Partner notorycznie kłamie, że nie ogląda porno. Gdy zwracam mu uwagę, idzie w zaparte, że dalej będzie to robił.

Witam, piszę ponieważ mam mały problem i pewnie jak wszyscy, którzy się z Państwem kontaktują. Może w skrócie. Z obecnym partnerem jestem 8 lat. Oboje jesteśmy po rozwodzie i od początku mówiłam, że pornografia jest dla mnie obrzydliwa i niedopuszczalna, ponieważ zauważyłam, że czasami coś oglądał. Powiedział, że to akceptuje i rozumie i w zaparte, że nie będzie tego robił, co było nieprawdą, ponieważ kiedy nudzi się w pracy czy też nie ma mnie blisko to czasami nadal to robi. Odpuściłam po kilku kłótniach. Ale jakiś czas temu weszła opcja shortów (tych krótkich filmików z wypiętymi kobietami w różnych sytuacjach i to tych z grupy wielkie piersi i idealna pupa + idealny filtr. Z tym nikt nie może się równać choć uważam sama siebie za bardzo atrakcyjną). Więc temat powrócił. I jak ma przerwę a przejrzy już wszystkie wiadomości ze świata to ogląda sobie shorty, a wiem to stąd, bo sprawdziłam, aby udowodnić mu, że znowu wypiera się czegoś z taką łatwością. Stwierdził, że każdy mężczyzna lubi popatrzeć, bo są wzrokowcami i że to nie zdrada, a on nie ma 3 lat, żeby mu czegoś zabraniać. Że kontroluje go i osądzam, a to działa w odwrotna stronę. I że szukam sama problemów. Że gdyby nie chciał mnie to by miał innych jednorazówek na pęczki, a kocha mnie i jest ze mną i mimo to że czasami z nudów sobie popatrzy to nie znaczy, że szuka kogoś innego, bo to zwyczajnie jak bajka dla mężczyzn. Więc nasz temat zakończył się na tym, że przeginam, kiedy on nic złego nie zrobił. Nawet jak coś powiem związanego z czymś takim to jest atak jakby odrazu się bronił i te kłamstewka BO ON NIE OGLADA a robi to notorycznie. Nie mam siły więcej o to, by z tym walczyć. Czy naprawdę ze mną jest coś nie tak? Czy zwyczajnie przeginam i powinnam odpuścić i w końcu i on skończy z tym. Czuje się z tym źle a każda rozmowa na ten temat kończy się awanturą, bo znowu ciągne temat i mam skończyć z takim gadaniem. Więc wiem, że jakąkolwiek rozmowę z nim na ten temat już na przedstarcie przegrywam. To jego prywatność itd jest dorosły itp. W naszym życiu nic się nie zmieniło. Zawsze ładnie do siebie mówimy, chyba że w kłótni puszczą nam nerwy :P. Mimo tego poza tą sytuacją, która strasznie obniża mi samoocenę, nie mamy innych problemów. Nasze życie seksualne również jest bardzo dobre. Pamiętamy o sobie. I staramy wspólnie spędzać sporo czasu. Planujemy i łączy nas wiele pasji. Razem tworzymy przyszłość i to myślę piękną przyszłość, ale nie umiem sobie z tym poradzić. Pozdrawiam

POLA

2 miesiące temu
Paulina Urbanowicz

Dzień dobry,

z opisu sytuacji wnioskuję, że jest to dla Pani kwestia bardzo trudna i frustrująca. Z jednej strony relacja jest wspaniała, przyszłościowa, natomiast z drugiej strony czuje się Pani zraniona, co wiązać się może z obniżeniem się samooceny.  W związku najważniejsza jest komunikacja, która bardzo często jest utrudniona ze względu na perspektywy i charaktery partnerów.

Rozumiem, że rozmowa, którą podejmowała Pani kończyła się w awanturami, niezrozumieniem. Natomiast polecam wybrać się na terapię dla par.  Osoba, która będzie postronna postara się pomóc znaleźć rozwiązanie danego problemu.

Wspomina Pani, że rozmowa na temat zachowania partnera jest dla Pani walką, na którą brak sił. W związku nie powinno być miejsca na takie uczucia, tym bardziej jeśli trwa to dłuższy okres. Dla zadbania o swój stan polecam konsultację z mediatorem. Czasami samodzielne rozwiązywanie problemu przerasta nas, brakuje nam sił - jest to całkowicie normalne. Proszę pamiętać, że każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie!

Pozdrawiam serdecznie,

Paulina Urbanowicz

w zeszłym miesiącu
Monika Kowalska

Pani Polu,

Partnerzy często z gory błędnie zakładają, że mają taką samą definicję niewierności, co prowadzi do nieświadomego przekraczania granic i zranionych uczuć. Z tego, co rozumiem, tak nie jest w Waszym przypadku - na początku zakomunikowała Pani, gdzie ta granica leży, jeśli chodzi o pornografię. W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że przekroczenie tej granicy przez partnera powoduje poczucie krzywdy.

Być może warto potraktować to jako okazję do lepszego poznania siebie? Wielu osobom, szczególnie kobietom, trudno jest zaakceptować, że partner mógłby pożądać kogoś innego. Może to wywołać zazdrość, która często wynika z lęku o stratę partnera i niepewności. Jednak lęk o stratę i niepewność to nie to samo, co niewierność. Może warto byłoby również porozmawiać z partnerem o tym, jakie potrzeby zaspokaja, oglądając pornografię? Lepsze zrozumienie motywacji partnera może pomóc w obniżeniu poziomu lęku.

Musicie jednak sami określić, gdzie przebiegają granice Waszego wspólnego zobowiązania. Dla niektórych par oglądanie obrazów i filmów jest nie do przyjęcia, dla innych granicą jest flirtowanie, a jeszcze inni wykluczają tylko stałe relacje emocjonalne lub fizyczne z innymi partnerami. Możecie ustalić granicę tam, gdzie jest to konieczne, aby utrzymać bezpieczeństwo i szacunek w związku.

Jesli ten proces okaze sie trudny, byc moze warto byloby rozwazyc terapie par, w trakcie ktorej doswiadczony terapeta/terapeutka wesprze Was w ustaleniu formy Waszego wzajemnego zobowiazania.

Pozdrawiam,
Monika Kowalska

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Rozumiem, że jest Pani przykro, gdy czuje się niezrozumiana, gdy nie zostały wzięte pod uwagę Pani prośby. Warto ustalić wspólnie definicję zdrady, abyście oboje czuli się bezpiecznie. Do przyjrzenia jest ciągłe powracanie do pornografi, czy to nie jest uzależnienie. Wówczas potrzebna byłaby terapia. Czego brakuje w związku, że parnter szuka satysfakcji seksualnej w pornografii… Porozmawiejcie o tym szczerze. Ważne jest budowanie relacji we wzajemnej trosce i wierności.

Zawsze można skorzystać z psychoterapii par, aby przyjrzeć się głębiej zaistaniałym problemom. Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu