jest gruby możesz rozpoznać jego uczucia, jeśli je zauważysz i nie oceniać ich tylko uznać, możesz powiedzieć “widzę że jest Ci przykro że ktoś powiedział że jesteś gruby”. W wieku, w którym jest Twój brat ludzie są bardzo krytyczni wobec własnego ciała i zmian które w nim zachodzą. Warto więc abyś wspierała brata w poczuciu, że jest ok i Ty go akceptujesz. Możesz wyjaśnić mu że jest w okresie dojrzewania i jego ciało zmienia się i za kilka lat będzie inne jak on urośnie, a ćwiczenia może robić bo są one zdrowe i poprawiają samopoczucie. Czasem jednak efekt odchodzania nie jest taki szybki i łatwy do osiągnięcia. Aktywność fizyczna wpływa na zwiększnie odporności i lepsze samopoczucie. Możecie wymyślć jakąś wspólną aktywność. Ważne jest, aby robić to co się lubi. Powodzenia.          

Szymon Niżegorodcew - coach    

 

2 lata temu
terapia czy psycholog

Czy to moment na terapię lub wizytę u psychologa?

Zobacz podobne

Czy lęk separacyjny u dziecka w wieku ponad 3 lat jest normalny?
Witam, czy normalne jest że dziecko ponad 3 letnie ma dalej lęk separacyjny? Córka ponad 3 lata i nie chce zostawać z nikim innym niż mama. Poza tym bardzo nie lubi nowych ludzi i miejsc, strasznie ją to stresuje gdy musimy pójść gdzieś i jeśli są tam inne osoby. Nie płacze na ich widok ale wisi na moich rękach i jest zestresowana.
Dzień dobry mam na imię Beniamin i mam 14 lat, parę miesięcy temu miałem już objawy depresyjne
Dzień dobry mam na imię Beniamin i mam 14 lat, (parę miesięcy temu miałem już objawy depresyjne, chodzę na wizyty do psychiatry, biorę leki, nie daje mi to nic). Moje życie nie jest dłużej nic warte. Może to zabrzmieć durnie, jestem młody, ale bylem zakochany w dwóch osobach naraz. Z jedną byłem w ok. 1,5 letnim związku, który się rozpadł. Została mi druga osoba, dawała mi nadzieję, że mamy szanse. Okazywałem jej tyle ile potrafiłem, bałem się że jestem dla niej niewystarczający, że za mało jej daje, przepraszałem za wszystko, bo bałem się odrzucenia, włożyłem wszystko w to, żeby mnie pokochała. Dziś ok. 2 godziny temu napisała do mnie, że tak naprawdę ma kogoś innego, ale nie chciała żebym wiedział, żeby nie było mi przykro. Moje serce zaczęło bić bardzo szybko, jakby mnie coś napadło, poczułem jakby coś we mnie pękło, nie mogłem uspokoić się od płaczu, błagałem ją i przepraszałem, poczułem ze to mój koniec, ze juz nigdy nie doznam takiego uczucia, jakie miałem do niej. Ostatnia wiadomość, jaką do niej wysłałem to list pożegnalny, na temat tego ze za niedługo mnie tu nie będzie. Teraz po tym wszystkim leżę z pociętymi rękoma. Czuję, że juz nikt mnie nie kocha, ciągle płacze, nie mogę się uspokoić, nie chce już tu dalej być, wszystko się zniszczyło, dobijam siebie coraz bardziej samobójczymi myślami, wiem ze za niedługo mnie to przezwycięży chciałbym wziąść strzelbe i zastrzelić się w głowę.
Jak sobie radzić z zazdrością i lękiem w młodym związku?

Witam, jestem młodą osobą, w tym roku skończę 18 lat. 

Jestem w związku 7 miesięcy i właśnie z tym mam problem. 

Mam na myśli, że czuje, że jestem zbyt "uzależniony" od swojej partnerki. Potrafię wpadać w panikę, gdy nie odpisuje mi dłużej niż parę minut, od razu mam w głowie najczarniejsze myśli, że może mnie zdradzać i wpadam w panikę. Staram się walczyć również z moją zazdrością, która potrafi się uaktywnić nawet w błahych sprawach. Potrafię być zazdrosny o nawet najmniejszą jej interakcją z drugim człowiekiem. Jest to naprawdę bardzo męczące. Dziś dowiedziałem się, że przyjdzie do niej na noc koleżanka i już na samą myśl kipię z zazdrości. Nie wiem, jak mam sobie z tym radzić staram się, żeby nie rzutowało to na moją dziewczynę, ale im dłużej trwa ten związek, tym ja staję się bardziej zazdrosny. Nie wiem, co już z tym robić Pozdrawiam.

Metody relaksacyjne do szkoły. Proszę o pomysły.
Jakie metody relaksacyjne stosować w szkole, aby się uspokoić. Podczas lekcji często nie mogę usiedzieć w miejscu i muszę wyjść z sali, aby się uspokoić.
Niedojrzałość emocjonalna w dzieciństwie a nagłe zaprzestanie mowy w wieku 6 lat

Witam. Nie mogę się uwolnić od tego, co było u mnie w przeszłości -  mianowicie w przedszkolu byłem i gadałem normalnie, natomiast jak poszedłem do zerówki, to mowa mi stanęła i już wtedy u Psychologa stwierdzona niedojrzałość emocjonalna. Dopiero jak w drugiej podstawówki chodziłem na terapię sensoryczną, to zacząłem gadać i kontaktować. Miałem też echolalie, ale krótko. Chciałbym się dowiedzieć, jaka mogła być przyczyna, że nagle w wieku 6ciu lat przestałem mówić? I czy to możliwe, żeby właśnie terapia sensoryczna mi w tym pomogła? Ps. Zawsze później się rozwijałem emocjonalnie

dysleksja

Dysleksja - przyczyny, objawy, diagnostyka i wsparcie

Dysleksja to zaburzenie wpływające na czytanie i pisanie, ale nie na inteligencję. Jeśli Ty lub ktoś bliski ma trudności w nauce, warto poznać objawy dysleksji, jej przyczyny i metody wsparcia. Odpowiednia pomoc może znacząco poprawić jakość życia i nauki.