Jaki rodzaj psychoterapii pomógłby mi pochylić się nad moim stylem przywiązania?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące stylów przywiązania. Od wielu lat uczęszczam na terapię. Nigdy nie powiedziano mi jednak wprost, że mogę mieć problem w tym temacie. Podejrzewam, że mam lękowy styl przywiązania. To tłumaczyłoby moje trudności w nawiązywaniu więzi, bliższych relacji. Chciałam prosić o radę, czy jest konkretna forma terapii, może intensywna, prywatna, która jest tutaj najskuteczniejsza? Widzę wyraźnie, że mam trudność z byciem ‚vulnerable’, nie chcę, żeby to powstrzymywało mnie przed wejściem w relację. Dziękuję

ML

2 miesiące temu
Krystian Pasieczny

Dzień dobry, aby określić styl przywiązania potrzebna jest baza doświadczeń- relacje. Nie podała Pani informacji czy jakieś relacje w Pani życiu były. Jednak mimo to można na podstawie rozmowy i przekonań pacjentki wysnuć hipotezę o tym jak ta relacja może wyglądać w przyszłości. Jest to jednak bardzo duża sztuka, aby trafić w 10.

Jeśli chodzi o problem do pracy w terapii… nie można pracować nad problemem, którego nie ma. Jednak jeśli obawia się Pani, aby wejść w związek “bez przygotowania” warto by było poinformować swojego terapeutę o tym lęku. Terapeuta powinien w tym wypadku pomagać w rozwiązywaniu problemów, które będą się pojawiać na bieżąco. Lękowy styl przywiązania raaaaczej nie utrudniałby wejścia w związek. Polegałbym on bardziej na strachu przed utratą już posiadanego partnera, co wzmagałoby działania, które mają temu zapobiec, np. unieważnianie swoich potrzeb, przekładanie zdania partnera nad swoje tylko po to, aby nie ryzykować odtrącenia. Z tego, co Pani opisuje, wydaje mi się, że jest to lęk przed nowym doświadczeniem i może pewnymi obowiązkami(mentalnymi)? Jest to tylko hipoteza. Warto jednak, aby Pani zastanowiła się, co tak naprawdę Panią hamuje.

Jeżeli chodzi o terapię w tym przypadku jak najbardziej warto się udać się specjalisty, który określi sedno problemu i pozwoli Pani uświadomić sobie o co z tym w ogóle chodzi.

Trzymam kciuki za Pani sukces!

Z wyrazami szacunku Krystian Pasieczny

2 miesiące temu
Dagmara Teczke

Dzień dobry, w zasadzie wszystkie długoterminowe formy psychoterapii są odpowiednie do pracy nad stylami przywiązania, szczególnie terapia psychoanalityczna, terapia psychodynamiczna,  TPF- terapia oparta na przeniesieniu i nurty terapii humanistycznej.  W tym przypadku skuteczność nie zależy tak bardzo od nurtu ale bardziej od bezpiecznej i prowadzącej do  stopniowych zmian w stylu przywiązania relacji terapeutycznej pomiędzy terapeutą i pacjentem. Pozdrawiam,

2 miesiące temu
Dorota Figarska

Dzień dobry, warto poruszyć ten temat ze swoim terapeutą, zapytać wprost jak to widzi. Jest to dość uniwersalny temat, który można rozwiązać w ramach różnych nurtów, tylko w różnych nurtach robi się to przy użyciu innych technik. Kluczem zdrowienia jest też testowanie się w konfrontacjach z terapeutą. Terapeuta w przeciwieństwie do zwykłego znajomego nie obrazi się i nie odrzuci. Jest to jest bardzo korzystne dla lękowego stylu przywiązania, więc zachęcam do szczerej rozmowy.

pozdrawiam, psycholog Dorota Figarska

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

lękowy styl przywiązania faktycznie w przyszłości może skutkować trudnością w nawiązaniu bliższych relacji, natomiast niekoniecznie może to być jedyny powód.

Zachęcam do tego, aby podzieliła się Pani swoimi spostrzeżeniami oraz oczekiwaniami ze swoim terapeutą.

Pozdrawiam :)

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

Pani przemyślenia są bardzo cenne, myśle, że warto się nimi podzielić z terapeutą, który obecnie prowadzi terapię. Nie ma konkretnej terapii dedykowanej stylom lękowym przywiązania. Może Pani korzystać zarówno z terapii CBT, terapii schematów, jaki i terapii psychodynamicznej, itp. Natomiast myślę, że w pierwszej kolejności warto porozmawiać o tym z obecnym terapeutą.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Irena Kalużna-Stasik

Dzień dobry!

Jeżeli rzeczywiście masz styl lękowy przywiązania może to wpływać na trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji. Dobrze było by to sprawdzić u specjalisty, a w jakim nurcie pracowałaś dotychczas z terapeutą?

Terapie, które mogą być skuteczne w leczeniu Stylów Przywiązania:

 1. Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) -   jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia problemów związanych ze stylem przywiązania. Skupia się na rozpoznawaniu i przepracowywaniu emocji, które wpływają na relacje interpersonalne.

2. Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT) -  może być również skuteczna w leczeniu lękowego stylu przywiązania. CBT pomaga pacjentom zidentyfikować i zmienić negatywne myśli oraz wzorce zachowań, które wpływają na ich relacje.

3. Psychoterapia Psychodynamiczna - pomaga zrozumieć, jak wcześniejsze doświadczenia, szczególnie z dzieciństwa, wpływają na obecne relacje i emocje. Terapia ta może pomóc w odkryciu i przepracowaniu nieświadomych konfliktów oraz zrozumieniu, jak wpływają one na twoje obecne zachowania i emocje.

4. Terapia Schematów - łączy elementy CBT, psychoterapii psychodynamicznej i terapii skoncentrowanej na emocjach. Koncentruje się na identyfikowaniu i zmienianiu długotrwałych wzorców myślenia, zachowania i emocji, zwanych schematami, które mogą być związane z problemami przywiązania.

Możesz wybrać dla siebie dowolny nurt, który przymawia do Ciebie najbardziej i umówić ze specjalistą w danym nurcie na pierwsze spotkanie i sprawdzić czy to jest dla Ciebie.

Powodzenia!

Irena Kalużna-Stasik - psycholog

2 miesiące temu
Arkadiusz Parker

Proponuję wnieść ten temat na własną psychoterapię, porozmawiać o obawach związanych z jej skutecznością. To już pierwszy ważny krok, by zacząć prace nad stylem przywiązania.

Pozdrawiam serdecznie

Arkadiusz Parker

2 miesiące temu