Lęk uogólniony i objawy somatyczne.

Od bardzo dawna mam problemy.

Kiedyś byłam u psycholożki, powiedziała, że mam zespół lęku uogólnionego, ale z jakiegoś powodu przestałam chodzić, w pewnym momencie odechciało mi się. Ale wszystko wróciło i to ze zdwojoną siłą... zaczynam myśleć, że jestem chora, od razu wszystko mnie boli- tak strasznie się wystraszyłam, że zrobiłam wszelkie badania i nic mi niby nie jest... ale uczucie ucisku w płucach, ból głowy, zmęczenie, brak koncentracji... bolą mnie mięśnie, raz nawet miałam problemy z kratnią... i wiele innych... nawet z tego stresu pojechałam po prostu na SOR, pani powiedziała, że osłuchowo wygląda okej, że to na tle psychicznym... i pytanie brzmi czy to możliwe, że jestem zdrowa, ale stres tak działa?

Marika

w zeszłym tygodniu
Anna Puzio-Smyk

Dzień dobry,

Stres aktywuje reakcję organizmu "walcz lub uciekaj", powodując uwolnienie hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina, które przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i powodują napięcie mięśni. Krótkotrwały stres może zwiększyć wydajność organizmu, ale długotrwały osłabia układ odpornościowy, może wywoływać problemy trawienne, bóle mięśni, bezsenność i zwiększać ryzyko różnych chorób. Dodatkowo może prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak lęki czy depresja.

Psychoterapia pomaga w radzeniu sobie ze stresem poprzez m.in. naukę technik zarządzania emocjami, zmianę negatywnych wzorców myślenia oraz rozwijanie zdrowszych sposobów reagowania na trudne sytuacje. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najskuteczniejszych podejść w pracy nad stresem, ponieważ pomaga przekształcać destrukcyjne myśli i reakcje w bardziej konstruktywne i adaptacyjne.

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii i zadbania o lepsze samopoczucie. Pozdrawiam serdecznie

w zeszłym tygodniu
Paweł Cisowski

Dzień dobry Pani Mariko

Z tego co Pani pisze doświadcza Pani różnego rodzaju objawów psychosomatycznych, które nie są związane z żadną chorobą somatyczną, a lekarz zasugerował, że źródłem doświadczanych przez Panią trudności może być sfera mentalna. Odpowiadając na Pani pytanie – naturalnym jest, ze pewne przekonania, czy też myśli które w sobie pielęgnujemy mogą powodować w nas różnego rodzaju emocje, a to z kolei przekłada się też na to w jaki sposób reaguje nasze ciało i fizjologia. Zachęcam serdecznie do konsultacji psychoterapeutycznej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Terapia poznawczo-behawioralna dysponuje sprawdzonymi metodami leczenia wspomnianego przez Panią zespołu lęku uogólnionego, ale także lęku o zdrowie, czy też lęku panicznego.

Pozdrawiam serdecznie

Paweł Cisowski

Psycholog | Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia | Terapeuta EMDR

w zeszłym tygodniu
Edyta Kwiatkowska

Pani Mariko, gdy pojawiają się takie objawy o jakich Pani wspomina, najpierw eliminujemy przyczyny biologiczne- jeśli takie nie występują, skupiamy się na aspekcie psychologicznym.

Z tego co Pani pisze, pojawiły się objawy psychosomatyczne i one utrudniają funkcjonowanie. Z różnych powodów ludzie rezygnują z pomocy psychologicznej ale jest możliwość aby wrócić, czy to do osoby z którą wcześniej Pani pracowała czy z kimś innym, kto pracuje z lękiem. Zachęcam do rozważenia kontaktu z psychologiem, na stronie twojpsycholog.pl są świetni specjaliści i do tego pomocna wyszukiwarka, która dostosuje specjalistę do Pani potrzeb i oczekiwań.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

w zeszłym tygodniu
Agata Gwóźdź

Witaj Marika,

Odpowiadając na Twoje pytanie, oczywiście... lęk o którym piszesz (zespół lęku uogólnionego) to sytuacja, w której organizm jest w stałym napięciu, to napięcie przekłada się zarówno za samopoczucie fizyczne (bardzo dobrze, że zrobiłaś badania, które wyeliminowały podłoże biologiczne), ale wpływa również na sposób myślenia.  W terapii CBT kładziemy nacisk na modyfikację dysfunkcjonalnych wzorców myślenia (które m.in. mogą być źródłem zaburzeń lękowych) i staramy się wypracować nowe wzorce, które będą bardziej funkcjonalne.
Warto rozważyć powrót na terapię lub znaleźć specjalistę, który będzie bardziej Ci odpowiadał -masz prawo, a nawet wskazane jest abyś sprawdziła czy z danym specjalista czujesz się dobrze- ponieważ dobra relacja terapeutyczna jest jednym z czynników wpływających na efektywność terapii.
Życzę Ci wszystkiego dobrego i zadbaj o siebie :)

w zeszłym tygodniu
Małgorzata Torebko

Dzień dobry Pani Mariko, z tego co Pani pisze, rzeczywiście na pierwszy rzut oka wygląda na to, że doświadcza Pani silnego nieuświadomionego lęku, który jak najbardziej może dawać wymienione wyżej objawy fizjologiczne. Oczywiście na podstawie tak niewielu informacji trudno postawić diagnozę, dlatego zachęcam do skontaktowania się ze specjalistą: psychoterapeutą lub psychiatrą w celu uzyskania profesjonalnej, dostosowanej do Pani potrzeb pomocy.

Pozdrawiam Małgorzata Torebko.

w zeszłym tygodniu
Joanna Szczupakowska

Pani Mariko, gdy nie ma równowagi emocjonalnej i głównie czuje się niepokój czy lęk. To ma to przełożenie na nasze ciało i można odczuwać różne dolegliwości somatyczne, które są wywołane przez stan emocjonalny. Zachęcałam panią do rozważenia ponownie wizyty u psychologa/ psychoterapeuty. Też może wchodzić w grę konsultacja u lekarza psychiatry.

w zeszłym tygodniu
Anastazja Zawiślak

Dzień dobry Pani Mariko,

Bardzo mi przykro, że odczuwa Pani tyle niepokoju i fizycznych dolegliwości.

Tak, jest jak najbardziej możliwe, że stres i lęk wywołują takie objawy fizyczne, nawet jeśli badania medyczne nie wykazują żadnych problemów zdrowotnych. Zespół lęku uogólnionego może powodować różne symptomy somatyczne, takie jak uczucie ucisku w klatce piersiowej, bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni, problemy z koncentracją i wiele innych. Kiedy ciało jest w stanie ciągłego stresu, reaguje, jakby było zagrożone, co powoduje napięcie mięśni, przyspieszenie akcji serca, trudności z oddychaniem i inne dolegliwości. Niestety te fizyczne objawy mogą być bardzo przytłaczające i prowadzą do jeszcze większego niepokoju, co może wywoływać błędne koło – im bardziej się martwimy, tym więcej objawów fizycznych odczuwamy.

Może warto byłoby rozważyć powrót do terapii, aby ponownie przyjrzeć się swojemu lękowi i nauczyć się technik radzenia sobie z objawami. Pomocna może być również konsultacja z psychiatrą, który może zaproponować dodatkowe formy wsparcia. Świadomość, że te objawy mają podłoże psychiczne, nie fizyczne, może przynieść pewną ulgę i motywację do pracy nad radzeniem sobie ze stresem i lękiem.

Proszę pamiętać, że nie jest z tym Pani sama  i istnieje wiele skutecznych metod, które mogą pomóc Pani poczuć się lepiej.

6 dni temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Mariko,

być może są to objawy psychosomatyczne, czyli odczuwane w ciele, ale za przyczyną psychiki. To może być np. stres, zespół przewlekłego zmęczenia, ból mięśni/pleców, problemy z oddychaniem, wysypka skórna, wrzody żołądka, bóle głowy/ migrena.

Reasumując: odpowiadając na Twoje pytanie - istnieje taka możliwość, że jesteś zdrowa, a doświadczasz takich objawów.

pozdrawiam,

Katarzyna Kania-Bzdyl

3 dni temu
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry

W zaburzeniach nerwicowych głównym  objawem jest lęk, któremu mogą towarzyszyć objawy somatyczne t.j trudności z oddychaniem, przełykaniem, dolegliwości układu pokarmowego czy serca i wiele innych. Utrzymujący się poziom niepokoju i lęk wzmacniają niewłaściwą ocenę własnego zdrowia stąd osoba zmagające się z objawami nerwicy, ma poczucie, że jest poważnie chora fizycznie.

Podłożem zaburzeń nerwicowych mogą być uwarunkowania rodzinne, nieprzepracowane wczesne doświadczenia z okresu dzieciństwa lub okresu dojrzewania,  tłumione emocje. Nasilenie objawów nerwicowych może pojawić się w odpowiedzi na trudną lub niestabilną sytuację- rodzinną, prywatną czy zawodową.

Zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć psychoterapią i w przypadkach nasilonego lęku także farmakoterapią. Warto by zwróciła się pani o pomoc i skorzystała z profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej.

Długotrwałe zmaganie się z objawami nerwicy przyczynia się do niepotrzebnego cierpienia, obniżenia własnej wartości i postrzegania samego siebie,  wiary we własne możliwości oraz może utrudniać relacje z innymi ludźmi i swobodne zarządzanie swoim życiem.

Serdecznie pozdrawiam

Beata Matys Wasilewska

4 dni temu
Dorota Figarska

Dzień dobry

Bardzo możliwe, że doświadcza Pani objawów ze względu na stres. Mówimy wtedy o objawach psychosomatycznych. Chroniczny lęk i stres wprowadzają organizm w ciągły stan gotowości, co może skutkować wysokim poziomem hormonów stresu, napięciem w ciele, zawrotami głowy, bólami w całym ciele, zmęczeniem, mdłościami, zaburzeniami snu itd. Często wtedy w tradycyjnych badaniach "nic nie wychodzi".  Dla organizmu stan ciągłego napięcia i gotowości jest po prostu wykańczający, dlatego warto potraktować te objawy jako sygnał, by się sobą zaopiekować.

psycholog Dorota Figarska

3 dni temu
Sylwia Anglart

Dzień dobry,

to, o czym Pani pisze to prawdopodobnie objawy psychosomatyczne (jeśli lekarz wykluczył inne). To dolegliwości, które mają swoje źródła w emocjach, a dają objawy w ciele. Proszę pamiętać, że są różne metody, aby sobie  tym poradzić. Zachęcam do poczytania np. o terapii Lowena (terapia przez ciało), TRE. Jest również lekarz, który wspiera w zakresie emocji - psychiatra, tutaj farmokaterapia często daje pożądane efekty. Trzymam mocno kciuki za poprawę samopoczucia.

Z wyrazami szacunku,

Sylwia Anglart

przedwczoraj