Chce się udać na terapię do psychoterapeuty, jednak nie wiem jak się za to zabrać

Chce się udać na terapię do psychoterapeuty, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Tak naprawdę mam kilka problemów od lęków, tego, że czuje się odrzucona od rodziny, ignorowana, wszystkiego się boję, podejrzewam też depresję u siebie i kilka innych i tak naprawdę nie wiem, jak zacząć o tym opowiadać, by to ubrać w całość.

Anonimowo

3 tygodnie temu
Daria Wiatr-Firlej

Dzień dobry,

pierwsza wizyta u psychoterapeuty może budzić obawy, że nie będziemy w stanie przekazać i odpowiednio wyrazić tego z czym przychodzimy. Każda terapia zaczyna się jednak od wywiadu/konsultacji podczas których to terapeuta zadaje pytania aby móc jak najlepiej zrozumieć problem z którym przychodzi pacjent i jego historię. W sytuacji gdy nie wiemy jak zacząć lub co powiedzieć na pewno możemy liczyć na wsparcie ze strony terapeuty. Terapia to proces więc w każdym momencie jej trwania możemy również wrócić do tego z czym przychodzimy i dopowiedzieć/doprecyzować to, czego być może nie uda nam się opowiedzieć od razu.

Pozdrawiam,

Daria Wiatr-Firlej

3 tygodnie temu
Magdalena Szczygieł

Dzień dobry,

Proces terapeutyczny zawsze rozpoczyna się od kilku wizyt konsultacyjnych, które mają na celu zapoznanie się, zbudowanie relacji, ale też, jednym z najważniejszych celów tego czasu, jest zarysowanie jak najpełniejszego obrazu pacjenta, uwzględniającego zarówno jego trudności jak i zasoby.
Poprowadzenie takiego wywiadu to odpowiedzialność specjalisty zdrowia psychicznego, dlatego najważniejszym krokiem po stronie pacjenta na początkowym etapie  jest umówienie się i przyjście na wizytę, a także możliwie duża otwartość i szczerość. Oczywiście, jeśli byłoby to dla Ciebie pomocne, możesz przygotować notatki z najważniejszymi zagadnieniami/celem nad którymi chciał_byś pracować. Nie jest to jednak konieczne :)

Pozdrawiam ciepło,

Magdalena Zajas

Psycholog

3 tygodnie temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

proszę się nie martwić. Psychoterapeuta poprowadzi Panią tak, aby wszystko na spokojnie uporządkować i nadać rangę ważności/kolejności. Najważniejsze to zacząć.

Trzymam kciuki!

Katarzyna Kania-Bzdyl

3 tygodnie temu
Anastazja Zawiślak

Dzień dobry,

To wspaniale, że rozważa Pani podjęcie terapii – to ważny krok w trosce o siebie i swoje zdrowie psychiczne!

Wiele osób na początku nie wie, jak zacząć rozmowę z terapeutą, zwłaszcza gdy ma się kilka różnych problemów. To naturalne uczucie. Nie musi Pani od razu wiedzieć, jak wszystko uporządkować – terapeuta pomoże w tym procesie i Panią poprowadzi. Najlepiej i najłatwiej jest zacząć od tego, co w danym momencie najbardziej Panią martwi lub stresuje. Może Pani opowiedzieć o odczuwanych lękach, poczuciu odrzucenia, a także o podejrzeniu depresji. Nie musi to być idealnie ułożona opowieść – wystarczy, że opowie Pani, co aktualnie czuje, co Panią trapi, nawet jeśli wydaje się to chaotyczne.

Terapeuta jest tam, aby Panią wysłuchać, zrozumieć i pomóc stopniowo odkrywać głębsze przyczyny problemów.

Na pierwszej wizycie nie trzeba mówić wszystkiego naraz. Terapia to proces, który rozwinie się w swoim tempie, i w którym stopniowo będzie Pani mogła omówić wszystkie kwestie, które Panią niepokoją. Najważniejsze jest to, że chce Pani podjąć ten krok.

Życzę Pani dużo odwagi i powodzenia!

Anastazja Zawiślak

2 tygodnie temu