Obawiam się, że uznają mnie za histeryczkę, jeśli odejdę z pracy.

Mam poważny dylemat, nie wiem, czy odejść z pracy. Ponieważ osoba, z którą mam tam do czynienia, nie robi nic złego, co byłoby krzywdzeniem czy czymś obiektywnie złym, jedynie czuje się bardzo niekomfortowo w rozmowach z nią, ale boję się, że zyskam opinie histeryczki, że odchodzę z byle powodu. Że zostanę potraktowana tak, jak ten ksiądz ze słynnej sprawy w Płocku- oskarżył aktywistki o tzw. obrazę uczuć religijnych z powodu ozdobienia przez nie aureoli Maryi tęczą. Nie dość, że przegrał w sądzie (słusznie skądinąd), to jeszcze został wyśmiany na całą Polskę, że to histeryk, że przesadził i to, co zrobił, przyniosło efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Boję się, że ze mną będzie podobnie . Tzn. że jestem osobą histeryczna , przejawiam emocje nieadekwatne do sytuacji i oskarżam ludzi o głupoty...
Malwina Mróz

Dzień dobry,

Wspomina Pani o braku komfortu w kontakcie z osobą w swoim miejscu pracy. Warto się przyjrzeć temu pomysłowi o odejściu - czy jest to jedyna opcja rozwiązania tej sytuacji? Bez względu na odpowiedź, istnieje też możliwość refleksji nad Pani obecnymi doświadczeniami i przekonaniami. Jeżeli pojawiają się w Pani pewne emocje, jakie to są emocje, z czym mogą być powiązane, co/kogo ta osoba może Pani przypominać? Czy to pierwszy raz, gdy osoba z otoczenia wzbudza u Pani niechęć?

Zrozumiałe jest to, że obawia się Pani bycia potraktowaną niepoważnie w pracy, lecz w gabinecie psychologa/psychoterapeuty nigdy nie zostanie Pani odebrana w ten sposób. Dlatego też, gdy poczuje Pani potrzebę głębszej pracy nad tym obszarem, pomoc specjalisty prawdopodobnie okaże się cennym wsparciem. Wspominane obawy o byciu postrzeganą negatywnie również mogą być poddane procesowi.

Pozdrawiam serdecznie ☘️

wczoraj
Anastazja Zawiślak

Dzień dobry Pani Klaro,

Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji zawodowej, gdzie kontakt z tą osobą w pracy powoduje duży dyskomfort. Ważne jest, by pamiętać, że to Pani uczucia są ważne i mają znaczenie, nawet jeśli inni mogą nie dostrzegać problemu lub nie rozumieć Pani motywacji (to ma Pani prawo do własnych decyzji i wyboru miejsca pracy, które będzie dla Pani komfortowe). Przed podjęciem decyzji o odejściu z pracy warto zastanowić się, czy można poprawić obecną sytuację, na przykład rozmawiając z przełożonym lub działem HR, skupiając się na własnych odczuciach ale i konkretnych zachowaniach tej osoby, które mogą wpływać na taką atmosferę w pracy i Pani samopoczucie.

Jeśli jednak ta sytuacja nadal negatywnie wpływa na Panią i nie widzi Pani możliwości zmiany, odejście może być właściwym krokiem. Uważam, że praca jest ważnym elementem naszego życia, spędzamy w niej około 8h dziennie co stanowi 1/3 czasu a to z kolei wpływa na nasze samopoczucie, energie, humor itp. a więc warto pracować w miejscu które choć trochę się lubi i nie wywołuje stresu czy negatywnych emocji każdego dnia.

Jeśli obawy dotyczące opinii innych są silne i uniemożliwiają Pani podjęcie decyzji, to rozmowa z psychologiem może pomóc w zrozumieniu tych emocji i wsparciu w podjęciu decyzji. Najważniejsze jest, aby czuła się Pani dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam,

Anastazja Zawiślak

wczoraj