
- Strona główna
- Forum
- dzieci i młodzież
- Jak pomóc bratu -...
Jak pomóc bratu - chce zacząć ćwiczyć, ponieważ odebrał słowo "gruby", jako złe
Katherine
Karolina Białajczuk
To wspaniałe, że chcesz pomóc swojemu bratu w zrozumieniu i rozwiązaniu jego obaw dotyczących wagi i ćwiczeń. W roli starszej siostry możesz odegrać ważną rolę w jego życiu, wspierając go na drodze do zdrowego stylu życia. Zacznij od rozmowy z bratem. Zapytaj go, dlaczego chce zacząć ćwiczyć i jakie ma cele. Słuchaj uważnie jego odpowiedzi, aby zrozumieć, co go napędza.Podkreśl, że go kochasz i akceptujesz takiego, jaki jest. Powiedz mu, że jesteś gotowa wesprzeć go w osiągnięciu jego celów, ale że nie musi się martwić o Twoją miłość i akceptację, bo masz ją zawsze.Zamiast skupiać się tylko na ćwiczeniach, zwróć uwagę na ogólny zdrowy styl życia. Zachęć go do zdrowego odżywiania, picia wody i regularnej aktywności fizycznej.Jeśli jest to możliwe, zaproponuj mu wspólne ćwiczenia. Możecie razem iść na spacer, biegać, jeździć na rowerze lub uczestniczyć w zajęciach fitness. To może być zabawa i okazja do spędzenia czasu razem.
Pozdrawiam
Karolina Białajczuk, psycholog
Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Szymon Niżegorodcew
Katherine, Jeśli masz z bratem kontakt to jest to już samo w sobie wspaniała pomoc. Możesz go wysłuchać, postarać się zrozumieć. Jeśli ktoś powiedział mu, że jest gruby możesz rozpoznać jego uczucia, jeśli je zauważysz i nie oceniać ich tylko uznać, możesz powiedzieć “widzę że jest Ci przykro że ktoś powiedział że jesteś gruby”. W wieku, w którym jest Twój brat ludzie są bardzo krytyczni wobec własnego ciała i zmian które w nim zachodzą. Warto więc abyś wspierała brata w poczuciu, że jest ok i Ty go akceptujesz. Możesz wyjaśnić mu że jest w okresie dojrzewania i jego ciało zmienia się i za kilka lat będzie inne jak on urośnie, a ćwiczenia może robić bo są one zdrowe i poprawiają samopoczucie. Czasem jednak efekt odchodzania nie jest taki szybki i łatwy do osiągnięcia. Aktywność fizyczna wpływa na zwiększnie odporności i lepsze samopoczucie. Możecie wymyślć jakąś wspólną aktywność. Ważne jest, aby robić to co się lubi. Powodzenia.
Szymon Niżegorodcew - coach

Zobacz podobne
Witam, jestem młodą osobą, w tym roku skończę 18 lat.
Jestem w związku 7 miesięcy i właśnie z tym mam problem.
Mam na myśli, że czuje, że jestem zbyt "uzależniony" od swojej partnerki. Potrafię wpadać w panikę, gdy nie odpisuje mi dłużej niż parę minut, od razu mam w głowie najczarniejsze myśli, że może mnie zdradzać i wpadam w panikę. Staram się walczyć również z moją zazdrością, która potrafi się uaktywnić nawet w błahych sprawach. Potrafię być zazdrosny o nawet najmniejszą jej interakcją z drugim człowiekiem. Jest to naprawdę bardzo męczące. Dziś dowiedziałem się, że przyjdzie do niej na noc koleżanka i już na samą myśl kipię z zazdrości. Nie wiem, jak mam sobie z tym radzić staram się, żeby nie rzutowało to na moją dziewczynę, ale im dłużej trwa ten związek, tym ja staję się bardziej zazdrosny. Nie wiem, co już z tym robić Pozdrawiam.
Witam. Nie mogę się uwolnić od tego, co było u mnie w przeszłości - mianowicie w przedszkolu byłem i gadałem normalnie, natomiast jak poszedłem do zerówki, to mowa mi stanęła i już wtedy u Psychologa stwierdzona niedojrzałość emocjonalna. Dopiero jak w drugiej podstawówki chodziłem na terapię sensoryczną, to zacząłem gadać i kontaktować. Miałem też echolalie, ale krótko. Chciałbym się dowiedzieć, jaka mogła być przyczyna, że nagle w wieku 6ciu lat przestałem mówić? I czy to możliwe, żeby właśnie terapia sensoryczna mi w tym pomogła? Ps. Zawsze później się rozwijałem emocjonalnie

Dysleksja - przyczyny, objawy, diagnostyka i wsparcie
Dysleksja to zaburzenie wpływające na czytanie i pisanie, ale nie na inteligencję. Jeśli Ty lub ktoś bliski ma trudności w nauce, warto poznać objawy dysleksji, jej przyczyny i metody wsparcia. Odpowiednia pomoc może znacząco poprawić jakość życia i nauki.