Zaburzenia lękowo-depresyjne i trudności w podjęciu działań. Jakim sposobem można zacząć robić rzeczy, które się chce?

Czy jest jakiś sposób na pokonanie depresji, fobii społecznej i zespołu lęku uogólnionego, poza rzucaniem się w rzeczy, przed którymi się wzbraniamy przez te zaburzenia? Moja psychoterapeutka zawsze mi daje do zrozumienia, że warto coś po prostu zacząć robić, z zaznaczeniem, że wie, że to jest bardzo trudne (oczywiście nie mówi mi wprost co mam robić, pyta się mnie, co bym chciała jako następne zacząć robić i to ja wybieram). Nie można dojść do robienia tych rzeczy sposobem? Coś co pomoże wykonywać te rzeczy, zamiast tylko po prostu zacząć to robić?

Petysana

w zeszłym miesiącu
TwójPsycholog

Dzień dobry Petysano,

to również zależy co konkretnie masz na myśli? :) Jakie rzeczy, tj. jakie działania czy zachowania, doświadczenia, zajęcia konkretnie? To też istotne, ponieważ nie ma uniwersalnego przepisu - każde doświadczenie wymaga od nas różnych zasobów :)

Możesz pomyśleć, np. jaka Twoja potrzeba kryje się za chęcią zrobienia czegoś i czy chcesz ją spróbować spełnić - zadbać o siebie w ten sposób?

Jakich zasobów potrzebujesz do konkretnej, jednej rzeczy i, jeśli czujesz, że jeszcze ich nie masz (lub masz za mało), to zaplanuj sobie, jak możesz je najpierw zbudować (przez inne działanie). To fajna droga, ponieważ rozwija też naszą kreatywność wobec siebie, swoich planów, sposobów radzenia sobie, spontaniczności.

Jeśli nie masz siły, a masz motywację - rozumiem, że może to boleć, męczyć czy frustrować. Jednak pamiętaj, żeby najpierw zadbać o swoje siły i możliwości, dać sobie odpocząć.

Jeśli masz tylko jakieś wątpliwości - od razu kieruj je do swojej psychoterapeutki (cieszę się, że chodzisz na psychoterapię!).

w zeszłym miesiącu
Justyna Czerniawska (Karkus)

Dzień dobry,

najlepszym rozwiązaniem będzie zadanie tych pytań psychoterapeutce, która prowadzi Pani proces terapeutyczny oraz omówienie tego z nią.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Krystian Pasieczny

Rzeczą ,o której mowa, może być konieczność ich wykonywania. Jeżeli człowiek nie ma możliwości na zaspokojenie potrzeb w inny sposób, będzie miał dużą motywację do wykonania i podjęcia działań. Nie ma magicznego sposobu, aby zabrać ten lęk. Możliwe jest stosowanie farmakoterapii, ale ona też nie załatwi całej sprawy.

Życzę wszystkiego co najlepsze Krystian Pasieczny

w zeszłym miesiącu