Wróć do strony głównej bloga

Jak skutecznie radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe jest coraz powszechniejszym zjawiskiem wśród pracowników. Szacuje się, że od 25 do 30% pracowników w Polsce doświadcza wypalenia zawodowego w ciągu roku. Wypalenie zawodowe dotyka pracowników różnych zawodów i branż, jednak najbardziej narażeni są ci, którzy pracują w warunkach chronicznego stresu i napięcia, np. w ochronie zdrowia, edukacji, kryzysowych służbach ratunkowych. Wypalenie zawodowe ma negatywny wpływ na jakość wykonywanej pracy i zdrowie, dlatego warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne tak, aby mu skutecznie zapobiegać.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest stanem emocjonalnym i fizycznym, który może wystąpić u pracowników w wyniku długotrwałego stresu związanego z pracą. Objawy mogą być różne i zależą od indywidualnych cech danej osoby. Najczęściej wymienia się następujące objawy wypalenia zawodowego:

 • Chroniczne zmęczenie i brak energii

 • Brak zaangażowania i motywacji do pracy

 • Izolacja i unikanie kontaktów z innymi

 • Trudności z koncentracją i pamięcią

 • Poczucie bezsilności i brak kontroli nad sytuacją

 • Zaburzenia snu i apetytu

 • Niepokój i lęk

 • Depresja i inne zaburzenia psychiczne

 • Problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, migreny, bóle brzucha i inne dolegliwości fizyczne.

Jak radzić sobie z wypaleniem?

W radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym ważne jest uświadomienie sobie problemu i jego rozpoznanie. Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą medycyny pracy. Lekarz zdiagnozuje stan zdrowia i zaleci odpowiednie leczenie lub dalsze konsultacje z innymi specjalistami, np. psychologiem lub psychiatrą. Jeśli problem jest związany z relacjami zawodowymi lub z obowiązkami w pracy, można skorzystać z porad specjalisty ds. HR lub coacha.

Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc, gdy pojawią się pierwsze objawy wypalenia zawodowego, aby zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Następnie można szukać rozwiązań problemów leżących u podłoża naszego wypalenia, na przykład:

 • Zmiana sposobu myślenia na bardziej pozytywny: zamiast skupiać się na negatywnych aspektach pracy, warto dostrzegać jej pozytywne strony i doceniać swoje osiągnięcia.

 • Dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne: regularne uprawianie sportu, odpoczynek i relaks, a także unikanie nadmiernego stresu i stosowanie technik relaksacyjnych mogą pomóc w radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym.

 • Poszukiwanie wsparcia: rozmowa z bliskimi, terapeuta lub coach może pomóc w przepracowaniu trudnych emocji i odnalezieniu nowych sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym.

 • Zmiana pracy lub zmiana obowiązków w obecnej: jeśli praca staje się źródłem chronicznego stresu, może warto rozważyć zmianę miejsca pracy lub wynegocjowanie nowych obowiązków w obecnej.

 • Skuteczne planowanie i organizacja czasu: dobrze zaplanowane i zorganizowane zadania i obowiązki mogą zmniejszyć poczucie chaosu i stresu.

 • Skupienie się na chwili obecnej: zamiast martwić się o przyszłość lub przeżywać przeszłość, warto skupić się na chwili obecnej i zadbać o swoje dobre samopoczucie tu i teraz.

Jak wygląda praca z psychologiem?

Psycholog pracujący z osobą wypaloną zawodowo przede wszystkim skupia się na diagnozie stanu zdrowia psychicznego pacjenta i określeniu jego potrzeb. Następnie wybiera odpowiednią metodę terapeutyczną, która pomoże w przepracowaniu emocji i znalezieniu skutecznych rozwiązań. Psycholog może pomóc pacjentowi w nauce technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem, co przyczyni się do poprawy jego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Jak zakomunikować wypalenie przełożonemu/przełożonej?

Jeśli czujesz, że jesteś wypalony zawodowo, warto o tym powiedzieć szefowi/szefowej. Możesz rozpocząć od wyrażenia swojej troski o jakość wykonywanej pracy oraz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ważne jest, aby wyrazić swoją gotowość do współpracy i rozwiązania problemu, ale też jasno zaznaczyć swoje potrzeby i granice. Jak można przeprowadzić taką rozmowę?

 • Wybierz odpowiedni moment: rozmowa o wypaleniu zawodowym powinna odbyć się w spokojnej atmosferze, kiedy szef jest w stanie skupić się na naszych obawach i potrzebach.

 • Przygotuj się do rozmowy: zastanów się, jakie są twoje potrzeby i oczekiwania, oraz jakie rozwiązania proponujesz. Może to pomóc w prowadzeniu konstruktywnej rozmowy z szefem.

 • Określ swoje uczucia i potrzeby: w trakcie rozmowy warto jasno i otwarcie o nich mówić. Można powiedzieć np. "Od jakiegoś czasu czuję się wypalony zawodowo. Brakuje mi motywacji i energii do pracy. Potrzebuję dodatkowego wsparcia i zmiany obowiązków, aby sobie z tym poradzić".

 • Zapytaj szefa o jego opinię i sugestie: warto poprosić szefa o jego opinię na temat naszego stanu i sugestie dotyczące rozwiązania problemu. Można powiedzieć np. "Co myśli pan o moim wypaleniu zawodowym? Czy ma pan jakieś sugestie dotyczące tego, co mogłoby mi pomóc?".

 • Negocjuj rozwiązania: jeśli szef ma pomysły lub propozycje, warto negocjować z nim rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron. Można powiedzieć np. "Dziękuję za sugestie. Chciałbym spróbować przejść na niższe obciążenie pracą i poprosić o dodatkowe wsparcie. Czy to jest możliwe?".

 • Podziękuj za rozmowę: po zakończeniu rozmowy warto podziękować szefowi za jego czas i uwagę.

Jak samodzielnie pomóc sobie w sytuacji wypalenia zawodowego?

Jeśli odczuwasz chroniczny stres, brak satysfakcji z pracy lub poczucie wyczerpania, to nasz kurs online „Odzyskaj wewnętrzny spokój i radość z pracy” może być skutecznym pierwszym krokiem w celu sięgnięcia po pomoc.

Dzięki niemu dowiesz się, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i jak radzić sobie z objawami, które już się pojawiły. Nauczysz się, jak dbać o swoje dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne, aby czerpać radość z pracy i osiągać sukcesy.

Nasz kurs został przygotowany przez ekspertkę od wypalenia zawodowego - Paulinę Ziomek-Wołczkiewicz. Paulina jest psychologiem, akredytowanym coachem ICF na poziomie ACC, konsultantem odporności psychicznej, trenerem biznesu oraz konsultantem HR. Ukończyła również kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu poziom A.

Kurs składa się z kilku modułów, w których poruszane są różne aspekty wypalenia zawodowego i jego zapobiegania. Każdy moduł zawiera teoretyczne wprowadzenie, praktyczne ćwiczenia i zadania do wykonania, abyś mógł zastosować poznane zasady w swoim życiu.

Dowiedz się więcej na temat kursu.

Udostępnij

Spis treści

 1. Czym jest wypalenie zawodowe?
 2. Jak radzić sobie z wypaleniem?
 3. Jak wygląda praca z psychologiem?
 4. Jak zakomunikować wypalenie przełożonemu/przełożonej?
 5. Jak samodzielnie pomóc sobie w sytuacji wypalenia zawodowego?
Opublikowano30.10.2023
Udostępnij

Komentarze (0)