Byłem nękany seksualnie przez partnera. Jestem niepełnoletni, jak powiedzieć o tym psychologowi?

Mam problem. 4 lata temu byłem nękany seksualnie przez mojego na tamten moment chłopaka. Ciągle wymuszał ode mnie nagie zdjęcia, fantazjował o seksie ze mną i mimo wielokrotnych próśb przekraczał tą granicę. Najgorsza rzecz jaką powiedział to to, że na jego 18 urodzinach upije mnie lub dosypie czegoś do mojego napoju i wykorzysta wbrew mojej woli (na co również zareagowałem bardzo ostro, chwilę później zerwaliśmy). Później (tj. Parę miesięcy temu) doszło do sytuacji, gdzie poznany znajomy zaczął pisać do mnie wiadomości o charakterze seksualnym, zaczął mnie wręcz zmuszać do tego w momencie, w którym zacząłem mu ulegać, sytuacja powtarzała się wielokrotnie, dopóki mu się nie znudziłem i nie zaczął mnie ghostować. Jak powiedzieć o tym psychologowi? Zaczyna mi to mocno przeszkadzać, jako iż jestem w związku (w końcu coś zdrowego) i widzę jak bardzo te traumy na mnie wpływają. Czy jeśli powiem o tym psychologowi/psychiatrze/psychoterapeucie będzie mógł to przekazać rodzicom? Nie chcę, żeby się o tym dowiedzieli. (dla dodatkowej informacji, mam 16, w tym roku 17 lat)

Jk

w zeszłym miesiącu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

To, czego Pan doświadczył, jest niezwykle trudne i bolesne, i zrozumiałe jest, że ma to wpływ na Pana obecne życie. Ważne wydaje się znalezienie odpowiedniego specjalisty, który pomoże Panu poradzić sobie z tymi doświadczeniami i przeprowadzi Pana przez proces terapeutyczny.

Odpowiadając na Pana pytanie: Wszystkie informacje, jakie padają w trakcie spotkania z psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą, są objęte tajemnicą zawodową. Wyjątkiem są sytuacje zagrożenia życia klienta/pacjenta lub osób trzecich, a także przestępstwa ścigane z urzędu, takie jak gwałt lub przemoc wobec dziecka.

Proszę również pamiętać, że do podjęcia terapii przez osobę niepełnoletnią wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Opiekun ma prawo do informacji o przebiegu procesu leczenia, jednak warto zaznaczyć, że tajemnica zawodowa nadal obowiązuje - poza wymienionymi powyżej sytuacjami specjalista nie ma obowiązku informowania opiekuna o treści sesji.

Zachęcam do szczerej rozmowy z rodzicami o potrzebie wsparcia psychologicznego, bez podawania szczegółów, których nie jest Pan gotowy ujawniać.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

w zeszłym miesiącu