Co może wyleczyć zaburzenia funkcji poznawczych spowodowane depresją?

Co może wyleczyć zaburzenia funkcji poznawczych spowodowane depresją? Psychoterapia, leki, ruch, dieta?

Petysana

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry.

Zadane pytanie ma dość ogólny charakter, dlatego ciężko udzielić konkretnej odpowiedzi. Obniżenia funkcji poznawczych w przebiegu depresji są częstym objawem. Pomóc może ich stymulacja. Jednak prawidłową ścieżką leczenia powinna być odpowiednio dobrana farmakoterapia.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Michał Baczewski

witaj!

zgadza się! zaburzenia funkcji poznawczych - wynikające z depresji można leczyć stosując razem, lub też osobno - w zależności od tego co zaleci specjalista_tka:

psychoterapia - w przebadanych nurtach, takich jak np. humanistyczno -doświadczeniowy, psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, integratywny, ale także różnego rodzaju treningi psychiczne,

farmakoterapia - leki, zalecone przez psychiatrę lub psychiatrkę

dbałość o zdrowy styl życia (w tym dieta) i aktywność fizyczna - najlepiej ta, która sprawia Ci lub osobie, o którą pytasz przyjemność,

wsparcie społeczne (rodzina, znajomi, przyjaciele, współpracownicy itp)metody i ćwiczenia relaksacyjne (np joga, oddech itp)

dużo zdrowia!

Michał Baczewski

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Depresję, a w tym wymieniony objaw leczy się zwykle dwutorowo - farmakologicznie oraz korzystając z psychoterapii, do czego zachęcam. Być może psychoterapeuta będzie wprowadzał sposoby aktywizujące. Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Krystian Pasieczny

Dzień dobry jeśli chodzi o funkcje poznawcze należy przede wszystkim leczyć przyczynę ich ograniczenia. Natomiast są rzeczy, które pomogą przyśpieszyć proces rekonwalescencji.  Najważniejsze jest trenowanie funkcji poznawczych poprzez ich używanie tj. poszerzenie wiedzy, nauka zapamiętywania, rozwój wyobraźni przez np. sztukę itp. Odpowiednia dieta zapewniające wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, ćwiczenia fizyczne dostosowane do potrzeb i możliwości, leki. Wszystko to przekłada się na poprawę dobrostanu.

Życzę wszystkiego co najlepsze Krystian Pasieczny

w zeszłym miesiącu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

jak sama Pani napisała zaburzenie funkcji poznawczych jest spowodowane depresją. Z tego wynika, że aby funkcje poznawcze uległy polepszeniu trzeba pracować nad objawami depresji. Poprawę funkcji poznawczych można osiągnąć dzięki farmakoterapii lub psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu