Praktycznie od dziecka nie jem prawie żadnych warzyw

Dzień dobry, prosiłbym o wyrozumiałość bo to dla mnie bardzo wstydliwy temat. Praktycznie od dziecka nie jem prawie żadnych warzyw, absolutnie żadnych (wykluczając niektóre przetworzone jak np. z pomidorów ketchup czy sos bolognese albo ziemniaki w kazdej formie). Wszystkie wywołują we mnie obrzydzenie, konsystencją, wodnistością, zapachem, po prostu mnie odpychają i każda próba ich jedzenia kończyła się odruchami wymiotnymi. Moje posiłki są mocno monotonne i nieurozmaicone przez co mam duże problemy z wagą wchodzącą już zaawansowaniem w otyłość. Mimo ze sam problem moze brzmiec smiesznie, jest to dla mnie ogromny problem zarówno fizyczny jak i psychiczny. Czytałem o tym w internecie ale to bardzo rzadki problem. Zakładam że to wina tego, że w dzieciństwie po prostu nie nauczono mnie ich jeść, jednak czy mogę coś z tym zrobić? Nie chce w taki sposób żyć, uniemożliwia mi to przejście na diete i poprawienie zarazem odbioru swojej własnej osoby jak i po prostu samo uczucie bycia 'innym' jest trudne. Czy i do kogo mógłbym się zgłosić? Czy da się coś z tym zrobić? Czy jest ktoś kto mógłby mi z tym pomóc? Obawiam się że po prostu tak musi być.
Konrad Smolak

Dzień dobry. Jak w każdy przypadku, konieczny byłby szczegółowy wywiad. Jako psychotraumatolog sugerowałbym wywiad obejmujący poznanie źródeł tej awersji. Jedną z terapii być może pomocnych w Pana sytuacji jest terapia EMDR (desensytyzacja ruchami gałek ocznych), która ma na celu desensytyzację reakcji na bodziec awersyjny. Jeśli zainteresuje się Pan takim kierunkiem terapii, na stronie PTT EMDR można znaleźć listę przeszkolonych specjalistów pracujących stacjonarne w pobliżu Pana miejsca zamieszkania lub online. Link do listy:https://emdr.org.pl/terapeuci/ Pozdrawiam, Konrad Smolak