Czy problem DDA można przepracować jedynie przez psychoterapię?

Jak przepracować problem bycia DDA? Wiek 50+ , nadal opiekuję się ojcem alkoholikiem. Czy tylko i wyłącznie poprzez uczestnictwo w terapii?

Anonimowo

3 dni temu
Sylwia Anglart

Dobry wieczór,

zdecydowanie udział w terapii jest zalecany w takich sytuacjach, często można znaleźć również oferty terapii grupowych. Formą, która może pomóc doraźnie są również grupy wsparcia. Zdecydowanie zachęcam do poszukania pomocy na zewnątrz.

Z wyrazami szacunku,

Sylwia Anglart

psycholog

przedwczoraj
Katarzyna Pigulska

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa - to nad czym chciał(a)by Pan(i) popracować? Co konkretnie miałoby to być? Pojęcie DDA nie jest pojęciem diagnostycznym, bo sam fakt wychowania się w rodzinie alkoholowej nie musi nieść tych samych konsekwencji dla różnych osób. Inaczej mówiąc, samo bycie DDA niewiele mówi o tym, z czym sobie Pan(i) nie radzi, co chce Pan(i) zmienić czy przepracować. Dopiero dookreślenie, co jest problemem, co utrudnia życie - pozwala lepiej dookreślić, jaka forma wsparcia byłaby najlepsza. Psychoterapia nie musi być lekiem na wszystko, czasem wystarczy korzystanie z sieci wsparcia czy stworzenie sobie takiej przez udział w meetingach DDA. Punktem wyjścia jest stwierdzenie, jakie mam oczekiwania od tego "przepracowania" i dopiero potem zastanowienie się, w jaki sposób mogę sobie z tym poradzić (czy skorzystać z profesjonalnej pomocy czy niekoniecznie).

przedwczoraj
Marta Lang

Dobry wieczór, forma indywidualnej psychoterapii lub terapii grupowej wydaje się być najbardziej adekwatną formą pomocy. Może warto spróbować umówić się na wstępną konsultacje do specjalisty aby móc  dogłębniej zdiagnozować problem.

Marta Lang

Psycholog, psychoterapeuta

przedwczoraj
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

poprzez Pani/Pana opis sytuacji nie jestem w stanie wywnioskować płeć nadawcy, ale zachęcam mimo wszystko do zapoznania się z poniższymi pozycjami z literatury:

- Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików

- Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko.

Po przeczytaniu powyższych książek zadecyduj, czy terapia jest Ci potrzebna :)

Pozdrawiam,

Katarzyna Kania-Bzdyl

przedwczoraj
Dorota Figarska

Dzień dobry

Terapia jest bardzo dobrą formą pracy nad problemem DDA, ale nie jedyną.

Terapeuta może pomóc:

- w zrozumieniu mechanizmów, które wynikają z dorastania w rodzinie alkoholowej,

-  zmienić perspektywę,

- przerwać błędne koło, w które wpadliśmy i którego czasem nie widzimy

- wypracować nowe sposoby radzenia sobie

- dać wsparcie.

Oprócz tradycyjnej terapii może też pomóc grupa wsparcia, ale też szukanie zasobów poza terapią - czyli praca nad samowspółczuciem, stawianiem granic, wypracowanie jakichś zasad obowiązujących w domu i budowanie własnej sieci wsparcia.

psycholog Dorota Figarska

przedwczoraj
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry

Warto by skorzystała Pani z bezpośredniego wsparcia u terapeuty od uzależnień. Terapeuta zasugeruje jaka pomoc w pani przypadku byłaby wskazana- czy praca indywidualna czy grupowa.

Praca samodzielna w oparciu o dostępną literaturę psychologiczną wzbogaca i uświadamia wiele problemów, ale nie gwarantuje ich przepracowania. W bezpośrednim kontakcie z terapeutą możemy usłyszeć samego siebie, wyrazić tłumione dotąd emocje i uświadomić sobie niewyrażone dotąd potrzeby.

W przypadku osób z DDA jednym z problemów jest wstyd, poczucie winy czy bycie samowystarczającym i nadmiernie ambitnym. Podjęcie pracy psychoterapeutycznej daje możliwość przepracowania w bezpiecznych warunkach tych tematów, pogodzenie się z własną historią i bardziej świadome kierowanie swoimi decyzjami.

Pozdrawiam serdecznie

Beata Matys Wasilewska

przedwczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Choć "DDA" nie jest formalną diagnozą, odzwierciedla szereg trudności emocjonalnych i relacyjnych, które mogą wynikać z takich przeżyć. Warto zająć się tymi trudnościami, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i lepiej zrozumieć, jak wpływają one na Pana codzienność.

Terapia, o którą Pan pyta, może być niezwykle pomocna w przepracowaniu doświadczeń z dzieciństwa. Daje możliwość zrozumienia, skąd biorą się przekonania, schematy myślenia i zachowania, oraz uczy, jak skierować je w stronę życia bliższego własnym wartościom.

Istnieją także inne drogi, które mogą pomóc w poprawie jakości życia, takie jak np. udział w spotkaniach Al-Anon, książki samopomocowe czy treningi uważności. Warto wybrać te formy wsparcia, które najlepiej odpowiadają Pana potrzebom i które będą najbardziej pomocne w tej chwili.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

przedwczoraj
Agnieszka Pawlak

Dzień dobry.

Jeżeli do tej pory ten temat jest żywy u Pani/Pana i powoduje emocje, myśli oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu, również w kontekście opieki nad uzależnionym rodzicem, to tak. Psychoterapia może skutecznie w tym wszystkim pomóc.

Można zgłosić się bezpośrednio do miejsc, które pomagają osobom z syndromem DDA, jak poradnie leczenia uzależnień, ale nie jest to konieczne. Psychoterapia w tym obszarze może być też skuteczna w gabinecie terapeutycznym czy nawet warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego u psychologa. Ważne, aby nie być z tym samemu.

Życzę dużo spokoju i powodzenia

Agnieszka Pawlak

przedwczoraj
Edyta Kwiatkowska

Terapia może być bardzo pomocna ale nie znaczy, że każda osoba, która jest DDA musi przejść terapię. Można we własnym zakresie próbować czytać książki na temat DDA Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to osoby, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym, co często wiąże się z trudnymi doświadczeniami emocjonalnymi. Literatura poświęcona tej tematyce może pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu tych doświadczeń. Oto kilka propozycji książek po polsku dla DDA "Dorosłe dzieci alkoholików" – Janet G. Woititz, ( klasyk w temacie DDA), "Toksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny" – Susan Forward,  "Jak być asertywnym" – Małgorzata Materska-Samek, "Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików" – Wojciech Eichelberger, "Gdzie ci mężczyźni?" – Steve Biddulph, "Czas uzdrowić swoje życie" – Louise Hay. Jeśli jednak samodzielna próba z poradzeniem sobie z bycie DDA nie przebiega jakby się chciało, jakość życia i funkcjonowanie nie jest satysfakcjonujące, ten temat ciągle wraca, polecałabym rozważyć terapię aby popracować z przeszłością i jej konsekwencjami.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

18 godzin temu