Chce się udać na terapię do psychoterapeuty, jednak nie wiem jak się za to zabrać
Anonimowo

Daria Wiatr-Firlej
Dzień dobry,
pierwsza wizyta u psychoterapeuty może budzić obawy, że nie będziemy w stanie przekazać i odpowiednio wyrazić tego z czym przychodzimy. Każda terapia zaczyna się jednak od wywiadu/konsultacji podczas których to terapeuta zadaje pytania aby móc jak najlepiej zrozumieć problem z którym przychodzi pacjent i jego historię. W sytuacji gdy nie wiemy jak zacząć lub co powiedzieć na pewno możemy liczyć na wsparcie ze strony terapeuty. Terapia to proces więc w każdym momencie jej trwania możemy również wrócić do tego z czym przychodzimy i dopowiedzieć/doprecyzować to, czego być może nie uda nam się opowiedzieć od razu.
Pozdrawiam,
Daria Wiatr-Firlej

Magdalena Zajas
Dzień dobry,
Proces terapeutyczny zawsze rozpoczyna się od kilku wizyt konsultacyjnych, które mają na celu zapoznanie się, zbudowanie relacji, ale też, jednym z najważniejszych celów tego czasu, jest zarysowanie jak najpełniejszego obrazu pacjenta, uwzględniającego zarówno jego trudności jak i zasoby.
Poprowadzenie takiego wywiadu to odpowiedzialność specjalisty zdrowia psychicznego, dlatego najważniejszym krokiem po stronie pacjenta na początkowym etapie jest umówienie się i przyjście na wizytę, a także możliwie duża otwartość i szczerość. Oczywiście, jeśli byłoby to dla Ciebie pomocne, możesz przygotować notatki z najważniejszymi zagadnieniami/celem nad którymi chciał_byś pracować. Nie jest to jednak konieczne :)
Pozdrawiam ciepło,
Magdalena Zajas
Psycholog

Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
proszę się nie martwić. Psychoterapeuta poprowadzi Panią tak, aby wszystko na spokojnie uporządkować i nadać rangę ważności/kolejności. Najważniejsze to zacząć.
Trzymam kciuki!
Katarzyna Kania-Bzdyl

Anastazja Zawiślak
Dzień dobry,
To wspaniale, że rozważa Pani podjęcie terapii – to ważny krok w trosce o siebie i swoje zdrowie psychiczne!
Wiele osób na początku nie wie, jak zacząć rozmowę z terapeutą, zwłaszcza gdy ma się kilka różnych problemów. To naturalne uczucie. Nie musi Pani od razu wiedzieć, jak wszystko uporządkować – terapeuta pomoże w tym procesie i Panią poprowadzi. Najlepiej i najłatwiej jest zacząć od tego, co w danym momencie najbardziej Panią martwi lub stresuje. Może Pani opowiedzieć o odczuwanych lękach, poczuciu odrzucenia, a także o podejrzeniu depresji. Nie musi to być idealnie ułożona opowieść – wystarczy, że opowie Pani, co aktualnie czuje, co Panią trapi, nawet jeśli wydaje się to chaotyczne.
Terapeuta jest tam, aby Panią wysłuchać, zrozumieć i pomóc stopniowo odkrywać głębsze przyczyny problemów.
Na pierwszej wizycie nie trzeba mówić wszystkiego naraz. Terapia to proces, który rozwinie się w swoim tempie, i w którym stopniowo będzie Pani mogła omówić wszystkie kwestie, które Panią niepokoją. Najważniejsze jest to, że chce Pani podjąć ten krok.
Życzę Pani dużo odwagi i powodzenia!
Anastazja Zawiślak

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa