Podczas zdalnej pracy muszę mieć w tle film. Nie ułatwia mi to procesu, ale nie potrafię bez tego.

Dzień dobry, chciałbym spytać się co takiego mam, że jak pracuję zdalnie to po prostu muszę mieć włączony film na innym monitorze. Bardzo spowalnia mi to pracę, ale nie mam wtedy takiego stresu i nie jest to takie nudne. Jakoś w głowie sobie ubiłem, że nie mogę pracować w ciszy, czasem sobie włączam muzyke do pracy, ale potem przełączam na film. Pozdrawiam

Pracownik zdalny

w zeszłym miesiącu
Szymon Szymczonek

Dzień dobry,

Na podstawie krótkiego opisu trudno jest jednoznacznie stwierdzić przyczynę. Może to być powiązane na przykład z ADHD. Warto zadać sobie pytanie, czy zazwyczaj trudno jest utrzymać uwagę i czy tego typu trudności występują przez znaczną część życia.

w zeszłym miesiącu
Marcin Gut

Z Pana wypowiedzi wynika, że włączony film jest czymś w rodzaju radzenia sobie ze stresem oraz nudą w czasie pracy - to rodzaj ochronnego nawyku. Zauważył Pan, że ta metoda pomaga, lecz niesie ze sobą negatywne skutki w postaci spowolnienia pracy. Jako terapeuta nurtu poznawczo-behawioralnego poszedłbym w kierunku:
-identyfikacji i pracy nad przekonaniami (z czego ten sposób pracy może wynikać)
- technikami zarządzania stresem (np. ćwiczenia oddechowe)
- eksponowanie się na pracę w ciszy (najpierw krótkie okresy, stopniowe zwiększanie czasu)
- zmiana nawyków (np. regularne przerwy z odpoczynkiem, relaksacją, zastąpienie filmów słuchaniem podcastów, muzyki)

Może Pan spróbować samodzielnie tych sposobów i zobaczyć czy pomogły :)

w zeszłym miesiącu
Patrycja Buczkowska

Witam. Praca zdalna, w domu, kiedy wokół mamy wiele ciekawszych rzeczy do robienia, może być rozpraszająca. W biurze możliwe, że łatwiej jest się zmotywować, „bo przecież trzeba”. Wybiera Pan film, ponieważ jest to dla Pana najlepszy sposób na utrzymanie skupienia. Rozumiem, że potrafi się Pan skupić jeśli coś jest dla Pana przyjemne? Czy korzystał Pan z pomocy psychologa, który pomógłby Panu dotrzeć do źródła problemu? Czy trudności ze skupieniem pojawiają się też w innych sytuacjach? Od kiedy występują? Myślę, że warto byłoby się temu przyjrzeć.

w zeszłym miesiącu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

potrzeba oglądania filmu podczas wykonywania innych czynności może mieć wiele różnych przyczyn, zarówno psychologicznych jak i behawioralnych. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej musi udać się Pan do specjalisty (psychologa lub psychoterapeuty), który przeprowadzi dokładny wywiad diagnostyczny.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Niestety, do przyjrzenia się sprawie potrzeba więcej informacji. Napisał Pan, że praca wyzwala w Panu stres, lęk, więc być może rozładowuje Pan napięcie. Zaciekawia, dlaczego nie może Pan pracować w ciszy. Co takiego się dzieje, gdy zostaje Pan sam ze sobą, swoimi emocjami, myślami? Z czym kojarzy się cisza? Zachęcam do zaciekawienia się sobą.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Krystian Pasieczny

Każdy człowiek funkcjonuje prawidłowo w tak zwanych okienku wzburzenia neurologicznego. W przypadku kiedy wykonujemy czynności proste, powtarzalne lub dobrze znane musimy się “dobodźcować”, aby nie zasnąć i pozostać skupionymi. W przypadku braku odpowiedniego wzbudzenia może pojawić się senność, złość, zestresowanie etc Dlatego często ludzie np nucą lub tak jak Pani ogląda film. W przypadku odwrotnym, gdy czynność jest trudna, ograniczamy bodźce, by móc się skupić, ponieważ mózg przetwarza za dużo. Może pojawić się wtedy drażliwość, rozkojarzenie drżenie rąk etc.

Pozdrawiam Krystian Pasieczny

w zeszłym miesiącu