Witam, mam problem z samookaleczeniem od ok. 10 lat.

Witam, mam problem z samookaleczeniem od ok. 10 lat. W swojej historii miałam dużo psychiatrów i psychoterapeutów. Nadal do nich uczęszczam. Przez te lata wykorzystałam wszystkie alternatywy i nadal nic nie pomaga. Wiele razy podejmowałam ten temat, kontrakty coś dają, ale tylko na krótki okres (maksymalnie 2 miesiące). Chciałabym się dowiedzieć czy jest jeszcze dla mnie jakaś nadzieja. Od 10 lat się leczę i nie widać progresu w mojej chorobie i zaburzeniach. Próbny samobójcze też wystąpiły i jestem już tym wszystkim bardzo zmęczona i obawiam się, że nie ma już dla mnie pomocy. Mam wrażenie, że przez ten cały czas moje pieniądze poszły w błoto, bo leczenie nic nie daje.
Izabela Marczak

Rozumiem, że jest to dla Ciebie bardzo trudna sytuacja i czujesz się bardzo zniechęcona i zdezorientowana. Jednakże, chcę podkreślić, że nawet jeśli przez 10 lat nie udało Ci się znaleźć skutecznej metody leczenia, to nadal istnieją inne opcje, które mogą pomóc Ci w Twojej sytuacji.

Jednym z podejść, które może okazać się skuteczne, jest podejście interdyscyplinarne, czyli leczenie przez różnych specjalistów, takich jak psychiatrzy, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, psychiatria dziecięca, farmakoterapeuci i neurologowie. Takie podejście pozwala na różnorodne spojrzenie na problemy pacjenta, a także na skoordynowanie różnych działań terapeutycznych.

Możliwe, że skuteczne leczenie będzie wymagało czasu i cierpliwości, ale ważne jest, aby nie tracić nadziei i kontynuować szukanie odpowiedniego podejścia terapeutycznego. Nie bój się także zmienić lekarzy lub terapeutów, jeśli czujesz, że nie przynoszą one pożądanych wyników. Ważne jest, aby znaleźć specjalistę, z którym czujesz się swobodnie i z którym możesz otwarcie rozmawiać o swoich problemach.

Jeśli w przeszłości nie skorzystałaś z terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach lub terapii poznawczo-behawioralnej, to może warto zastanowić się nad takim podejściem terapeutycznym.

Pamiętaj, że możesz także skorzystać z pomocy grup wsparcia, gdzie będziesz mogła spotkać innych ludzi, którzy zmaga się z podobnymi problemami. Wspólne rozmowy z ludźmi, którzy są w podobnej sytuacji, mogą pomóc Ci zrozumieć swoje emocje i dodać Ci siły do dalszej walki.

Ważne jest, abyś nie rezygnowała z leczenia i szukała dalszej pomocy. Pamiętaj, że zawsze istnieje nadzieja i że istnieją specjaliści, którzy pomogą Ci znaleźć rozwiązanie dla Twojego problemu. Izabela Marczak Psycholog