Uzależnienie od leku z kodeiną. Boję się syndromu odstawienia.
Witam wstydzę się poprosić kogoś o pomoc, ale już nie daje rady tak żyć. Rok temu miałem kaszel i dostałem w aptece lek z kodeiną a że wcześniej miałem problemy z narkotykami szybko się wkręciłem w kodeinę i biorę codziennie od roku, próbowałem odstawić, ale góra dwa dni potrafię wytrzymać, później to już nie daję rady, tak z łóżka wstać nie wiem. Co robić, nie wiem do kogo się zwrócić o pomoc, bo już mam dość takiego życia, chodzenia po aptekach, oszukiwania bliskich - w ogóle odsunąłem się od całej rodziny, od kolegów i koleżanek, staram się spędzać tylko sam i co chwilę muszę mieć przy sobie paczkę tych leków i to strasznie wpływa na moje zdrowie i stosunki w pracy i wszystkie kłopoty jakie mam, to przez to. Naprawdę potrzebuję pomocy, nie wiem co robić nawet nie wiem jak to napisać, żeby ktoś mnie zrozumiał - boję się, że już nigdy z tego nie wyjdę, a nie chcę tego mówić tylko się boję tych stanów, które się ma jak się odstawi. No to jest nie do wytrzymania.
Łukasza

Aneta Łuba-Łobejko
Dzień dobry Panie Łukaszu,
kodeina to związek chemiczny z rodziny opioidów, więc długie jej przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia, a jej nagłe odstawienie może wywoływać zespół abstynencyjny. Pomocy może Pan poszukać w ośrodkach leczenia uzależnień od leków, gdzie pod opieką psychiatry i zespołu terapeutów uzależnień przejdzie Pan detoksykację a w terapii indywidualnej czy też grupowej nauczy się Pan radzenia sobie z emocjami/problemami w sposób bardziej adaptacyjny dla Pana niż zażywanie kodeiny.

Dorota Żurek
Kodeina to substancja, która dosyć szybko prowadzi do uzależnienia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. To niestety tani i łatwo dostępny w aptekach preparat, który silnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego przy próbie odstawienia kodeiny pojawiają się typowe objawy abstynencyjne, czyli głodu narkotykowego.
Ważne, że ma Pan świadomość problemu, to pierwszy krok do zmiany swojego życia. Proszę się zgłosić do Poradni Leczenia Uzależnień i umówić na wizytę, by porozmawiać o swoim uzależnieniu i wspólnie ustalić proces leczenia. Z każdego uzależnienia można wyjść i wyzwolić się z tego błędnego koła. Ma Pan szansę na normalne, szczęśliwe życie i odzyskanie równowagi życiowej. Zachęcam do podjęcia leczenia i mocno trzymam kciuki !
Pozdrawiam,
Dorota Żurek psycholog

Irena Kalużna-Stasik
Dzień dobry panie Łukaszu!
Przede wszystkim, dziękuję, że zdecydowałeś się podzielić swoją trudną sytuacją – to już pierwszy, odważny krok w kierunku zaopiekowanie się sobą. Rozumiem, jak trudna jest twoja sytuacja i jak trudno prosić o pomoc, ale nie jesteś z tym sam i naprawdę można znaleźć nie jedno rozwiązanie. Możesz:
- Zadzwonić na bezpłatną linię wsparcia, np. Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych: 800 120 289 (czynne 24h). Tam otrzymasz natychmiastowe wsparcie i informacje, gdzie w Twojej okolicy możesz otrzymać pomoc.
- Sprawdzić czy w Twoim mieście są ośrodki terapii uzależnień lub grupy wsparcia i zapisz się na wizytę.
- Także możesz skorzystać z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK). OIK oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne dla osób w trudnych sytuacjach życiowych, w tym zmagających się z uzależnieniami.
Życzę Ci dużo siły, żebyś pozwolił sobie pomóc!
Irena Kalużna-Stasik - psycholog

Emilia Majer
Dzień dobry Panie Łukaszu. Lek, który Pan przyjmuje jest substancją silnie uzależniającą. Myślę, że w tej sytuacji powinien Pan skorzystać z wizyty u terapeuty od uzależnień.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia i wytrwałości
mgr Emilia Majer

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa