Leczę się z powodu schizofrenii paranoidalnej, jednak powoli czuję, że chciałbym niektóre rzeczy w życiu zmienić. Jednak na myśl o tym wpadam w silniejsze stany psychotyczne.

Dzień dobry. Nie będę krył, że piszę to pytanie z pewnymi emocjami. Mam 34 lata, jestem facetem, mam stwierdzoną schizofrenię paranoidalną i ostatnio atakują mnie stany psychotyczne, przynajmniej tak to rozumiem. Dzisiaj, wczoraj, i co jakiś czas od kilkunastu lat, więc jestem sfrustrowany. Chciałbym zapytać o jakąś poradę, jak sobie z tym radzić, więc dla lepszego obrazu opiszę mniej więcej swoją sytuację. Choroba rozwijała się stopniowo, jak miałem kilkanaście lat. W skrócie to przeżywałem masakryczne przeżycia często od tamtego czasu, czyli powiedzmy, że to właśnie mniejsza lub większa psychoza. Od kilku lat chodzę na grupę wsparcia, od półtora roku na psychoterapię indywidualną dwa razy w tygodniu. Nigdy nie miałem dziewczyny, nigdy nie miałem pracy. Czuję (i czuję to coraz bardziej w miarę terapii), że chciałbym odseparować się od rodziców (bo ciągle z nimi mieszkam), znaleźć więcej fajnych znajomych (albo pogłębiać znajomości z osobami z grupy wsparcia), dzielić się z nimi zainteresowanymi. Wiem, że potrzebna jest kasa, więc powiedzmy trochę czuję chęć do pracy. Jestem na rencie, ale niedługo może mi się ona skończyć. Szykuje się więc dużo zmian i gdy o tym myślę, wpadam w stany psychotyczne, co powoduje, że nie jestem w stanie dążyć do moich celów. Biorę leki przeciwpsychotyczne, biorę pod uwagę możliwość zwiększenia dawki, chociaż niezbyt to mi się uśmiecha. Jeszcze dodam, że mam duży problem z relacjami z ludźmi, przeżywam napięcie podczas spotykania się, jestem introwertykiem, ale z drugiej strony zależy mi bardzo na relacjach. Może jest coś, co można mi poradzić, podpowiedzieć? Pozdrawiam

J.K.

w zeszłym miesiącu
Irena Kalużna-Stasik

Dzień dobry,

bardzo współczuje Pana trudnej sytuacji. Na pewno zachęcam robić małe kroki i porozmawiać z rodzicami. To dobrze, że Pan chcę zamieszkać sam i zacząć robić coś dla siebie. Myślę, że komunikacja i zgłoszenie swoich potrzeb rodzicom jest kluczowa w Pana sytuacji. Mam nadzieję, że Pana rodzice wspierają pana i chcą panu pomóc. Natomiast jeżeli chodzi  Pan na psychoterapię, to zachęcam też zakomunikować swoje potrzeby o tych relacjach psychoterapeucie. On zna szczegółową sytuacje Pana najlepiej i być może, będzie mógł zaproponować panu plan małych kroków. Jakie małe postępy może Pan zacząć robić aby usamodzielniać swoje życie wg Pana potrzeb, pragnień i celów.

Życzę odwagi o zadbanie i zakomunikowanie swoich potrzeb!

Irena Kalużna-Stasik - psycholog

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry,

wydaje się, że w Pana sytuacji najrozsądniejsza była wizyta u lekarza psychiatry. Regularne konsultacje są bardzo ważne w procesie leczenia. Nie wiem, z jakiego miejsca Pan pisze, jednak na terenie Polski działa coraz więcej takich jednostek jak Centrum Zdrowia Psychicznego - dedykowane dla osób z konkretnego rejonu zamieszkania. Tam może uzyskać Pan pomoc zarówno lekarza psychiatry, jak i psychologa.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Miksa

Dzień dobry! Zmaganie się ze schizofrenią to ogromne wyzwanie na wielu płaszczyznach i Pana frustracja jest zupełnie zrozumiała. Warto podkreślić, robi Pan naprawdę wiele rzeczy, które mają Panu pomagać i zwiększać komfort Pana życia - przede wszystkim leczenie farmakologiczne (które jest podstawą), terapia indywidualna i wsparcie grupowe. Widać, że nabiera Pan chęci do realizowania swoich ważnych celów i obserwuje Pan co może być przeszkodą - nasilające się stany psychotyczne, problemy w relacjach z ludźmi. Zachęcam do opowiedzenia o tym swojemu terapeucie/terapeutce indywidualnej, że chciałby Pan radzić sobie lepiej w relacjach. Gdy trudności zostaną nazwane, będzie możliwe znalezienie takich metod, które Panu pomogą, np. treningi umiejętności społecznych dla dorosłych, praca indywidualna w terapii. Powodzenia!

w zeszłym miesiącu