Jak powiedzieć psychoterapeucie, że nie chce kontynuować współpracy?
M
Magdalena Deresińska
Dzień dobry,
najlepszym sposobem na przekazanie Pani decyzji psychologowi jest podzielenie się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami, w taki sposób jak zrobiła Pani to tutaj. Ważne aby otwarcie porozmawiać z psychologiem o swojej decyzji, pozwoli to na zamknięcie procesu terapii i pożegnanie się.
Czytając Pani wpis odnoszę wrażanie, że ma Pani obawę, że psycholog będzie namawiał Panią na dalszą współpracę. Proszę pamiętać, że to Pani decyduję czy kontynuuje Pani terapię czy też nie. Ważną kwestią jest to, czy jest Pani pewna swojej decyzji, jeśli nie to też zachęcam do rozmowy o swoich wątpliwościach z aktualnym psychologiem. Taka rozmowa o wątpliwościach, co do skuteczności aktualnej terapii, niespełnieniu Pani oczekiwań wobec terapii może bardzo dużo wnieść i przynieść wartościowego w relacji Pani - terapeuta.
Odnośnie kwestii finansowych to także temat o którym warto porozmawiać z psychologiem prowadzącym terapię. W zależności od indywidualnych zasad pracy terapeutów, niektórzy są gotowi aby opowiadać na trudności finansowe swoich klientów np. oferując niższą stawkę na określony czas, proponując mniejszą częstotliwość spotkań. Warto sprawdzić jak do tego odnosi się Pani aktualny psycholog.
Wszystko co dzieje się w terapii, czy to niespełnione oczekiwania czy kwestie finansowe, warte jest podjęcia rozmowy bezpośrednio i otwarcie podczas spotkania z terapeutą.
Pozdrawiam,
Magda Deresińska
Patryk Falerowski
Dzień dobry,
To całkowicie naturalne, że zakończenie terapii może być trudnym krokiem i budzić wątpliwości. Kluczowe jest, aby w komunikacji z psychoterapeutą była Pani szczera i otwarcie przedstawiła główne powody decyzji o zakończeniu terapii. Warto wspomnieć o wszystkich kwestiach, które Pani opisała, takich jak odczuwany brak porozumienia, poczucie braku postępu i rozwoju, a także kwestie finansowe.
Psychoterapeuta nie powinien namawiać Pani na siłę do kontynuowania terapii, choć z pewnością zaproponuje sesję podsumowującą dotychczasową współpracę. Zachęcam do powiadomienia specjalisty o chęci zakończenia współpracy telefonicznie przed następnym spotkaniem.
Pozdrawiam,
Patryk Falerowski
Daniel Kampa
Dzień dobry.
Rozumiem, że decyzja o zakończeniu współpracy z terapeutą może być trudna zwłaszcza jeśli nie jest Pani przekonana co do jej sensu. Na pewno ważne jest, aby do tej sytuacji podejść z otwartością i szacunkiem dla obu stron.
Przede wszyskim zalecam szczerość, proszę powiedzieć wprost o swoich postanowionych decyzjach i przemyśleniach. Jeśli da Pani jasny sygnał, że jest Pani pewna swojej decyzji to psycholog jeśli jest profesjonalistą na pewno to zrozumie.
Jeśli główną przyczyną rezygnacji jest aspekt finansowy warto o tym powiedzieć, być może dostanie Pani informacje gdzie można uzyskać pomoc, która nie obciąża budżetu.
Na koniec warto podziękować za współprace.
Pozdrawiam serdecznie
Daniel Kampa
Małgorzata Gaś
Dzień dobry.
Zawsze szczera rozmowa z terapeuta i wyrażenie wszystkich swoich wątpliwości to najlepsze rozwiązanie. Proszę powiedzieć co czuję , że nie mogę pozwolić sobie finansowo i itd. Myślę że terapeuta znajdzie z Panią najlepsze rozwiązanie. Również jeżeli nie czuje się Pani dobrze z terapeutą, można spróbować z kimś , kto Pani będzie więcej odpowiadał, ma Pani do tego prawo. Pozdrawiam psycholog Małgorzata Gaś
Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
proszę nie obawiać się reakcji psychologa. W całej terapii ważne jest, aby nawiązała Pani więź terapeutyczną z prowadzącym, a jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla jednych dany terapeuta będzie pomocny, a dla innych wręcz przeciwnie. Jest to zupełnie naturalne.
My sami, jako psycholodzy, którzy również umawiamy się do innych psychologów, szukamy osób zbliżonych do naszych preferencji czy światopoglądu. Na szczęście po to jest tylu specjalistów na rynku, aby dobrać do siebie jak najbardziej odpowiedniego.
Wystarczy, że na końcu spotkania poinformuje Pani swojego psychologa o tym fakcie mówiąc np. “Nie chciałabym się na razie umawiać na kolejny termin” i zupełnie nie podawać powodu. A jeśli usłyszy Pani pytanie: “Czy coś się stało?” to wystarczy odpowiedzieć, że na razie nie chce Pani tutaj kontynuować terapii. Jest to wystarczające. Zaznaczę również, że psycholog nie powinien Pani namawiać na kolejną wizytę, jest to nieetyczne.
Trzymam kciuki, głowa do góry! :)
Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Czasami wracam myślami do przeszłości, a wtedy ogarniają mnie silne emocje i niepokój. Mam podejrzenie, że mogłem przeżyć traumę, a objawy, które zauważam, mogą wskazywać na PTSD. Nocne koszmary to już właściwie codzienność, a za dnia męczą mnie natrętne myśli o tym, co się wydarzyło.
<Mam problem.
Umówiłam się do psychologa, bo już nie radzę sobie z sobą. Rodzina nie akceptuje psychologów dla osób dorosłych.
Rodzina - to mąż, moja mama i tata, z którymi mieszkamy. Uważają, że powinnam sama radzić sobie z problemami, w końcu jestem dorosła i znaleźć po
Czasami czuję, że ta cała izolacja, której każdy z nas musiał doświadczyć, wpłynęła na mnie bardziej, niż się spodziewałam. Byłam zawsze osobą towarzyską, ale zamknięcie w czterech ścianach sprawiło, że poczułam wielką samotność, a z nią przyszła depresja. Nadal każdy dzień ciągnie się w nieskońc
Dzień dobry,
Mam zaburzenie lękowe, chodzę od 1,5 roku na psychoterapię Gestalt. Jest to pełnopłatna terapia.
Dodatkowo od kilku miesięcy stosuje farmakoterapię.
Moje zaburzenie jest bardzo silne i połączone z objawami somatycznymi. Zauważyłem, że terapia raz w ty
Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy takiej sprawy, czy terapeuta powinien kontaktować się z pacjentem poza sesją?
Wysyłając mu różne filmiki oraz pisząc o odczuciach po sesji? Jestem trochę zaniepokojona takim zachowaniem.
Dzień dobry.
Z góry będę wdzięczna za pomoc, choć jestem świadoma, że mogę nie dostać odpowiedzi. Chodzę z mężem na terapię par.
Od trzech poprzednich sesji mam wrażenie, że terapeutka jest stronnicza. Zwróciłam uwagę, że nie czuję się równo traktowana z mężem, że terape
Czy to nie dziwne, że psycholog, który nie jest psychoterapeutą, zawiera kontrakt z pacjentem i nazywa go kontraktem terapeutycznym? Czy nie dziwny jest zapis o pracy jedynie ze zdrowymi psychicznie osobami niemającymi problemów z komunikacją? Myślałam, że psycholog właśnie takim osobom ma pomóc.
Dzień dobry,
ostatnio na terapii moja terapeutka powiedziała mi, że brakuje mi relacji z obiektem i że nie mam go uwewnętrznionego, że będziemy nad tym pracować. Moje ego jest zbyt słabe, ale za to mam dużą nadbudowę.
Co to znaczy, na czym ta praca będzie polegać? <
Dzień dobry, Dlaczego terapeuci, psychologowie i psychiatrzy wymagają od pacjenta powiedzenia, w jakim zawodzie pracuje? "Specjaliści", z którymi miałam do czynienia, mówili, że to bardzo ważna informacja, że bez tego nie da się pomóc pacjentowi, mówili, że jeszcze nie spotkali się z sytuacją, że
Witam,
od miesiąca uczestniczę w terapii na dziennym oddziale leków i nerwów. Omawialiśmy mój problem, który bardzo mnie porusza. Jedna z terapeutek powiedziała, że chce do niego powrócić w kolejnym tygodniu. Kiedy nadszedł ten czas i zaczęliśmy nad nim pracować, druga powiedziała, że ma d
Witam. Czy terapeuta osoby zaburzonej (narcyz ukryty) może mówić, żeby nie czuła się winna za to, co zrobiła swojemu partnerowi i wcześniejszym partnerom, jak i swojemu synowi?
Że stan psychiczny, w jakim on się znajduje, nie może być przyczyną jej zachowań, bo jako osoba dorosła sam
Dzień dobry, Co musiałoby się wydarzyć, co powinnam powiedzieć, jak zachować się, aby terapeuta stwierdził, że moja sesja była bardzo trudna?
Często słyszę od terapeuty, że miał dużo trudnych sesji w tygodniu. Poświęca im dużo czasu, czasami kosztem naszych spotkań. Chciałabym, aby m
Na wstępie przepraszam wszystkich, jeśli ten wpis sprawia wrażenie chaotycznego i zbyt długiego. Potrzebuję pomocy.
Jestem chyba już na 4-tej terapii i ta z kolei trwa już ok. 2 lat i robi się coraz groźniej. Na stronie mojego terapeuty widnieje informacja, że pracuje on w nurcie psy
Dzień dobry, mam taką zagwozdkę co do szczerości mojej psychoterapeutki.
Zacznę po kolei jak to w moim odczuciu zaczęło się "psuć".
1. Na ostatniej wizycie (jak do tej pory) poinformowałem psychoterapeutę, że znalazłem nową pracę i będzie problem, abym uczestniczył w ses
Nie umiem sobie poradzić z toksycznością w mojej rodzinie.
Siostra pije, druga siostra ma tendencję do obgadywania moich życiowych decyzji z mamą, a mama nie rozumie, że mogę chcieć żyć inaczej niż ona.
Nie mieć dzieci, nie mieć obowiązku gotowania codziennie obiadu. Kor
Witam. Zacząłem terapie niedawno (3 sesje), po czym terapeutka poinformowała mnie iż jest w ciąży i tylko do końca miesiąca będzie mnie prowadzić. Prawdopodobnie od początku wiedziała, że przerwie tą terapię i zastanawiam się czy to jest w porządku, że nie poinformowała mnie już na pierwszej wizy