Dzień dobry mam pytanie odnoście stresu, czy to że skubię skórki przy paznokciach zauważyłam że w sytuacjach stresowych głównie, to jest objaw jakiś problemów psychicznych które trzeba leczyć? Dodam że często kończy się to ranami i są to nawet blizny z dawnych lat do połowy palca. Drugie pytanie, staramy się z mężem o dziecko ale bardzo stresują mnie myśli o porodzie naturalnym, czy można to leczyć, czy istnieje jakaś terapia?

Agnieszka

w zeszłym roku
Anna Niezabitowska

Dzień dobry, Oczywiście żeby postawić jakąś diagnozę Pani trudności konieczne byłoby zebranie pełnego wywiadu. Natomiast niewątpliwie skubanie skórek jest pewnym Pani wzorcem regulacji emocji, radzenia sobie ze stresem. Jeśli jest to dla Pani uciążliwe to jest to wystarczający powód by stanowiło przedmiot terapii. Wszelkiego rodzaju lęki i obawy, jeśli odbieramy je w sposób utrudniający funkcjonowanie można skonsultować z psychoterapeutą. Terapią mającą wysoką skuteczność w zakresie pracy z lękiem jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Pomaga ona zrozumieć własne emocje i przyjrzeć się zachowaniom podejmowanym pod ich wpływem by podejmować te dzięki którym nasze życia będzie pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.
w zeszłym roku
Agata Dobrogoszcz

Dzień dobry, Każdy z nas ma jakiś swój sposób na regulacje emocji, jedne są zdrowsze (np: relaksacja) inne mniej (jak np; nadużywanie alkoholu). Skubanie skórek również może należeć do sposobów zmniejszania napięcia. Jeżeli ma Pani poczucie, że stanowi to dla Pani trudność oraz, że cierpi Pani z tego powodu zarówno psychicznie, jak i fizycznie, to jak najbardziej jest to moment, by zgłosić się na spotkania z psychoterapeutą. Jeżeli chodzi o stres przed porodem, ma Pani prawo odczuwać każde emocje z tym związane- podczas psychoterapii może Pani się przyjrzeć jakie są Pani wyobrażenia, co jest najbardziej niepokojącego oraz popracować nad zmniejszeniem i oswojeniem zarówno myśli jak i niepokojących odczuć. Agata Dobrogoszcz.