Od pewnego momentu bardzo przejmie się swoim zachowaniem sprzed 20-kilku lat

Od pewnego momentu bardzo przejmie się swoim zachowaniem sprzed 20-kilku lat. Boje się co by mąż o mnie pomyślał chociaż wtedy go jeszcze nie znałam. Chociaż nie zrobiłam nic złego. Po prostu z jednej dyskoteki odprowadzał mnie chłopak teraz uznany za złego zresztą wtedy też nie miał dobrej opinii i mimo że do niczego między nami nie doszło znajomości nie kontynuowałam mimo że gdzieś tam mi się trochę podobał teraz bardzo się wstydzę tego i nie mogę przestać myśleć że mój mąż by źle o mnie myślał. Nie wiem dlaczego to do mnie wróciło skoro tak naprawdę nic się wówczas nie wydarzyło. Sam fakt że mi się podobał wcześniej i że mnie odprowadzał nawet nie do domu bo weszłam do innego bloku bo już wiedziałam że nie będę tej znajomości kontynuować i nie chciałam by wiedział gdzie mieszkam. Mimo tego wszystkiego mimo że wiem że to błahostka wróciło to do mnie i nie daje spokoju. Najchętniej powiedziałabym mężowi o tym bo przecież wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o swoim istnieniu ale wiem że by mi to wypominał do końca życia.

Anonimowo

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

każdy z nas ma prawo do popełniania błędów.  A także do wyciągania z nich wniosków. Nie ma na tym świecie osoby, która od początku urodzenia zachowywałyby się zawsze w sposób poprawny. Jesteśmy niedoskonali i to właśnie czyni nas pięknymi osobami.  Proszę pomyśleć o tej przeszłości JAKO O DOŚWIADCZENIU. A są one potrzebne, ponieważ bez tych doświadczeń nie mielibyśmy szansy na rozwój.

Dlaczego zamiast bezsensowego obwiniania za to co było kiedyś, nie chce się Pani docenić? Za rozsądek. Za rozważność. Za to, że zakończyła Pani relację, która nie była dla Pani korzystna. Nie każdy umiałby to zrobić. Pani tego dokonała. I proszę na tym poprzestać.

Pozdrawiam, głowa do góry :)

w zeszłym miesiącu
Łukasz Piętal

Witaj! Kilka podpowiedzi - mam nadzieję, że coś z tego okaże się pomocne.  Może warto zastanowić się, dlaczego te wspomnienia wróciły teraz. Czy w Twoim życiu dzieje się coś, co może wywoływać te uczucia?
Możliwe, że zaakceptowanie swoich przeszłych doświadczeń i uznanie, że nie zrobiłaś nic złego, przyniesie ulgę.
Jeśli myślisz o rozmowie z mężem, może być pomocne zastanowienie się, jak to zrobić w sposób budujący zaufanie i zrozumienie. Warto również skoncentrować się na tym, co teraz nadaje sens Twojemu życiu, jak Twoje cele, relacje i wartości.
Może warto też rozważyć rozmowę z psychologiem lub terapeutą, który pomoże w zrozumieniu i przetworzeniu tych uczuć w sposób, który przyniesie spokój, a tym samym pomoże się z nimi uporać.  Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry,

sytuacje, które Pani opisuje warto potraktować jako doświadczenia, które w pewien sposób na Panią wpłynęły i Panią ukształtowały. Jeśli jest zasadne warto również wyciągnąć wnioski. Może zrobić to Pani samodzielnie, ale także skorzystać z pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem/psychoterapeutą pomoże nie tylko w tym, ale także może to będzie idealna przestrzeń, aby zbadać czemu te sytuacje wracają do Pani teraz.

Pozdrawiam.

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Zaciekawia mnie, dlaczego właśnie teraz pojawiły się takie wspomnienia, wątpliwości. Czy dzieje się coś obecnie, co wpływa na te ruminacje, lęki? Poczucie winy natomiast pojawia się wtedy, gdy ktoś został skrzywdzony, wtedy jest reparacja. W Pani przypadku to raczej mechanizm obwiniania. Może czemuś on służy, warto się temu przyjrzeć.

Zachęcam do zastanowienia się, jak to się dzieje, że lęka się Pani męża, jego zachowania, wypominania. W tym, o czym Pani napisała, nie ma nic niewłaściwego. Sytuacja pokazuje, że pozostała Pani wierna swoim wartościom. A jednak towarzyszy Pani lęk przed oceną, może odrzuceniem. Zachęcam do refleksji, a może skorzystania z psychoterapii, aby przyjrzeć się bardziej sobie i lepiej zrozumieć.

Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu