Czy osoba z lekką niepełnosprawnością intelektualną może zostać kierowcą zawodowym?
Maciej

Katarzyna Kania-Bzdyl
Drogi Macieju,
orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim nie koliduje z tym, aby uzyskać uprawnienia na kierowcę zawodowego. Ponadto nigdzie nie trzeba okazywać takiego orzeczenia (tj. w szkole jazdy, w pracowni psychologicznej itd.).
Pozdrawiam,
Katarzyna Kania-Bzdyl

Magdalena Żukowska
Macieju,
Osoba z lekką niepełnosprawnością intelektualną może napotkać trudności w uzyskaniu uprawnień na kierowcę zawodowego, ponieważ wymagania dotyczące koncentracji, szybkiego podejmowania decyzji i oceny sytuacji na drodze są bardzo wysokie. Każdy przypadek jest jednak oceniany indywidualnie przez lekarza medycyny pracy oraz psychologa transportu podczas specjalistycznych badań.
Warto skonsultować się z odpowiednimi specjalistami, którzy ocenią możliwości Twojego brata w kontekście tych wymagań. Jeśli jego funkcjonowanie pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu, istnieje szansa na spełnienie tego marzenia.
Pozdrawiam serdecznie

Anastazja Zawiślak
Dzień dobry Macieju,
Osoby z lekką niepełnosprawnością intelektualną mogą starać się o prawo jazdy, ale decyzja o możliwości pracy jako kierowca zawodowy zależy od wyników badań lekarskich i psychologicznych. Badania ocenią zdolność do koncentracji, refleks i odporność na stres. Warto skonsultować się z lekarzem medycyny pracy lub psychologiem transportu, by uzyskać szczegółowe informacje.
Jeśli zdobycie uprawnień okaże się niemożliwe, warto poszukać innej pracy związanej z transportem, która będzie dostosowana do możliwości Twojego brata i równie satysfakcjonująca.
Trzymam kciuki za jego marzenia i Twoje wsparcie! 😊
Anastazja Zawiślak
Psycholog

Agnieszka Zając
Dzień dobry,
osoba, która spełnia kryteria niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, może mieć trudności w uzyskaniu kwalifikacji na kierowcę. Często wiąże się to z wymaganiami dotyczącymi szybkości reakcji, koncentracji itp.
Warto skorzystać z konsultacji u psychologa transportu i szerzej omówić sprawę, gdyż każda sytuacja może być oceniania indywidualnie.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Zając

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Witam, mam pytanie w sprawie niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim.
Podczas ostatniego spotkania z moim przyjacielem postanowił on wyjawić mi swój sekret, że jest niepełnosprawny umysłowo w stopniu lekkim. W pierwszej chwili pomyślałem, że sobie żartuję, ponieważ lubi żartować z różnych rzeczy, ale po chwili pokazał mi orzeczenie z poradni psychologiczno pedagogicznej.
Byłem w ogromnym szoku, ponieważ znamy się od przedszkola i nigdy przez myśl mi nie przeszło, że jest niepełnosprawny.
W ogóle po nim tego nie widać ,potrafi na każdy temat rozmawiać, żartować, ma również bardzo dobrą pamięć. Pamięta różne sytuacje, incydenty z przeszłości oraz posiada również prawo jazdy, które zdał za pierwszym razem, gdy ja niemiłosierne się męczyłem i potrzebowałem dodatkowych godzin jazdy. Pracuje on jak każdy normalny człowiek.
Moje pytanie brzmi, czy w ogóle możliwe jest, żeby osoba w stopniu lekkim mogłaby zdać prawo jazdy za pierwszym razem i czy ten stopień niepełnosprawności wpływa jakoś na życie i funkcjonowanie w społeczeństwie?
Moim zdaniem przypadku mojego przyjaciela nastąpiła błędna diagnoza.
Witam, kiedyś w szkole zdiagnozowano u mnie lekką niepełnosprawność intelektualną i miałem kształcenie specjalne, wydłużony czas pracy itp. Teraz jak jestem dorosły, to coś z tego tytułu mi się należy? Orzeczenie o niepełnosprawności lub renta? Dodam, że normalnie pracuje, nie mam innych chorób współistniejących, oprócz tej niepełnosprawności w opinii z poradni. Miałem wpisane brak barier utrudniających funkcjonowanie i życie.
Proszę o odpowiedź
Witam, mając lekkie upośledzenie umysłowe, dostałbym orzeczenie o niepełnosprawności czy dopiero przysługuje od stopnia umiarkowanego? Dodam, że normalnie funkcjonuje, pracuję, wykonuje codzienne obowiązki - sprzątanie gotowanie robienie zakupów opłacanie rachunków itp.
Zadaję to pytanie, ponieważ ciekawi mnie czy coś z tego tytułu mi się należy
Witam, czy osoba z ilorazem inteligencji 60-65, jest w stanie nauczyć się czytać, pisać, liczyć oraz wykonywać obowiązki dnia codziennego?