Jaki rodzaj psychoterapii pomógłby mi pochylić się nad moim stylem przywiązania?
ML
Krystian Pasieczny
Dzień dobry, aby określić styl przywiązania potrzebna jest baza doświadczeń- relacje. Nie podała Pani informacji czy jakieś relacje w Pani życiu były. Jednak mimo to można na podstawie rozmowy i przekonań pacjentki wysnuć hipotezę o tym jak ta relacja może wyglądać w przyszłości. Jest to jednak bardzo duża sztuka, aby trafić w 10.
Jeśli chodzi o problem do pracy w terapii… nie można pracować nad problemem, którego nie ma. Jednak jeśli obawia się Pani, aby wejść w związek “bez przygotowania” warto by było poinformować swojego terapeutę o tym lęku. Terapeuta powinien w tym wypadku pomagać w rozwiązywaniu problemów, które będą się pojawiać na bieżąco. Lękowy styl przywiązania raaaaczej nie utrudniałby wejścia w związek. Polegałbym on bardziej na strachu przed utratą już posiadanego partnera, co wzmagałoby działania, które mają temu zapobiec, np. unieważnianie swoich potrzeb, przekładanie zdania partnera nad swoje tylko po to, aby nie ryzykować odtrącenia. Z tego, co Pani opisuje, wydaje mi się, że jest to lęk przed nowym doświadczeniem i może pewnymi obowiązkami(mentalnymi)? Jest to tylko hipoteza. Warto jednak, aby Pani zastanowiła się, co tak naprawdę Panią hamuje.
Jeżeli chodzi o terapię w tym przypadku jak najbardziej warto się udać się specjalisty, który określi sedno problemu i pozwoli Pani uświadomić sobie o co z tym w ogóle chodzi.
Trzymam kciuki za Pani sukces!
Z wyrazami szacunku Krystian Pasieczny
Dagmara Teczke
Dzień dobry, w zasadzie wszystkie długoterminowe formy psychoterapii są odpowiednie do pracy nad stylami przywiązania, szczególnie terapia psychoanalityczna, terapia psychodynamiczna, TPF- terapia oparta na przeniesieniu i nurty terapii humanistycznej. W tym przypadku skuteczność nie zależy tak bardzo od nurtu ale bardziej od bezpiecznej i prowadzącej do stopniowych zmian w stylu przywiązania relacji terapeutycznej pomiędzy terapeutą i pacjentem. Pozdrawiam,
Dorota Figarska
Dzień dobry, warto poruszyć ten temat ze swoim terapeutą, zapytać wprost jak to widzi. Jest to dość uniwersalny temat, który można rozwiązać w ramach różnych nurtów, tylko w różnych nurtach robi się to przy użyciu innych technik. Kluczem zdrowienia jest też testowanie się w konfrontacjach z terapeutą. Terapeuta w przeciwieństwie do zwykłego znajomego nie obrazi się i nie odrzuci. Jest to jest bardzo korzystne dla lękowego stylu przywiązania, więc zachęcam do szczerej rozmowy.
pozdrawiam, psycholog Dorota Figarska
Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
lękowy styl przywiązania faktycznie w przyszłości może skutkować trudnością w nawiązaniu bliższych relacji, natomiast niekoniecznie może to być jedyny powód.
Zachęcam do tego, aby podzieliła się Pani swoimi spostrzeżeniami oraz oczekiwaniami ze swoim terapeutą.
Pozdrawiam :)
Justyna Czerniawska (Karkus)
Dzień dobry,
Pani przemyślenia są bardzo cenne, myśle, że warto się nimi podzielić z terapeutą, który obecnie prowadzi terapię. Nie ma konkretnej terapii dedykowanej stylom lękowym przywiązania. Może Pani korzystać zarówno z terapii CBT, terapii schematów, jaki i terapii psychodynamicznej, itp. Natomiast myślę, że w pierwszej kolejności warto porozmawiać o tym z obecnym terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta
Irena Kalużna-Stasik
Dzień dobry!
Jeżeli rzeczywiście masz styl lękowy przywiązania może to wpływać na trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji. Dobrze było by to sprawdzić u specjalisty, a w jakim nurcie pracowałaś dotychczas z terapeutą?
Terapie, które mogą być skuteczne w leczeniu Stylów Przywiązania:
1. Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) - jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia problemów związanych ze stylem przywiązania. Skupia się na rozpoznawaniu i przepracowywaniu emocji, które wpływają na relacje interpersonalne.
2. Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT) - może być również skuteczna w leczeniu lękowego stylu przywiązania. CBT pomaga pacjentom zidentyfikować i zmienić negatywne myśli oraz wzorce zachowań, które wpływają na ich relacje.
3. Psychoterapia Psychodynamiczna - pomaga zrozumieć, jak wcześniejsze doświadczenia, szczególnie z dzieciństwa, wpływają na obecne relacje i emocje. Terapia ta może pomóc w odkryciu i przepracowaniu nieświadomych konfliktów oraz zrozumieniu, jak wpływają one na twoje obecne zachowania i emocje.
4. Terapia Schematów - łączy elementy CBT, psychoterapii psychodynamicznej i terapii skoncentrowanej na emocjach. Koncentruje się na identyfikowaniu i zmienianiu długotrwałych wzorców myślenia, zachowania i emocji, zwanych schematami, które mogą być związane z problemami przywiązania.
Możesz wybrać dla siebie dowolny nurt, który przymawia do Ciebie najbardziej i umówić ze specjalistą w danym nurcie na pierwsze spotkanie i sprawdzić czy to jest dla Ciebie.
Powodzenia!
Irena Kalużna-Stasik - psycholog
Arkadiusz Parker
Proponuję wnieść ten temat na własną psychoterapię, porozmawiać o obawach związanych z jej skutecznością. To już pierwszy ważny krok, by zacząć prace nad stylem przywiązania.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz Parker
Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Cześć,
Nie wiem, od czego zacząć, bo mam taki chaos w głowie.
Każda decyzja, nawet mała pierdoła, staje się dla mnie jak Mount Everest. Wybór nowej pracy, weekendowe plany, a nawet to, co zjem na obiad — wszystko to paraliżuje mnie do granic absurdu. Ciągle biję się z myślami:
Czasem czuję, jakby coś we mnie się gotowało, ale kompletnie nie wiem, jak to wypuścić. Słowa... po prostu nie działają.
Kiedy próbuję coś powiedzieć, mam wrażenie, że to, co wychodzi, jest jakieś płaskie, niepełne, jakby nie oddawało tego, co czuję naprawdę. Wszystko to we mnie sied
Jestem 30 latkiem i zawodowo zajmuje się jazdą od 8 lat.
Od roku mam lęki związane z pracą kierowcy.
Odnoszę wrażenie, że zjadę ze swojego pasa, wjadę w głęboki rów i będę mieć kłopoty z tym związane. Dodatkowo mam lęk przed jazdą po wysokich mostach, wiaduktach.
Nie wiem, co się ze mną dzieje, ale coraz bardziej boję się jeść w miejscach publicznych. Nawet myśl o tym, że ktoś na mnie patrzy, sprawia, że mam ochotę uciec. Boję się, że ktoś mnie oceni — jak jem, co jem, albo nawet jak wyglądam przy stole.
Kiedyś uwielbiałam wyjścia do restaura
Mam spory problem z lękiem przed intymnością i czuję, że to naprawdę odbija się na moich relacjach. Kiedy zaczynam czuć, że ktoś chce się do mnie zbliżyć – emocjonalnie czy fizycznie – pojawia się we mnie ogromny niepokój i automatyczna chęć wycofania się. To strasznie frustrujące, bo chciałabym
Ostatnio mam wrażenie, że stres dosłownie mnie zjada. Praca, która kiedyś była dla mnie czymś super, teraz wydaje się tylko ciągłym źródłem frustracji, i zaczynam odczuwać lęk przed pójściem tam. Wkręcam sobie, że koledzy z pracy mnie nie lubią i tak w kółko. Nawet kiedy mam wolne, nie umiem się
Myśli samobójcze. Jestem mamą trójki, dzieci, 7, 4 i 3 lata. Jestem mężatką, mąż wyjeżdża do pracy na 3 tygodnie, 2 tygodnie w domu. Relacje z rodzicami sięgają zenitu, już raz próbowałam sie wyprowadzić, ale wróciliśmy, nie stać nas na budowę domu. Mam myśli samobójcze, mam myśli, że zabijam rod
Witam.
Mam 30 lat i od około 1,5 roku, gdy po kłótni z kimś zaczynam z nim rozmawiać, automatycznie głos mi się załamuje, łzy napływają mi do oczu. Nigdy wcześniej nie miałam takich reakcji.
Zawsze potrafiłam powstrzymać się od łez, natomiast teraz zwyczajna sprzeczka, n
Zauważyłem, że moje kontakty z bliskimi stają się coraz cięższe do zniesienia. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nie daje mi się podejmować samodzielnych decyzji... i każda próba postawienia na swoim kończy się poczuciem winy i strachem przed odrzuceniem. Myślę, że może być to związane z moim zabu
Czasami mam wrażenie, że mój strach przed porażką dosłownie rządzi moim życiem. Nawet proste rzeczy, które nie powinny być wielkim wyzwaniem, wywołują we mnie taki lęk, że najchętniej bym się w ogóle za nie nie zabierał. Zamiast działać, analizuję wszystko sto razy, wyobrażając sobie, co może pój
Byłam dziś na 2 wizycie u Pani psycholog.
Myślałam, że dziś w jakiś sposób podsumowuje to, o czym jej mówię. Jednak tego nie zrobiła, czy tak powinna przebiegać wizyta, że psycholog nie podsumowuje wizyt?
Witam!
Zacznę od tego, że borykam się z problemem, iż nie widzę sensu życia. Ciągła pogoń za materializmem. Lojalność, wierność, miłość to cechy zbędne i używalne, które straciły na wartości.
Wszystko kręci się wokół pieniędzy, których i tak nie zabierzemy ze sobą. Już j
Dzień dobry, od 3 tygodni przyjmuje jedną tabletkę sertraliny dziennie na OCD. Nie wiem, czy to jakaś duża dawka, ale efekty widzę. Czy jednym z nich może być chęć do wyjścia z domu, większa energia do tego i ogólne lepsze samopoczucie fizyczne, nie tylko psychiczne? Jakiś czas temu bardzo bałam
Miałem zadać pytanie, lecz podczas pisania uświadomiłem sobie, że lepiej się poczuje, gdy słowa opiszą i być może otworzą mi oczy, jak głęboko na dnie się obecnie znajduję.
Mam 24 lata nigdy nie miałem dziewczyny. Najpiękniejsze uczucie, jakim jest miłość i coś, co leży w naturze lud
Zaczynam zauważać, że coś, co zawsze wydawało mi się problemem tylko dzieciaków, teraz zaczyna mnie dotyczyć – lęk separacyjny, a ja mam 27 lat. I to naprawdę dziwne, bo każdy, nawet krótki czas rozłąki z bliskimi, sprawia, że czuję się okropnie.
Chodzi o takie momenty, kiedy wiem, ż
Mam problem z lękiem przed lataniem i to wyraźnie wpływa na moje życie zawodowe i osobiste. Sama myśl o nadchodzącej podróży samolotem powoduje u mnie niepokój, a czasami nawet panikę. Zdarza się, że jeszcze przed lotem doświadczam fizycznych objawów, takich jak szybkie bicie serca czy pocenie si
Dzień dobry,
Nie mogę pogodzić się z przeszłością. Powracają do mnie obrazy i ciągle o niej myślę. Nie mogę żyć teraźniejszością. Jak myślę o przeszłości, mam bóle brzucha, nudności. Bardzo mnie ona boli i stresuje. Proszę o pomoc, jaki nurt wybrać. Może polecicie psychoterapeutę z W
Witam, Po śmierci kuzyna minęło już 3 miesiące, który popełnił samobójstwo. Mam takie myśli, które przychodzą codziennie. Myśli typu; czy mnie może to spotkać? Jak widzę przedmioty z tym związane, to unikam. Po prostu człowiek obawia się i boi się takiej śmierci. Byłam u psychologa i.pokazał mi t
Czy Psychoterapia może zaszkodzić pacjentowi?
bo wiem, że bywają niemili, przez co pacjent cierpi i wcale nie terapeuci przypadkowi, tylko z certyfikatami. Ja po wielu latach się pozbierać nie mogę i żałuje, że się na to zdecydowałem
Jak nauczyć się nazywać i rozpoznawać, jaką mam w danym momencie emocje czy uczucia ? Ja wiem, że je mam.
Wiem, że są negatywne lub pozytywne, ale nie umiem ich nazwać ani opisać, aby pasowały do jakieś definicji.
Jestem w stanie wymienić listę emocji i uczuć, na myślę d
Mam takie dni, że często czuję się, jakby moje życie straciło sens, a wątpliwości dotyczące moich celów nie dają mi spokoju. Ten cały kryzys egzystencjalny sprawia, że rzeczy, które kiedyś robiłem z automatu, teraz wydają się bez sensu.
Często myślę: 'po co ja to w ogóle robię?' i br
Coraz częściej zauważam, że moja córka naprawdę boi się chodzić do szkoły, co mnie martwi. Każdego ranka ten lęk wydaje się rosnąć, a próby uspokojenia pomagają tylko na krótko.
Rozmawiałam z dzieckiem o jej uczuciach i obawach, ale często się wycofuje albo mówi, że nie wie dokładnie
Dzień dobry, mam prawie 25 lat, mam fobię społeczną od dziecka, doświadczam epizodów depresyjnych, mam część symptomów agorafobii, od półtora roku zaczęłam doświadczać ataków paniki i stają się one częstsze, częściej się samookaleczam, do tego prawdopodobnie mam zaburzenie osobowości borderline (
Dzień dobry,
Poszukuję psychoterapii na NFZ w Krakowie, jest to dość pilna sprawa. Mam objawy depresyjne oraz lękowe.
Czasami wracam myślami do przeszłości, a wtedy ogarniają mnie silne emocje i niepokój. Mam podejrzenie, że mogłem przeżyć traumę, a objawy, które zauważam, mogą wskazywać na PTSD. Nocne koszmary to już właściwie codzienność, a za dnia męczą mnie natrętne myśli o tym, co się wydarzyło.
<Mam problem.
Umówiłam się do psychologa, bo już nie radzę sobie z sobą. Rodzina nie akceptuje psychologów dla osób dorosłych.
Rodzina - to mąż, moja mama i tata, z którymi mieszkamy. Uważają, że powinnam sama radzić sobie z problemami, w końcu jestem dorosła i znaleźć po
Czasami czuję, że ta cała izolacja, której każdy z nas musiał doświadczyć, wpłynęła na mnie bardziej, niż się spodziewałam. Byłam zawsze osobą towarzyską, ale zamknięcie w czterech ścianach sprawiło, że poczułam wielką samotność, a z nią przyszła depresja. Nadal każdy dzień ciągnie się w nieskońc
Dzień dobry,
Mam zaburzenie lękowe, chodzę od 1,5 roku na psychoterapię Gestalt. Jest to pełnopłatna terapia.
Dodatkowo od kilku miesięcy stosuje farmakoterapię.
Moje zaburzenie jest bardzo silne i połączone z objawami somatycznymi. Zauważyłem, że terapia raz w ty
Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy takiej sprawy, czy terapeuta powinien kontaktować się z pacjentem poza sesją?
Wysyłając mu różne filmiki oraz pisząc o odczuciach po sesji? Jestem trochę zaniepokojona takim zachowaniem.
Dzień dobry.
Z góry będę wdzięczna za pomoc, choć jestem świadoma, że mogę nie dostać odpowiedzi. Chodzę z mężem na terapię par.
Od trzech poprzednich sesji mam wrażenie, że terapeutka jest stronnicza. Zwróciłam uwagę, że nie czuję się równo traktowana z mężem, że terape
Czy to nie dziwne, że psycholog, który nie jest psychoterapeutą, zawiera kontrakt z pacjentem i nazywa go kontraktem terapeutycznym? Czy nie dziwny jest zapis o pracy jedynie ze zdrowymi psychicznie osobami niemającymi problemów z komunikacją? Myślałam, że psycholog właśnie takim osobom ma pomóc.
Dzień dobry,
ostatnio na terapii moja terapeutka powiedziała mi, że brakuje mi relacji z obiektem i że nie mam go uwewnętrznionego, że będziemy nad tym pracować. Moje ego jest zbyt słabe, ale za to mam dużą nadbudowę.
Co to znaczy, na czym ta praca będzie polegać? <
Dzień dobry, Dlaczego terapeuci, psychologowie i psychiatrzy wymagają od pacjenta powiedzenia, w jakim zawodzie pracuje? "Specjaliści", z którymi miałam do czynienia, mówili, że to bardzo ważna informacja, że bez tego nie da się pomóc pacjentowi, mówili, że jeszcze nie spotkali się z sytuacją, że
Witam,
od miesiąca uczestniczę w terapii na dziennym oddziale leków i nerwów. Omawialiśmy mój problem, który bardzo mnie porusza. Jedna z terapeutek powiedziała, że chce do niego powrócić w kolejnym tygodniu. Kiedy nadszedł ten czas i zaczęliśmy nad nim pracować, druga powiedziała, że ma d