Jaki rodzaj psychoterapii pomógłby mi pochylić się nad moim stylem przywiązania?
ML

Krystian Pasieczny
Dzień dobry, aby określić styl przywiązania potrzebna jest baza doświadczeń- relacje. Nie podała Pani informacji czy jakieś relacje w Pani życiu były. Jednak mimo to można na podstawie rozmowy i przekonań pacjentki wysnuć hipotezę o tym jak ta relacja może wyglądać w przyszłości. Jest to jednak bardzo duża sztuka, aby trafić w 10.
Jeśli chodzi o problem do pracy w terapii… nie można pracować nad problemem, którego nie ma. Jednak jeśli obawia się Pani, aby wejść w związek “bez przygotowania” warto by było poinformować swojego terapeutę o tym lęku. Terapeuta powinien w tym wypadku pomagać w rozwiązywaniu problemów, które będą się pojawiać na bieżąco. Lękowy styl przywiązania raaaaczej nie utrudniałby wejścia w związek. Polegałbym on bardziej na strachu przed utratą już posiadanego partnera, co wzmagałoby działania, które mają temu zapobiec, np. unieważnianie swoich potrzeb, przekładanie zdania partnera nad swoje tylko po to, aby nie ryzykować odtrącenia. Z tego, co Pani opisuje, wydaje mi się, że jest to lęk przed nowym doświadczeniem i może pewnymi obowiązkami(mentalnymi)? Jest to tylko hipoteza. Warto jednak, aby Pani zastanowiła się, co tak naprawdę Panią hamuje.
Jeżeli chodzi o terapię w tym przypadku jak najbardziej warto się udać się specjalisty, który określi sedno problemu i pozwoli Pani uświadomić sobie o co z tym w ogóle chodzi.
Trzymam kciuki za Pani sukces!
Z wyrazami szacunku Krystian Pasieczny

Dagmara Teczke
Dzień dobry, w zasadzie wszystkie długoterminowe formy psychoterapii są odpowiednie do pracy nad stylami przywiązania, szczególnie terapia psychoanalityczna, terapia psychodynamiczna, TPF- terapia oparta na przeniesieniu i nurty terapii humanistycznej. W tym przypadku skuteczność nie zależy tak bardzo od nurtu ale bardziej od bezpiecznej i prowadzącej do stopniowych zmian w stylu przywiązania relacji terapeutycznej pomiędzy terapeutą i pacjentem. Pozdrawiam,

Dorota Figarska
Dzień dobry, warto poruszyć ten temat ze swoim terapeutą, zapytać wprost jak to widzi. Jest to dość uniwersalny temat, który można rozwiązać w ramach różnych nurtów, tylko w różnych nurtach robi się to przy użyciu innych technik. Kluczem zdrowienia jest też testowanie się w konfrontacjach z terapeutą. Terapeuta w przeciwieństwie do zwykłego znajomego nie obrazi się i nie odrzuci. Jest to jest bardzo korzystne dla lękowego stylu przywiązania, więc zachęcam do szczerej rozmowy.
pozdrawiam, psycholog Dorota Figarska

Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
lękowy styl przywiązania faktycznie w przyszłości może skutkować trudnością w nawiązaniu bliższych relacji, natomiast niekoniecznie może to być jedyny powód.
Zachęcam do tego, aby podzieliła się Pani swoimi spostrzeżeniami oraz oczekiwaniami ze swoim terapeutą.
Pozdrawiam :)

Justyna Czerniawska (Karkus)
Dzień dobry,
Pani przemyślenia są bardzo cenne, myśle, że warto się nimi podzielić z terapeutą, który obecnie prowadzi terapię. Nie ma konkretnej terapii dedykowanej stylom lękowym przywiązania. Może Pani korzystać zarówno z terapii CBT, terapii schematów, jaki i terapii psychodynamicznej, itp. Natomiast myślę, że w pierwszej kolejności warto porozmawiać o tym z obecnym terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

Irena Kalużna-Stasik
Dzień dobry!
Jeżeli rzeczywiście masz styl lękowy przywiązania może to wpływać na trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji. Dobrze było by to sprawdzić u specjalisty, a w jakim nurcie pracowałaś dotychczas z terapeutą?
Terapie, które mogą być skuteczne w leczeniu Stylów Przywiązania:
1. Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) - jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia problemów związanych ze stylem przywiązania. Skupia się na rozpoznawaniu i przepracowywaniu emocji, które wpływają na relacje interpersonalne.
2. Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT) - może być również skuteczna w leczeniu lękowego stylu przywiązania. CBT pomaga pacjentom zidentyfikować i zmienić negatywne myśli oraz wzorce zachowań, które wpływają na ich relacje.
3. Psychoterapia Psychodynamiczna - pomaga zrozumieć, jak wcześniejsze doświadczenia, szczególnie z dzieciństwa, wpływają na obecne relacje i emocje. Terapia ta może pomóc w odkryciu i przepracowaniu nieświadomych konfliktów oraz zrozumieniu, jak wpływają one na twoje obecne zachowania i emocje.
4. Terapia Schematów - łączy elementy CBT, psychoterapii psychodynamicznej i terapii skoncentrowanej na emocjach. Koncentruje się na identyfikowaniu i zmienianiu długotrwałych wzorców myślenia, zachowania i emocji, zwanych schematami, które mogą być związane z problemami przywiązania.
Możesz wybrać dla siebie dowolny nurt, który przymawia do Ciebie najbardziej i umówić ze specjalistą w danym nurcie na pierwsze spotkanie i sprawdzić czy to jest dla Ciebie.
Powodzenia!
Irena Kalużna-Stasik - psycholog

Arkadiusz Parker
Proponuję wnieść ten temat na własną psychoterapię, porozmawiać o obawach związanych z jej skutecznością. To już pierwszy ważny krok, by zacząć prace nad stylem przywiązania.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz Parker

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Mam problem z przywiązywaniem się do ludzi. Nie chodzi tylko o relacje miłosne, ale przede wszystkim o te przyjacielskie. Zauważyłam, że kiedy ktokolwiek poświęca mi uwagę, to od razu się przywiązuje. Kiedy zaczynam z kimś pisać i nawet jeszcze się nie spotkamy, to zaczyna zależeć mi na tej osobie i kiedy ta osoba np. mnie wystawi albo po prostu przestanie okazywać mi tyle samo zainteresowania co na początku, jestem załamana i nie wiem, co zrobić. Moi rodzice są po rozwodzie i w zasadzie wychowywała mnie zawsze mama, a z tatą miałam małą ilość kontaktu. Może mieć to na to jakiś wpływ?
Wiele razy także byłam zostawiana w relacjach przyjacielskich, ze względu na to, że pojawiał się ktoś inny.